ناریخ: چهارشنبه 25 شهریور 1394 - شناسه حبر: 5624

9 واحد صنعتی در تربت حیدریه اخطار زیست محیطی گرفتند

9 واحد صنعتی در تربت حیدریه اخطار زیست محیطی گرفتند

رییس اداره محیط زیست تربت حیدریه گفت: 9 واحد صنعتی این شهرستان که آلاینده تشخیص داده شده اند اخطار کتبی گرفتند.

سعید پشم چی گفت: این واحدهای آلاینده محیط زیست باید تا پایان فصل تابستان جاری نسبت به رفع مشکل اقدام کنند.

وی در ادامه اوضاع نامناسب تولید و مشکل پرداخت هزینه آزمایشها به شرکتهای معتمد سازمان حفاظت محیط زیست را از عمده ترین دلایل وضعیت کنونی واحدهای صنعتی دچار آلایندگی دانست.

رییس اداره محیط زیست تربت حیدریه گفت: هم اکنون بین هفت تا 11 شرکت دانش بنیان در مشهد کار سنجش و ارزیابی واحدهای صنعتی خراسان رضوی را بر عهده دارند.

وی افزود: هزینه این ارزیابی برای هر فصل سال مبلغ 20 میلیون ریال است و هم اینک تنها 15 واحد صنعتی در تربت حیدریه قادر به پرداخت اینگونه هزینه ها هستند.

پشم چی ادامه داد: طبق ماده 192 قانون برنامه پنجم توسعه هر واحد تولیدی و صنعتی موظف است با ارزیابی وضعیت تولید، میزان مصرف انرژی، مصرف منابع طبیعی مثل آب یا مواد اولیه مصرفی میزان آلایندگی منابع حیاتی آب، هوا و خاک را بررسی و خوداظهاری کند.

وی گفت: بر این اساس واحدهای صنعتی و تولیدی باید خوداظهاری آلاینده ها را به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه کنند و در صورت وجود آلودگی به استناد تبصره یک ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده مشمول یک درصد جریمه آلایندگی خواهند شد.

رییس اداره محیط زیست تربت حیدریه افزود: با اجرایی شدن برنامه پنجم توسعه و طبق اصل 44 قانون اساسی کار سنجش آلاینده ها و تشخیص آلایندگی کارخانه ها به شرکتهای خصوصی معتمد سازمان حفاظت محیط زیست واگذار شده است.

وی ادامه داد: این شرکتهای تخصصی با تجزیه و تحلیل خروجی و آزمایشهای مختلف میزان آلایندگی را بر اساس استانداردهای محیط زیست تعیین و جرائم متعلقه را از طریق سازمان محیط زیست مشخص و به وزارت اقتصاد و دارایی اعلام می کنند.

قابل ذکر است، شهرستان تربت حیدریه دارای سه شهرک صنعتی می باشد که دو شهرک آن در تربت حیدریه و یک شهرک در بخش جلگه رخ واقع است. از مجموع 68 کارگاه و واحد صنعتی فعال منطقه تربت حیدریه، 26 واحد صنعتی در سه شهرک صنعتی استقرار دارند.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
30
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft