ناریخ: شنبه 2 تیر 1397 - شناسه حبر: 20062

انتقاد نماینده تربت حیدریه از سیاستهای دوگانه مسوولان راه آهن کشور؛ پسندیده نیست امام جمعه و فرماندار یک شهر برای چیزی که مستحق نیستند متوسل به زور شوند

انتقاد نماینده تربت حیدریه از سیاستهای دوگانه مسوولان راه آهن کشور؛  پسندیده نیست امام جمعه و فرماندار یک شهر برای چیزی که مستحق نیستند متوسل به زور شوند

انتقاد نماینده تربت حیدریه از سیاستهای دوگانه مسوولان راه آهن کشور؛

پسندیده نیست امام جمعه و فرماندار یک شهر برای چیزی که مستحق نیستند متوسل به زور شوند

حسن نیکنام

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی در نشست خبری با خبرنگاران از سیاست های دوگانه مسوولان راه آهن کشور انتقاد کرد و گفت: جای سوال دارد که چرا استانهایی همچون همدان، قم و گیلان با طول خط 120 یا 160 کیلومتر دارای اداره کل هستند، اما منطقه تربت حیدریه که دارای 860 کیلومتر خط ریلی است از این ظرفیت بی بهره مانده است.

باستانی افزود: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر مشخص می شود که یادآور شویم در زمانی که همه زیرساخت ها، ساختار و چارت سازمانی ساختمان راه آهن تربت حیدریه برای این شهرستان ایجاد شد، اما به ناگاه اداره کل به طبس منتقل شد.

 

پسندیده نیست امام جمعه و فرماندار یک شهر برای چیزی که مستحق نیستند متوسل به زور شوند

وی گفت: از دایره انصاف بدور است در شرایطی که راه آهن تربت حیدریه به لحاط قرار گرفتن در کریدور شمال به جنوب و نیز بارگیری سالانه 23 میلیون تن انواع محصولات از جمله سیمان و معادن سنگ آهن که البته نقش مهمی در صادرات کشور نیز ایفا می کند، اما حقوق اصلی خود محروم باشد.

باستانی افزود: اینکه در شهری فرماندار و امام جمعه آن برای چیزی که مستحق آن نیستند متوسل به زور می شوند، پسندیده نیست و چنانچه مجبور شویم ما نیز این کار را خواهیم کرد تا حق از دست رفته را بدست بگیریم اما پیشنهاد می کنیم که بهترین راه نظرات و گزارش کارشناسی است و هر آنچه کارشناسان راه آهن کشوری تایید کنند، ما نیز تابع رای آنان هستیم.

 

اگر مجبور شویم زعفران را به دریا بریزیم، دیگر به دلالان نمی فروشیم

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی در ادامه به فعالیت های صورت گرفته در حوزه زعفران ظرف سه سال اخیر پرداخت و گفت: تاکنون شیوه عرضه زعفران اینگونه بود که عده ای حاصل دسترنج کشاورزان را خریداری کرده و به مشهد منتقل می کردند و بنای ما آن بود که این شیوه را بهم بزنیم هر چند می دانستیم صدای اعتراض خیلی ها و از جمله کشاورزان منطقه را هم در آورد.

باستانی به چالش های پیش روی اقتصاد مبتنی بر زعفران ایران تا پیش از اجرای اقداماتش پرداخت و گفت: در حالی که سهم ما در تولید زعفران جهان 92.5 درصد است، اما از مجموع 8/6 میلیارد دلار چرخش مالی زعفران جهان سهم ایران تنها 450 میلیون دلار است و ضرورت داشت تا این شیوه غیر منطقی و غیر اقتصادی از جایی جلویش گرفته شود.

وی افزود: بر این اساس و با مساعدت محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه پارسال مبلغ چهار هزار میلیارد ریال (400 میلیارد تومان) اعتبار گرفتیم و 70 تن زعفران از کشاورزان منطقه خریداری کردیم و به همه نیز اعلام کردیم حتی اگر مجبور شویم زعفران ها را به دریا هم بریزیم، اما به قیمت ناچیز به دلالان نفروشیم.

 

به دنبال ایجاد پایانه صادراتی زعفران هستیم

باستانی با بیان اینکه از سوی دیگر مذاکرات خود را با سفیران کشورهای هدف نظیر بلژیک، هند، فرانسه و چین آغاز کردیم، گفت: اکنون سه شرکت بومی در تربت حیدریه وارد کار شده اند تا تمامی فعالیت های زعفران از کاشت تا فراوری و در نهایت صادرات را به عهده گیرند زیرا اعتقاد داریم آنچه که ارزش افزوده محصول زعفران است، باید در درجه نخست نصیب زعفران کاران تربت حیدریه و زاوه بشود.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر ضمن آنکه برای نخستین بار در جهان، بورس زعفران را در تربت حیدریه راه اندازی کردیم، در شهرک صنعتی شماره 2 تربت حیدریه به دنبال ایجاد پایانه صادراتی زعفران هستیم که البته محدود به زعفران نیست و پسته و انار و دیگر محصولات کشاورزی خاص منطقه را نیز در بر می گیرد.

 

تعطیلی کارخانه ها به دلیل اوقافی بودن زمین

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی در ادامه به تعطیلی کارخانه های واقع در تربت حیدریه پرداخت و گفت: بزرگترین مشکل کارخانه های مستقر در شهرک صنعتی شماره یک، اوقافی بون زمین آن است و طبعا گردش مالی در آن پایین است.

باستانی افزود: از این روی شهرک شماره 2 ایجاد شد که خیلی زود هم رشد پیدا کرد و لذا در شهرک صنعتی رخ و شماره 2 بیشتر سرمایه گذاری صورت گرفته است.

 

نگاه کلی نظام خروج از برجام نیست

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس و دولت پیشتر پیش بینی خروج یکطرفه آمریکا را از برجام کرده بودند و لذا اکنون در حال بررسی راه های جایگزین هستیم.   

وی با بیان اینکه نگاه کلی نظام اسلامی خروج از برجام نیست، افزود: معتقد هستیم تا حد امکان و البته در چارچوب منافع ملی باید در برجام ماند و بر این اساس در مجلس کارهایی در دست اقدام است.

وی گفت: دولت نیز هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس چند مدل بودجه ای را در نظر گرفته بود که یکی از آن ها تنظیم بودجه کشور منهای برجام بود و از این حیث حرکت جدید مجلس و دولت مبتنی بر شرایط جدید بودجه ای است و در همین راستا معتقد هستیم باید فعالیت های منطقه ای خود را توسعه بدهیم که این استراتژی شامل تقویت مناسبات ایران با حوزه اکو و نیز توسعه روابط با کشورهای اسلامی است.

 

از موافقان رای شفاف در مجلس هستم

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی گفت: من یکی از موافقان رای شفاف در مجلس هستم زیرا معتقدم اتخاد این شیوه مجلس را به جایگاه واقعی خود می رساند.

عضو مرکز پژوهشهای مجلس افزود: اخد رای به شیوه کنونی (مخفی) میزان لابی گری در مجلس را افزایش می دهد و این در حالی است که حداقل در بسیاری از موارد نمایندگان می توانند آرای خود را شفاف اعلام کنند و با این کار اتفاق خاصی در مجلس رخ نخواهد داد.

 

کارخانجات فولاد تربت، یک دست و سه هندوانه

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی در ادامه به موضوع فولاد تربت حیدریه و فعالیت های صورت گرفته برای راه اندازی یکی از سه کارخانه تولید فولاد ظرف سه سال اخیر پرداخت و با بیان اینکه کارخانه فولاد رخ تربت، بانک ملی و  بنیاد مستضعفان دارای فراز و نشیب های زیادی هستند، گفت: فولاد رخ ابتدا در مالکیت شرکت احیای صنایع خراسان بود و اکنون 95 درصد سهام آن دست بخش خصوصی و بقیه مربوط به حوزه علمیه اصفهان است.

باستانی افزود: فولاد بنیاد که دست خودشان است و فولاد بانک ملی در واگذاری های اخیر توسعه گندله سازی و کنسانتره ملی به فولاد خوزستان واگذار و جزو اموال این شرکت شده است که به لحاظ منطقی هم کنسانتره و گندله باید در نزدیکی معدن باشد چون جابجایی های عظیم مواد معدنی به صورت کلی غیرممکن است، ولی کارخانه فولاد نیازی نیست که کنار معدن باشد اما از حیث سه مولفه مهم آب، محیط زیست و حمل و نقل نباید مشکلی نداشته باشد.

وی گفت: بر این اساس برای کارخانه ای با ظرفیت تولید نزدیک به 2 میلیون تن، موضوع مهم تامین آب است که حداقل باید 200 تا 250 لیتر بر ثانیه و به مدت 50 سال به صورت مداوم به آب نیاز دارد و نباید برای تامین آب آن به منابع زیرزمینی متکی بود.

باستانی اظهار داشت: اکنون تربت حیدریه یک ویژگی دارد و آن تامین آب کارخانه فولاد از محل پساب است که قرارداد آن با بخش خصوصی منعقد شده که همین موضوع یک سال وقت گرفت.

 

فولاد رخ در گرو خروج آمریکا از برجام

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای راه اندازی فولاد رخ تربت حیدریه مذاکراتی با کشور اتریش صورت گرفته است، افزود: چنانچه در مدت تعیین شده (خروج آمریکا از برجام از 12 اردیبهشت بمدت 180 روز) انعقاد قرارداد خط اعتباری اتریش با فولاد رخ تربت حیدریه انجام شود، امکان اجرای عملیات احیای فولاد شهرستان تا سه ماه آینده وجود دارد.

وی گفت: با توجه به قرارگرفتن تربت حیدریه در کریدور شمال به جنوب کشور، داشتن جاده های مناسب و نیز دارا بودن از ظرفیت راه آهن، موقعیت ویژه ای برای احداث این کارخانه دارد.

 

15 هزار میلیارد تومان اعتبار برای انتقال آب از دریای عمان

عضو کمیته برنامه ریزی استان در ادامه به موضوع انتقال آب از دریای عمان به منطقه اشاره و اظهار کرد: با توجه به خشکسالی های چند ده ساله اخیر، شرق کشور و به خصوص صنایع فولاد ما نیاز مبرمی به انتقال آب از دریای عمان دارد که طبق برآورد کارشناسان، تحقق آن دست کم 15 هزار میلیارد تومان اعتبار می طلبد و با توجه به منابع محدود عمرانی این کار از توان دولت خارج و امسال فقط اعتبار برای طرح مطالعاتی آن مصوب شده است.

باستانی افزود: پیشنهاد ما این است که تنها راه اجرای این پروژه همراهی صنایع فولاد خراسان برای توسعه زیر ساخت ها و اجرای این پروژه است که با توجه به حجم آب مصرفی برای فولاد این طرح انتقال نیز مقرون به صرفه است.

 

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در تربت حیدریه

باستانی همچنین از ایجاد منطقه ویژه اقتصادی با محوریت صنایع ‌تک (صنایع با فناوری بالا) و با تکیه بر محصولات کشاورزی در تربت حیدریه خبر داد و گفت: در صورت تصویب از سوی دولت و ایجاد منطقه ویژه اقتصادی تربت حیدریه و با توجه به موقعیت ممتاز کشاورزی منطقه، کلیه مراحل برداشت، فراوری و صادرات محصولات کشاورزی و البته در قالب صنایع های تک در آن صورت خواهد گرفت.

وی گفت: از آنجا که این نخستین باری است که منطقه ویژه اقتصادی با محوریت محصولات کشاورزی در ایران ایجاد خواهد شد، لذا با نظر مساعد دولت شاهد خواهیم بود در دیگر نقاط کشور نیز مناطق ویژه اقتصادی تخصصی ایجاد شوند.

باستانی همچنین اظهار داشت: جانمایی زمین صورت گرفته و در شهرک صنعتی شماره 2 به انضمام 180 هکتار اراضی پایین شهرک، مکان مناسبی برای استقرار منطقه ویژه اقتصادی تربت حیدریه است.

 

تعامل کم رنگ مدیران دستگاه های اجرایی با رسانه های جمعی

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سووالی در خصوص کم کاری دستگاه های اجرایی و نارضایتی شهروندان از آنها و نیز تعامل کم رنگ مدیران دستگاه های اجرایی با رسانه های جمعی در تربت حیدریه گفت: به هر میزان که مسوولان با رسانه ها تعامل بیشتری برقرار کنند، فضای اعتماد عمومی به نظام بیشتر می شود.

باستانی افزود: از سوی دیگر مردم نیز برای کسب خبر موثق، خود را نیازمند به مراجعه به رسانه های خارجی پیدا نمی کنند.

وی همچنین اظهار داشت: رسانه ها به هر میزان که اعتماد عمومی را تقویت کنند، امنیت ملی را تقویت خواهند کرد.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
13
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft