ناریخ: شنبه 5 خرداد 1397 - شناسه حبر: 20004

فسیلهای 65 میلیون ساله به موزه تربت حیدریه منتقل شدند

فسیلهای 65 میلیون ساله به موزه تربت حیدریه منتقل شدند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از انتقال فسیلهای صدفی 65 میلیون ساله به موزه میراث فرهنگی و محیط زیست تربت حیدریه در جنوب این استان خبر داد.

به گزارش نوید خراسان، ابوالفضل مکرمی فر افزود: این فسیلها که سال 1394 در جریان کاوش علمی در منطقه پیشکوه تربت حیدریه کشف شده و در معرض تخریب و تعرض قرار داشتند لذا بنا به تصمیم انجمن میراث فرهنگی این شهرستان از محل کشف به موزه تربت حیدریه منتقل شدند.

وی گفت: بر اساس بررسی متخصصان گروه زمین شناسی دانشگاه آزاد مشهد این فسیلهای صدفی و دو کفه ای متعلق به دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره کرتاسه هستند. کرتاسه بعد از تریاس و ژوراسیک سومین دوره میانه زیستی است که 65 میلیون سال پیش بوده است.

کرتاسه به دو دوره کرتاسه پیشین و پسین تقسیم می شود که در این دوره ها آب و هوا گرم و معتدل بوده و گیاهان پرگل و گیاهان نهان دانه در سطح زمین پراکنده شدند. در اواخر دوره کرتاسه برخی پستاندارن کوچک بوجود آمدند و همچنین دراین دوره دایناسورها منقرض شدند.

بخشهایی از پارک جنگلی پیشکوه در تربت حیدریه دارای ارزش و قدمت تاریخی است. تربت حیدریه در فاصله 150 کیلومتری جنوب مشهد 59 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
3
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft