ناریخ: شنبه 5 خرداد 1397 - شناسه حبر: 19990

سال حمایت از تولید داخلی!

سال حمایت از تولید داخلی!

ابوالقاسم عابدین پور

آنانکه اهل اقتصاد نوین جهانی هستند،حتمأ برداشتشان از تولیدات با تصورات قدیمی ما تفاوت دارد.

ما وقتی یک سنگ معدن به کارخانه وارد می شود و با فرایندهایی به آهن و فولاد  تبدیل می شود و یا وقتی کشاورزی با کشت دیم و آبی محصولی به دستمان می دهد و یا زمانیکه پارچه هایمان ،در کارخانجات داخلی به لباس تبدیل می شود  ویا هنگامیکه رئیس جمهور مان در بازار کفش تبریز آرزوی جهانی شدن این فراورده را دارد به یاد تولید میافتیم که البته درست است ولی قسمتی اندک از واقعیت موجود در بازار تولیدات محسوب می شود!

برنامه های صدا و سیما هم نوعی تولید است و چه بسا هزینه ی آن از فراورده های لبنی و گوشتی کشور بیشتر شود ،ولی اگر بیننده ای نداشته باشد با هرز آب وتولید محصول آفت زده هیچ فرقی نمی کند!

سالانه چه میزان تولیدات سمعی و بصری داریم در حالیکه بازده آنها در جامعه نزدیک به صفر است؟!

برنامه های فضای مجازی ،مگر تولید نیستند و برای آنها هزینه نمی شود؟!

مگر در سخنان رهبری تأکید بر ورود بخش خصوصی به اقتصاد کشور نبود؟

چرا برنامه ریزان از ورود بخش خصوصی به تولید برنامه های سمعی و بصری ،اِبا دارند و حالا که خودشان از ایجاد برنامه های مفید و مورد استفاده ی جامعه عاجزند ،به بخش خصوصی که اتفاقا بسیار پر توان و پر انرژی است،اجازه ی ورود نمی دهند؟!

تا زمانیکه تولیدات محتوایی جامعه در اختیار یک نهاد باشد و با یک سلیقه هدایت شود ،اطمینان داشته باشید که روزانه هزاران هزار دلار از سرمایه ی مملکت خرج ورود و استفاده از تولیدات غیر وطنی می شود.

این واقعیت را نمی توان نادیده گرفت که نیاز انسان محدود به یک روش و یک دیدگاه خاص نمی شود و اگر بخش خصوصی به دنبال رونق بخشیدن به این قسمت از نیازهای اجتماعی نباشد،چه بسا بیشتر از هزینه ی خوراک و پوشاک و لوازم اولیه ی زندگی متضرر شویم.

ایجاد یک فضای باز ،برای ساخت و تولید نیازهای فکری و سلیقه ای جامعه به اندازه ی صنعت توریست و به اندازه ی تولیدات کشاورزی و صنعتی برای جامعه مفید و ضروری است.

آنانکه در حال رصد کردن این برنامه ها هستند می توانند میزان دقیقی از هزینه های گوناگون, برای جذب فراورده های غیر بومی را اعلام کنند؟!

در دیدگاه نوین اقتصادی به همان میزان که خام فروشی نفت کاری غیر معقول است،پیشگیری از گسترش تولیدات فرهنگی به شکل امروزی کاری نابخردانه است!

چند روز پیش بزرگداشت فردوسی بود.کدام داستان شاهنامه اگر از حالت کتابت به شکل تصویری و داستانی بر پرده ی نقره ای به نمایش در آید،نمی تواند از بهترین تولیدات تخیلی و تاریخی و واقعی  غیر بومی سبقت بگیرد؟

کدام  داستان مثنوی و عطار و سنایی با تکنولوژی جدید نمی تواند پهنه ی جهان را در نوردد؟!

بله ما بالقوه کشوری ثروتمند هستیم ولی بالفعل دست نیازمان پیش هر کس و ناکس دراز است،چون نمی خواهیم از لاک خود محوری و خود خواهی خارج شویم.

توسعه بدون وسعت دید امکان ندارد.

اگر مقید به دین هستید،سیره نبوی و علوی را بخوانید و اگر وطنی می اندیشید،تاریخ مبادلات و مذاکرات ملی را تورقی بزنید!

بله،چشمها را باید شست،جور دیگر باید دید.

بخش خصوصی در حال حاضر همان دولت در سایه است،از یک جیب به نام دولت در می آوریم  و در جیب دیگر که نامش را بخش خصوصی  گذاشته ایم ،می گذاریم.

اگر بخش خصوصی و سیاستهای اصل ۴۴ جدی گرفته می شد،چندین میلیون تحصیل کرده ی بیکار نداشتیم.

مدیران فشل و فکرهای کم توان ،چرخ حرکت به سوی پیشرفت را از کار نمی انداختند.

خود خواهی و خود محوری ،راه دزدی  و اختلاس و فرار سرمایه را هموار نمی کرد.

نیاز به باز نگری کلی داریم،چه بخواهیم و چه نخواهیم!!

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
78
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft