ناریخ: سه شنبه 6 مرداد 1394 - شناسه حبر: 3783

هزینه های سنگین و عدم وجود اسپانسر مانع بزرگ حضورقهرمانان پرورش اندام در میادین بین المللی است

هزینه های سنگین و عدم وجود اسپانسر مانع بزرگ حضورقهرمانان پرورش اندام در میادین بین المللی است

مهدی دلیر قهرمان مسابقات جهانی پرورش اندام  فرانسه در گفتگو با نوید تربت:

هزینه های سنگین و عدم وجود اسپانسر مانع بزرگ حضورقهرمانان پرورش اندام در میادین بین المللی است

محمد زوار

مهدی دلیر ورزشکار تربتی در مسابقات جهانی پرورش اندام (فیتنس)که بمیزبانی فرانسه برگزار شد موفق شد در رشته اتلتیک مدال طلای این رقابتها را به دست آورد.

این برای اولین بار در تاریخ ورزش پرورش اندام تربت حیدریه است که ورزشکاری موفق به کسب یک مقام بین المللی شده است ، مهدی دلیر سالهاست در رشته پاورلیفتینگ و پرورش اندام به عنوان ورزشکار و مربی فعالیت دارد و تاکنون موفق به کسب مقام های متعددی شده به همین بهانه گفتگویی با این قهرمان ارزنده شهرمان انجام داده ایم که در ادامه می خوانید .

*از چه سالی ورزش را آغاز کردید؟ بنده از سال 69 با ورزش کاراته شروع کردم و پس از چند سال فعالیت در این رشته از سال 78 به ورزش پرورش اندام رو آوردم و برای اولین بار در مسابقات تک پرس که به میزبانی گناباد بود مقام اول را کسب  کردم و طی 8 سال در بیش از بیست دوره  رقابتهای مختلف پاورلیفتینگ شرکت کردم و مقامهای متعددی بدست آوردم تا اینکه از سال 86 به رشته پرورش اندام آمدم (البته در این بین وقفه ای چند ساله ایجاد شد) تا سال 93 که در مسابقات استانی مقام قهرمانی پرورش اندام را کسب کردم.

 

از رده آماتورهای پرورش اندام به جمع حرفه ای ها صعود کردم

*چه  شد که به مسابقات جهانی فرانسه اعزام شدید؟ بعد از این که در مسابقات پرورش اندام استان اول شدم توسط حسن تبریزی که از مربیان بنام این رشته در کشور هست برای مسابقات جهانی  پرورش اندام (فیتنس) که بمیزبانی فرانسه در تیرماه سال جاری برگزار شد انتخاب شدم و تمرینات سخت و فشرده ای را از آبانماه سال گذشته استارت زدم، طی نه ماه با رژیم غذایی خاص و روزی دو جلسه تمرین زیر نظر آقای تبریزی توانستم برای مسابقات فرانسه به مرز آمادگی برسم.

 *برای اعزام به مسابقات فرانسه با چه مشکلاتی روبه رو بودید؟ مهم ترین مشکل اخذ ویزای اروپا بود که با دردسر های فراوان موفق شدیم ویزا بگیریم وحتی ازتیم اعزامی ما دو نفر بدلیل عدم دریافت ویزا نتوانستند در رقابتها حضور پیدا کنند.

*سطح مسابقات چگونه بود؟ به گفته کسانی که قبلا در رقابتهای فیتنس شرکت کرده بودند، این دوره به لحاظ کیفی بی سابقه بوده است بطوریکه 300 شرکت کننده ازبیش  از 20 کشور دنیا در این رقابتها حضور داشتند و تیم ایران هم با 6 ورزشکار در مسابقات حاضرشده بود که بنده توانستم در رشته اتلتیک بالاتر از رقبای فرانسوی و ژاپنی قرار بگیرم و موفق به کسب مدال طلا شوم ، یک مقام چهارمی و ششمی هم دیگر نفرات تیم ما کسب کردند. در این دوره از بازیها به دلیل تعدد شرکت کنندگان مسابقات را در کلاسهای مختلف ادغام کرده بودند بطوریکه من با 30 ورزشکار مسابقه دادم.

 در این مسابقات با توجه به این که مدال طلا کسب کردم موفق به اخذ کارت حرفه ای فیتنس شدم و در واقع از رده آماتور به حرفه ای صعود کردم و می توانم از این پس در مسابقات  جایزه بزرگ پرورش اندام که با حضور حرفه ای های این رشته برگزار میشود شرکت کنم و به دلیل این که از رده آماتور به حرفه ای صعود کردم در مسابقات ایتالیا( قهرمانی اروپا ) که بلا فاصله پس از رقابتهای فرانسه برگزار شد و تیم ما به عنوان میهمان شرکت داشت نتوانستم مسابقه بدهم .

 

بیش از 40 میلیون تومان برای این مسابقات از جیب خودم هزینه کردم

*هزینه های آماده سازی و اعزام به مسابقات چگونه تامین شد ؟ در طول دوره آماده سازی(که 9ماه طول کشید) هزینه های اعزام به مسابقات ، اقامت و....که بیش از 40 میلیون تومان بود همه را کلاً از جیب خودم پرداخت کردم و هیچگونه اسپانسری نداشتم .

*با این وجود چه چیزی به شما انگیزه داد؟ از سالها قبل در توان خودم میدیدم که اگر شرایط مهیا باشد می توانم در مسابقات بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشم و از این که از شهری  مانند تربت حیدریه با حداقل امکانات  و با دست خالی  توانسته بودم در آنجا حاضر باشم به من این انگیزه را داد و سخت ترین مرارت ها را به دوش کشیدم تا بتوانم نماینده شایسته ای برای تربت حیدریه باشم، با تمام وجودم تمرین کردم و حتی در فرانسه سه روز مجبورشدم آب نخورم اما همه این سختی ها زمانیکه با استقبال گرم مردم و مسئولین شهرم روبرو شدم برایم شیرین شد و این برایم بزررگترین افتخار است که مردم شهرم را با این قهرمانی خوشحال کردم.

 

به مسابقات جایزه بزرگ استرالیا که در سال 2016برگزار می شود دعوت  شده ام

*برنامه آینده تان چیست؟  بنده چون موفق به کسب کارت حرفه ای پرورش اندام فیتنس  شده ام به مسابقات جایزه بزرگ استرلیا که در سال 2016برگزار می شود دعوت  شده ام اما اگر اسپانسری داشته باشم که بابت هزینه ها حمایتم کند شرکت میکنم در غیر این صورت نمی توانم چرا که هزینه های گزافی دارد.

*وضعیت این رشته در شهرستان چگونه است؟  تربت حیدریه در رشته های قدرتی مانند پاورلیفتینگ و پرورش اندام  دارای پتانسیل  های فراوانی است و ورزشکاران مستعدی  در این رشته دارد و دارای جایگاه خوبی در استان است که اگر شرایط مهیا باشد بسیاری از آنها برای تربت حیدریه افتخار آفرین خواهند بود اما مشکل بزر گی که بر سر راه ورزشکاران شهرستان در این رشته قرار دارد این است که بدلیل اینکه هزینه های رشته بدنسازی بسیار بالا است و ورزشکار بایستی با ماهها تمرین و تلاش و صرف هزینه های گزاف برای مسابقات آماده شود اغلب نمی توانند از پس مخارج آن بر آیند و از طرفی اسپانسری هم نیست که حمایت کند این باعث می شود نتوانند در مسابقات مهم شرکت کنند.

*با علاقه مندان به این رشته چه صحبتی دارید؟ اغلب ورزشکارانی که به ورزش پرورش اندام روی می آورند می خواهند از همان روز اول به استیل خوب و یا قهرمانی برسند که این کار را سخت می کند و گاهأ باعث میشود ورزشکار به هر کاری روی بیاورد که نه تنها کمکی به پیشرفتشان نمی کند بلکه به سلامتی آنها هم لطمه می زند. بعنوان مثال قهرمانان مستر المپیا که به نام ترین ها در این رشته هستند بیش از دو دهه فعالیت میکنند و بعد به اوج میرسند. در پرورش اندام بایستی سختی و مرارت  بکشید تا به هدفتان برسید از طرفی نگاه برخی خانواده ها به این رشته شاید درست نباشد چرا که خوردن همه مکمل های غذایی مضر نیست و آن چیزی که  برای ورزشکارتهدید محسوب میشود این است که از داروی تقلبی بدون پاکسازی و در دراز مدت و از همه مهم تر بدون توصیه و زیر نظر مربیان کار بلد استفاده شود . اگرخانواده ها به مربیان کاربلد و متعهد اعتماد کنند و فرزندانشان را به مربیان و باشگاه هایی بسپرند که تعهد اخلاقی داشته باشند و به ورزش پرورش اندام هم مسلط باشند قطعا اینگونه نخواهد بود، ضمن اینکه  بهترین سن برای روی آوردن نوجوانان به رشته پرورش اندام از 14 سالگی است .

* سخن پایانی ؟ در پایان از زحمات مربیم آقای حسن تبریزی و همه مردم و مسئولین تربت حیدریه به خصوص فرماندار، نماینده مجلس، ریاست و معاون اداره ورزش و جوانان، شهردار و اعضای شورای شهر، رؤسای هیئت های ورزشی و دوستانم و ورزشکاران باشگاه رکورد وتمام کسانیکه بنده را مورد لطف وعنایت خود قرار داده اند تقدیر و تشکر می کنم ، همچنین تشکر ویژه ای از خانواده ام به خصوص مادر و همسرم دارم که این موفقیت را مدیون زحمات بی دریغ چندین ساله آنها هستم.

 قابل ذکر است در مراسم تجلیل از این قهرمان که در تالار اندیشه تربت حیدریه برگزار شد ازطرف شهردار واعضا شورای شهر قول اهدا 12سکه و فرمانداری، اداره ورزش وجوانان و نماینده مجلس هر کدام قول اهدا یک سکه به این ورزشکار داده شد.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
30
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft