ناریخ: سه شنبه 6 مرداد 1394 - شناسه حبر: 3777

در اعتیاد به مواد مخدر صنعتی به ندرت می توان اعتیاد فرزند را تشخیص داد

در اعتیاد به مواد مخدر صنعتی به ندرت می توان اعتیاد فرزند را تشخیص داد

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه:

در اعتیاد به مواد مخدر صنعتی به ندرت می توان اعتیاد فرزند را تشخیص داد

ماده مخدر ، نامی عمومی برای انواع مختلفی از داروها و ترکیبات طبیعی، شیمیایی است که اغلب به دلیل احتمال ایجاد وابستگی به مصرف، جزء مواد اعتیادآور طبقه‌بندی می شود ،  مواد مخدر سنتی مثل تریاک، هروئین و سایر فرآورده های طبیعی، معمولا دارای آثار و عوارض جسمانی زودرس و مشخصی هستند اما مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی به جز تغییر در اندازه و ابعاد مردمک چشم، زخم های احتمالی در گوشه های کناری زبان و مقدار کمی لاغری نشانه های جسمی مشخصی ندارند،بروز توهم و اختلالات شناختی و در نتیجه احتمال انجام رفتارهای پرخطر، از عوارض قطعی مصرف مواد مخدر صنعتی است که در دراز مدت نمایان می شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه ضمن بیان مطلب فوق به نوید تربت گفت: مواد مخدر سنتی دارای بوی مخصوص و قابل تشخیص هستند، در حالی که مواد مخدر صنعتی غالبا دارای بو نبوده و اطرافیان قادر به تشخیص نیستند.مواد مخدر سنتی دارای علائم «خماری» یا محرومیت از مواد هستند؛ به این معنی که معتاد پس از گذشت 4 تا 12 ساعت از آخرین مصرف دچار علائم ناخوشایندی مثل آب ریزش از چشم و بینی، بی قراری دردهای عضلانی، مشکلات گوارشی به صورت دل پیچه و اسهال و در نهایت تشنج خواهد شد.در مورد مصرف ترکیباتی مانند شیشه معمولا مدت های طولانی و حتی تا یک ماه پس از آخرین مصرف، علائم محرومیت از مواد یا «خماری» بروز می کند. به همین دلیل خانواده ها و اطرافیان به ندرت می توانند اعتیاد عزیزانشان به «شیشه» را تشخیص دهند.

دکتر سید سعید خطیبی افزود: انواع مواد مخدر صنعتی؛ کریستال ، شیشه ،‌کراک ،اکستاسی ،پان پراگ ، ال اس دی و.. می باشد و لازم به ذکر است پان پراگ، ماده مخدری است که به تازگی در غالب آدامس وارد ایران شده است. پان پراگ، راجا، تایتانیک، ناس خارجی،... از جمله اسامی آن است . آدامس‌ها و خوشبوکننده‌های پان پراگ ترکیبی شبیه همان مخدر ناس دارند. این ترکیبات لثه‌ها را از بین می برد، چرا که نیکوتین آن به سرعت از طریق مخاط دهان جذب شده و باعث بدرنگی دندان‌ها می‌شود. علاوه بر آن، مصرف این ماده، زمینه‌ساز بروز سرطان‌های دهان، حنجره و لثه می‌شود.

وی در خصوص ماده مخدر کریستال گفت: كريستال يك ماده قدرتمند، اعتيادآور، مخدر محرك و به شكل تركيبى و مصنوعى است. اين ماده همچنين به نام «شيشه» شناخته شده است وجه تسميه اين ماده‌مخدر به اين دليل است كه شكل ظاهري اين ماده شبيه شيشه‌اي كه خرد و پودر شده باشد و يا تكه‌هاي ريز يخ و يا خرده‌هاي ريز نبات است.معاون غذا ودارو گفت : ال اس دی از مواد توهم‌زاست که در قارچ ارگو وجود دارد. ال. اس. دی. سبب ایجاد اختلال در خلق و خوی فرد می‌شود، شناخت زمان و مکان را مختل ، فرد را دچار خوشی بی‌جا ، خودستایی ، احساس سبکی و بی‌وزنی ، هذیان و افسردگی می‌کند و ممکن است مصرف کننده را به خودکشی و آدم‌کشی بکشاند. با مصرف ال. اس. دی. توهم‌های بینایی و شنوایی دست می‌دهد و اشباح خیالی جای خاصی در ذهن فرد باز می‌کنند.

وی درخاتمه خاطر نشان کرد : خانواده ها بیش از پیش باید مراقب فرزندان خود در خصوص رفتارهای پرخطر باشند و با دادن آگاهی های لازم ایمنی فرزندانشان را تامین نمایند. گفتنی است در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه ، 21 کلینیک فعال ترک و بازتوانی اعتیاد وجود دارد .

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
8
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft