ناریخ: شنبه 2 تیر 1397 - شناسه حبر: 20047

کشف خمره های سفالی مربوط به دوران ساسانیان در تربت حیدریه

کشف خمره های سفالی مربوط به دوران ساسانیان در تربت حیدریه

از بقایای بجای مانده یک شهر تاریخی در روستای دامسک از توابع بخش مرکزی تربت حیدریه، 12خمره سفالی کشف شد.

به گزارش نوید خراسان؛مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در حاشیه بازدید از این بنای تاریخی گفت: تاکنون کار حفاری به وسعت نزدیک به 10 هکتار انجام شده و احتمال شناسایی تعداد بیشتری خمره نیز وجود دارد.

ابوالفضل مکرمی فر زمان کشف شهر باستانی را زمستان گذشته عنوان و اظهار کرد: کار بررسی و کاوش با مشارکت این اداره و گروه باستان شناسی دانشگاه تربت حیدریه از اوایل خرداد ماه جاری آغاز شده و طبق اعلام اولیه کارشناسان، قدمت این شهر تاریخی احتمالا به دوران ساسانیان باز می گردد.

وی افزود: در بررسی های ابتدایی مشخص شد خمره ها محل ذخیره آذوقه بوده، اما وسعت دقیق شهر باستانی هنوز مشخص نشده و این بدان خاطر است که عملیات حفاری همچنان ادامه دارد و با هر حفر جدید ابعاد تازه ای از این معمای تاریخی گشوده می شود.

وی با بیان اینکه این آثار ارزشمند حین شخم زدن زمین کشاورزی کشف شدند، گفت: یکی از وظایف انجمن های میراث فرهنگی روستاها حفاظت و شناسایی محوطه های تاریخی می باشد که این منطقه تاکنون توسط اعضای انجمن نگهداری و حفاظت شده است.

مدیر گروه باستان شناسی دانشگاه تربت حیدریه نیز گفت: حدس اولیه ما بر اساس فرم لبه، طرح داخلی و جنس خمره ها حاکی از آن است که مربوط به دوران ساسانیان بوده و مشابه آن در منطقه مرو نیز پیدا شده است.

مهدی فلاح افزود: در عین حال تا زمان بیرون کشیدن خمره ها از دل خاک، انتقال آن ها به آزمایشگاه و انجام کارهای مطالعاتی و بررسی های علمی، نمی توان به طور قطع نظری ارایه کرد.

تاکنون از مجموع 200 اثر تاریخی و گردشگری شناسایی شده در منطقه تربت حیدریه، 47 بنا و محوطه تاریخی و 2 اثر معنوی و ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منطقه باستانی دامسک به سایت گردشگری تبدیل می شود

معاون سیاسی، امنیتی فرماندار تربت حیدریه گفت: با توجه به اهمیت کشفیات صورت گرفته در شهر تاریخی روستای دامسک (12 قلوهای سفالی)، موضوع تبدیل منطقه به سایت گردشگری با جدیت دنبال می شود.

مهدی ناصری در جلسه انجمن میراث فرهنگی که در شهر تاریخی کشف شده در روستای دامسک تربت حیدریه برگزار شد، افزود: آنچه تاکنون از قدمت تاریخی تربت حیدریه به صورت کتبی و شفاهی مستند شده، عقبه تاریخی منطقه را به دوران صفویه می رسانیده، اما کشف 12 خمره سفالی و اعلام اولیه قدمت تاریخی آن به دوران ساسانیان، نگاه تازه ای از تربت حیدریه در افکار جهانیان ایجاد می کند.

وی گفت: از این روی شایسته است مصوبه جلسه انجمن میراث فرهنگی، تصویب و پیگیری تبدیل بقایای شهر تاریخی در روستای دامسک به سایت گردشگری باشد.

مدیر گروه باستان شناسی دانشگاه تربت حیدریه نیز با بیان اینکه طبق برآورد اولیه ما هزینه انجام کشفیات 740 میلیون ریال است، گفت: تا زمانی که این مبلغ تهیه و در اختیار تیم اکتشاف قرار نگیرد، کارها پیش نخواهد رفت.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان تربت حیدریه نیز گفت: از آنجا که زمان کشف اولیه بعد از تصویب بودجه سالیانه بوده، لذا در ردیف بودجه پارسال مبلغی به این موضوع اختصاص نیافته است، اما در بودجه سالجاری ردیف اعتباری ویژه ای مصوب و منتظر تخصیص آن هستیم.

علی محمدی افزود: اما مشکل به همین جا محدود نمی شود، زیرا در کنار کشفیات باید کار تصویربرداری از منطقه نیز صورت گیرد که آن نیز هزینه زیادی در بر دارد.

وی گفت: کار اسکن از عمق 2 متری زمین با کمک دوربین های ویژه و توسط بخش خصوصی باید انجام شود که هزینه آن هکتاری صد میلیون ریال است.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
3
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft