ناریخ: چهارشنبه 27 خرداد 1394 - شناسه حبر: 2064

تبدیل مراسم مقدس وداع با شهدا به میتینگ سیاسی دلواپسان / گام بعدي افراطي ها چيست؟

تبدیل مراسم مقدس وداع با شهدا به میتینگ سیاسی دلواپسان / گام بعدي افراطي ها چيست؟

چرا برخی حتي به شهداء هم جناحي نگاه می کنند و قصد مصادره به مطلوب كردن شهدا را دارند؟ پاسخي كه ذهن متبادر می شود، اين است كه این افراد داراي ريشه سياسي نيستند.

حامد فرنقی زاد یکی از بینندگان پایگاه خبری «تیک» با ارسال متنی آورده است:

همانطور كه پيش بيني می شد، عده اي سعي كردند مراسم تشييع شهداء دفاع مقدس كه بيست و ششم خرداد برگزار شد را به مراسمی سياسي بدل كنند و از جمعيت حاضر در مراسم بزرگداشت به عنوان هواداران خود و افزودن به وزن سياسي خود بهره ببرند. اين رفتار بازخوردهاي تندي را در جامعه پديد آورده است و اعتراضهاي بسياري نسبت به مصادره به مطلوب كردن شهداء و انتساب آنها به جريان سياسي خاص را برانگيخته است. اعتراض ها به حق است.

در كنار اين مسائل پاسخ به يك سوال مهم و حياتي است و آن اينكه چرا برخی حتي به شهداء هم جناحي نگاه می کنند و قصد مصادره به مطلوب كردن شهدا را دارند؟ پاسخي كه ذهن متبادر می شود، اين است كه این افراد داراي ريشه سياسي نيستند.

در واقع اين دسته داراي ريشه سياسي خاصي نيستند (يعني كسي از بزرگان خط نخست ياران امام خميني و نهضت انقلاب اسلامي ايران كه در مبارزات حضور فعال داشته باشد از آنها حمايت نكرده است) و آغاز عمر سياسي آنها نيز به يك دهه پيش و به روي كار آمدن دولت نهم بر ميگردد.

فعاليت اصلي اين گروه در دو دولت قبل دفاع تمام قد از دولت پيشين بود كه در دو سال آخر دولت دهم و ايجاد تضاد و تنش در جبهه موسوم به اصولگرايي به انشقاق افراطيون از اصولگرايان معتدل انجاميد.

اين گروه كه طي هشت سال اول دولت هاي نهم و دهم، خود را به عقبه اصولگرايي متصل ميكردند با بالا گرفتن اختلاف نظرات در حمايت از دولت قبل در دو سال آخر عمر آن و كنار كشيدن اصولگرايان معتدل پشتیبانی خود را نيز دست دادند و اولين ضربه را كه پس فتوحات اوليه خود انتظارش را نداشتند دريافت كردند. ضربه دوم در انتخابات دولت يازدهم و عدم راي آوري كانديداي اين گروه و بي نتيجه ماندن پروپاگانداي سياسي آنها رقم خورد. ضربه سوم نيز با پايان دولت دهم و آغاز رسيدگي به پرونده قضايي مالي كساني آغاز شد كه خط قرمز دولت قبل و رييس آن (كه دولت خود را پاك ترين دولت تاريخ ايران ميدانست) محسوب مي شدند. با شروع به صادر كردن احكام سنگين و حقيقت بودن برخي شايعاتي كه در جامعه پيچيده ميشد اين گروه كه تا لحظه آخر از عملكرد دولت قبل دفاع ميكردند ضربه سوم را نيز خوردند.

مشخص است كه اگر اين گروه بخواهند به حيات سياسي تاثير گذار خود ادامه دهند و صرفا به تجمعات در حاشيه نمازهاي جمعه يا جلوي وزارت كشور و ارشاد دست نزنند، نياز به تجديد قوا و توليد هويت مستقلي دارند كه بتوانند در مقابل ديگر نحله هاي سياسي از خود دفاع و خود را با آن معرفي كنند.

با توجه به رفتار اين دسته به نظر ميرسد كه اين گروه به دنبال بدترين نوع هويت سازي يعني هويت عاريتي هستند، به همين دليل خود را منسوب به بزرگان می کنند و هزينه رفتارهاي خود را به حساب آنها مي گذارند. اين عده با اين كار به دنبال ترميم وجه عدم وجود ريشه سياسي هستند. وجه دوم اين گروه در نفي و تخريب ديگر نحله هاي سياسي است، مانند تخريب چهره برخي از زعماي سياسي، البته در تاريخ عملكرد اين گروه هم تخريب بزرگان اصولگرايي معتدل و هم اصلاح طلبي وجود دارد. در وجه سوم هويت عاريتي خود، اين گروه براي ايجاد عمق تاريخي به دنبال چسباندن شهدا به نحله سياسي خود هستند كه اين رفتار به وضوح در تشييع جنازه شهدا ديده شده است.

شايد برخي تصور كنند كه اين دسته با اين كار ها كه در آغاز دولت يازدهم با ضربه هاي سه گانه اي كه متحمل شده اند به دنبال جذب نيرو هستند ولي در واقع اين گروه همه اين كار ها را نه براي بزرگتر كردن دايره طرفداران خود كه براي حفظ همين تعداد موجود و ادامه حيات سياسي خود انجام ميدهند.

به نظر ميرسد هدف اصلي اين دسته از تبدیل مراسم های مقدسی چون تشییع پیکرهای مطهر شهدا به میتینگ های سياسي، فرستادن حداقل چند نفر به مجلس شوراي اسلامي در زمستان امسال است تا بتوانند اين دستاورد را پس از شكستهاي متوالي خود دستمايه تحركات بعدي قرار دهند. حركت بعدي اين گروه نيز آنگونه كه اعلام كرده اند تجمع در مقابل ورزشگاه آزادي براي مخالفت با حضور بانوان در ورزشگاه هاست كه به نظر ميرسد با توجه به رفتار اين گروه در كنار اين تجمع به پخش اعلاميه هايي در اعتراض به مذاكرات هسته اي و دولت يازدهم نيز بپردازند. اين گروه چند ماه ديگر براي بقاي سياسي خود فرصت دارد و از تمام موقعيتها در اين بازه زماني براي حصول به نتيجه خود جداي از موضوع اصلي و فدا شدن برخي مسائل مهم بهره خواهند برد.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
1
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft