ناریخ: دوشنبه 16 آذر 1394 - شناسه حبر: 9527

مدیریت شهری نیازمند استفاده از ابزارهای نوین تأمین مالی

مدیریت شهری نیازمند استفاده از ابزارهای نوین تأمین مالی

دکتر سعید باستانی

شهرنشینی در سال های اخیر با روند رو به رشدی در حال افزایش است. به طوری که طبق برآوردهای صورت گرفته در حال حاضر بیش از 70 درصد از جمعیت کشورها در شهرها ساکن شده اند؛ این موضوع ضمن ایجاد مشکلات زیادی همچون آلودگی هوا، تولید زباله، چالشهای توسعه فضای سبز، معابر و ارتقا بهداشت عمومی را در حوزه مدیریت شهری به وجود آورده است و باعث پیچیدگی های زیادی در عرصه شهرنشینی شده است. مقابله با این چالشها و مدیریت صحیح شهری مستلزم برخورداری شهرداری ها از منابع درآمدی پایدار می باشد. همچنین توسعه فضای شهری و افزایش کیفیت زندگی شهروندان نیازمند تأمین منابع مالی هنگفتی است که درآمدهای فعلی شهرداری ها پاسخ گوی این حجم از عملیات نمی باشد.

فروش تراکم و تغییر کاربری شاید در مقاطعی از زمان منابع مالی را برای شهرداری ها فراهم می کنند اما به دلیل وابستگی به رونق بازار ساختمان، درآمد پایداری برای شهرداری ها به شمار نمی آید؛ ضمن این که این امر در بلندمدت باعث تغییر چهره و حراج شهرها می شود. لذا در شیوه نوین مدیریت شهرها، شهرداری ها از روش های جدیدی برای تأمین مالی استفاده می کنند که اصولاً بر دو روش ایجاد بدهی و سرمایه مبتنی است. در روش بدهی، پروژه های شهری از طریق استقراض از مردم در قالب اوراق، تأمین مالی می شود؛ در حالی که در روش سرمایه، بخش خصوصی در توسعه فضاهای شهری سرمایه گذاری می کند. این روش از تأمین مالی پروژه ها، زمینه مشارکت مردم و بخش خصوصی را فراهم می کند.

پروژه های شهری که از طریق روش مبتنی بر سرمایه تأمین مالی می شوند؛ در صورتی می توان موفق ارزیابی نمود که ذینفعان این پروژه شامل سرمایه گذار، مدیریت شهری (شهرداری ها) و مردم هر یک به منافع خود دست یابند.

از آن جایی که هدف هر سرمایه گذاری ایجاد سود مطلوب می باشد؛ سرمایه گذاران در پروژه های شهری بایستی به این اطمینان برسند که بازده مناسبی از سرمایه گذاری حاصل می شود. این اطمینان از طریق نحوه تعریف و مدیریت پروژه ها توسط شهرداری ها به دست می آید؛ به عنوان مثال در ساخت یک پروژه ها تجاری و فرهنگی در یک شهر، که از سرمایه گذاری بخش خصوصی استفاده می شود؛ شهرداری نباید قسمت فرهنگی پروژه را به بخش خصوصی واگذار و قسمت تجاری را خود مالک شود و انتظار داشته باشد که پروژه با موفقیت به اتمام برسد.در مقابل در صورتی که که پروژه ها به گونه مطلوبی مدیریت و اجرا شوند؛ مردم و شهروندان نیز از منافع آن که افزایش رفاه و رضایت اجتماعی است، سود می برند. این امر ضمن افزایش اعتماد عمومی در میان شهروندان زمینه مشارکت آن را در سایر پروژه های شهری فراهم می آورد.

شهرستان تربت حیدریه همچون دیگر شهرها نیز چالش های زیادی در عرصه مدیریت شهری دارد که می توان به عدم توسعه معابر و به طور کلی بافت شهری و فضاهای فرهنگی شهرستان اشاره نمود. برطرف نمودن این چالش ها مستلزم برنامه ریزی و مدیریت و تأمین منابع مالی مورد نیاز است. از آن جایی که منابع شهرداری ها در حال حاضر پاسخ گوی تأمین مالی توسعه شهرستان نمی باشد؛ مدیریت شهری شهرستان بایستی از ابزارها و روش های جدید تأمین مالی در این حوزه استفاده نماید. هر چند استفاده از شیوه های نوین جهت تأمین مالی توسط شهرداری ها در کشور ما جدید است؛ اما طبق آمار منتشره، شهرداری های شهرهای مختلف برای تأمین مالی پروژه های خود در حال حاضر 3هزار میلیارد تومان از طریق شرکت های تأمین مالی و بورس اوراق بهادار و با انتشار اوراق مشارکت، اجاره و صکوک منابع مالی کسب نموده اند که نیازمند توجه بیشتر به این ابزارها و استفاده صحیح از آن ها در توسعه فضاهای شهری و افزایش رفاه و رضایت اجتماعی همشهریان عزیز تربت حیدریه دارد.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
8
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft