ناریخ: شنبه 5 خرداد 1397 - شناسه حبر: 20002

رییس جمعیت هلال احمر تربت حیدریه: ستاد بحران فقط در هنگام وقوع حوادث فعال می شود

رییس جمعیت هلال احمر تربت حیدریه:  ستاد بحران فقط در هنگام وقوع حوادث فعال می شود

حسن نیکنام

تنها در زمان بارش باران فراوان یا سیل همه اعضای ستاد بحران برای رفع مشکل بسیج می شوند.

به گزارش نوید خراسان، رییس جمعیت هلال احمر تربت حیدریه در نشست خبری به مناسبت هفته هلال احمر با بیان اینکه طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درصد آمادگی خانوارهای این شهرستان در مواجه با مخاطرات تنها 9.3 درصد است که درصد فوق تقریبا برای کل کشور مصداق دارد گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طبق طرح دارت به پالایش و پژوهش محله های مختلف در تمام شهرهای ایران پرداخته است، افزود: از این رو بنا داریم طی یک برنامه پنج ساله این میزان آمادگی را به 30 درصد برسانیم.

وی گفت: برای تحقق این ایده آل، اولویت نخست برنامه کاری امسال ما اجرای طرح خادم (خانواده آماده در مواجه با مخاطرات) است.

مومن زاده افزود: طرح با هدف توسعه آموزش های عمومی و همگانی و با همکاری شورا یاری در محلات آسیب پذیر این شهرستان، از پارسال آغاز شده است.

وی با بیان اینکه پارسال 20 هزار نفر در قالب چهار هزار خانوار توسط 60 کارشناس آموزش های اولیه را به صورت چهره به چهره فرا گرفتند، گفت: امسال نیز طرح فوق برای چهار هزار خانوار دیگر دنبال می شود.

 

گسترش خانه های هلال احمر در روستاها

مومن زاده افزود: گسترش خانه های هلال احمر در روستاها به عنوان نخستین مواجه شدگان با بلایای طبیعی از دیگر اولویت های کاری ما در سال جاری است.

وی در ادامه به بیان عملکرد سال گذشته هلال احمر تربت حیدریه پرداخت و گفت: نزدیک به 25 هزار نفر در برنامه های آموزش امداد و کمک های اولیه شرکت کردند که شامل 45 دوره 22 ساعته، 20 دوره داوطلبی و 38 دوره تخصصی و عمومی بود.

مومن زاده همچنین گفت: سازمان داوطلبان ما اکنون به استعداد هزار و 200 نفر متشکل از نخبگان علمی، ورزشی، فرهنگی و متخصصان فعالیت دارند که بنای ما افزایش این افراد به تعداد 20 هزار نفر است.

وی اظهار کرد: سازمان امداد و نجات نیز در قالب چهار پایگاه عملیاتی و با کمک 420 نفر نیروی آموزش دیده، به ارایه خدمات می پردازند.

 

ستاد بحران و بی توجهی به تذکر یازده ساله پیشگیری از خسارت

مومن زاده اظهار کرد: 11 سال است که به مسوولان مشکل یکی از روستاهای منطقه تربت حیدریه را به منظور پیشگیری از خسارت در زمان وقع سیل انعکاس داده ایم و رفع آن نیز با کمک مدیریت و البته تامین اعتبارات بر طرف می شود، اما هر بار تنها در زمان بارش باران فراوان یا سیل همه اعضای ستاد بحران برای رفع مشکل اهالی روستا به این بخش گسیل می شوند.

 

انتقاد از عملکرد رسانه های جمعی شهرستان

مومن زاده در ادامه ضمن انتقاد از عملکرد رسانه های جمعی شهرستان تربت حیدریه اظهار کرد: غالب رسانه ها منتظر می مانند تا ما ابتدا خوراک خام اولیه در اختیارشان بگذاریم و یا آنکه تنها در زمان وقوع بلایای طبیعی فعالیت خود را پررنگ می کنند.

وی افزود: این در حالی است که برخی فعالیت ها در ستاد بحران، شامل مجموعه ای از اقدامات پیشگیرانه می باشد و شایسته است رسانه های جمعی در زمان عادی به سراغ مسوولان و حتی خود ما رفته و از امکانات موجود برای رفع مشکلات، فعالیت های صورت گرفته پیشگیرانه اطلاع رسانی کنند و از همه این ها مهمتر به سراغ شهروندان رفته و از میزان سطح آگاهی های اولیه آن ها نسبت به مباحث امداد و نجات گزارش تهیه کنند.

خبرنگار صدا و سیما در پاسخ به این انتقاد،مشکلات مالی خبرنگاران را علت کم کاری رسانه ها عنوان کرد که طرح چنین موضوعی مورد انتقاد خبرنگاران دیگر رسانه ها قرار گرفت.

خبرنگار نوید خراسان گفت: مشکل مالی رسانه ها به خودشان ارتباط دارد، اما در عین حال رسانه در قالب کار حرفه ای باید فعالیت کند و تعهدی به انجام امور خبری بی کیفیت ندارد.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
8
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft