ناریخ: سه شنبه 28 مهر 1394 - شناسه حبر: 6888

درخواستی که ظریف از موافقان و دلواپسان برجام دارد / اگر ناامیدی را در مردم تزریق کنیم یقینا نمره توافق صفر خواهد بود

درخواستی که ظریف از موافقان و دلواپسان برجام دارد / اگر ناامیدی را در مردم تزریق کنیم یقینا نمره توافق صفر خواهد بود

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه پیش از ظهر امروز سه‌شنبه در همایش روز ملی صادرات که در سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به دوران پساتحریم اظهار داشت: ما امروز شرایط جدیدی را در برابر کشور داریم. شرایطی که یک دوران تلخ سیاه‌نمایی از ایران را نقطه پایانی بر آن گذاشته است.

 وزیر امور خارجه گفت: موافقان و مخالفان برجام اجازه شکل‌گیری آن را در کشور بدهند

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه پیش از ظهر امروز سه‌شنبه در همایش روز ملی صادرات که در سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به دوران پساتحریم اظهار داشت: ما امروز شرایط جدیدی را در برابر کشور داریم. شرایطی که یک دوران تلخ سیاه‌نمایی از ایران را نقطه پایانی بر آن گذاشته است.

وی افزود: دورانی که از ایران یک تهدید امنیتی برای جهان ساخته بودند و بر اساس این تهدید فضایی را شکل داده بودند که ارتباط، گفت‌وگو، حمایت و ... از ایران را دارای هزینه کرده بود.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: اصطلاح بسیار شومی که از همکاری با ایران مطرح کرده بودند به عنوان هزینه حیثیتی همکاری با ایران برای هر ایرانی ایجاد خشم و نفرت از کسانی که این طرح بسیار نابجا، هراس‌انگاری و دشمن‌انگاری نظام اسلامی مبتنی بر رفعت مبتنی بر تعالیم عالیه اسلام را به دنیا مطرح می‌کردند امروز این تلاش رنگ باخته و برماست که از این شرایط بهترین استفاده را ببریم.

ظریف تصریح کرد: در دوران تحریم و سیاه‌نمایی علیه ایران آنچه که باعث می‌شد ایران نتواند در صحنه بین‌الملل حضور داشته باشد و آنچه که باعث شد کسانی که در اقتصاد مقاومتی و پیشبرد اهداف توسعه ملی پیشگام بودند و تلاش کردند در جهان خارج با مشکلاتی مواجه شوند که یک فضای روانی ناحق علیه ایران بود و امروز این فضا علیه ایران در خارج فروریخته است.

وی خطاب به موافقان و مخالفان برجام گفت: از همه دوستانی که چه موافق و چه مخالف برجام بودند درخواست می‌کنم اجازه شکل‌گیری فضای این کار را در کشور بدهند زیرا همه دنیا قبول کردند که ایران با عزت، سربلندی و مقاومت توانست کار خود را پیش برد و بنده نیز امیدوارم که می‌توانیم با کشورهای مهم دنیا مذاکره کنیم و از مذاکره به نتایج مورد نظر برسیم.

وزیر خارجه با بیان اینکه امروز وقت استفاده و بهره‌برداری از فرصت‌هاست، خطاب به کسانی که با اجرای برجام مخالفت می‌کنند، گفت: اگر برجام نمره 10، 15، 50 و یا 90 دارد، اگر ما از آن استفاده نکنیم و اگر ناامیدی را در مردم تزریق کنیم یقینا نمره آن صفر خواهد بود، لذا برماست که امروز از این فرصت بهترین استفاده را انجام دهیم و بیشترین کسانی که می‌توانند از این فرصت برای کشور آینده بهتری بسازند و برای مردم نیز رفاه و اشتغال ایجاد کنند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و این فضا را به یک واقعیت تبدیل کند.

ظریف تصریح کرد: اگر می‌خواهیم کسی دیگر بر این کشور تحریم ایجاد نکند باید امروز این فضای روانی را تبدیل به واقعیتی کنیم که دیگران اقتصادشان آنچنان با ما گره بخورد که دیگر نتوانند بر ما تحریم را ایجاد کنند.

وی تاکید کرد: با استفاده از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی چنین کاری امکانپذیر است، ما در وزارت خارجه تعهد می‌کنیم که هر کاری را که در این زمینه بتوانیم، انجام خواهیم داد و در خدمت همه فعالان حوزه‌ اقتصادی هستیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به سمینار اقتصادی ویژه‌ای با حضور سفرای ایران در همه کشورها گفت: قرار است در نیمه اول آبان‌ماه سمیناری را با حضور سفرای همه کشورها برگزار کنیم و با هدف تبدیل فضای روانی پساتحریم به یک واقعیت علمی این همایش را اجرا خواهیم کرد و یک روز کامل را در خدمت معاون اول و تیم اقتصادی دولت خواهیم بود و بعد از این نیز سفرا این آمادگی را دارند که بعد از این همایش با حضور در اتاق‌های مختلف اقتصادی و بازرگانی جلسه‌ای را با حضور فعالان این حوزه برگزار کنند.

ظریف خطاب به فعالان اقتصادی و کارآفرینان گفت: از شما تقاضا می‌کنم که ما را دراین زمینه راهنمایی کنید تخصص ما در حوزه سیاست خارجه است.

وی در پایان تصریح کرد: ما در وزارت خارجه از سال اول قبول مسئولیت ملاک ارزیابی سفرا را بر این اساس گذاشتیم که تا چه اندازه می‌توانند با صادرات، به اقتصاد کشور و اقتصاد مقاومتی کمک کنند.
برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
1
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft