ناریخ: شنبه 5 خرداد 1397 - شناسه حبر: 19989

گزارشی از جذب اعتبارات و طرحهای خود اشتغالی کمیته امداد امام خمینی (ره ) تربت حیدریه در سال 1396

گزارشی از جذب اعتبارات و طرحهای خود اشتغالی کمیته امداد امام خمینی (ره ) تربت حیدریه در سال 1396

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره )تربت حیدریه در گفتگو با نوید خراسان گفت: در سال 96 ، 485 طرح خود اشتغالی (227 طرح خدماتی و حمل و نقل، 113 طرح کشاورزی ، 109 طرح دامپروری و 26 طرح صنایع دستی )اجرا شده است.

ترکمانزاده اساسی ترین ماموریت کمیته امداد را بحث استقلال مالی و خودکفایی خانواده های تحت پوشش اعلام کرد.

وی با بیان اینکه در سال 96 اعتبار خوبی در سطح شهرستان جهت پرداخت وام به خانواده های تحت پوشش امداد و اقشار آسیب پذیر و کم درآمد در راستای خودکفایی در نظر گرفته شد ، افزود: در سال گذشته، 41 میلیارد و 500 میلیون ریال از اعتبارات بانکی (بانک ملی جهت 121 طرح با اعتبارات 20میلیاردو 130میلیون ریال، بانک ملت شعب مرکزی و آزادگان برای 43 طرح با اعتبارات 6میلیاردو550میلیون ریال،بانک صادرات جهت 31 طرح با اعتبارات 5 میلیارد ریال، قرض الحسنه مهر ایران برای 22 طرح با اعتبارات 2 میلیارد و 900 میلیون ریال ، بانک رفاه جهت 12 طرح با اعتبارات 2میلیارد ریال ،پارسیان برای 7 طرح با اعتبارات 950میلیون ریال)ابلاغ که از این مبلغ 34 میلیاردو 730میلیون ریال (91 درصد) جذب شده است و امید است تا ابلاغ اعتبارات سال 97 جذب 100 درصدی را از منابع داشته باشیم .در اینجا لازم است از مسؤلین بانکهای ذکر شده که در این راستا همکاری کامل را در جذب منابع داشته اند تقدیر و تشکر نمایم.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره ) تربت حیدریه همچنین با تاکید بر اینکه مبلغ 24 میلیارد ریال از منابع داخلی امداد (صندوق قرض الحسنه امداد ولایت)در حوزه اشتغال شهرستان جذب شده  که رشد 121 درصدی را نسبت به مقاوله نامه در پی داشته است.

ترکمانزاده با تاکید بر اینکه باید درجذب این وامها نهایت دقت را داشته باشیم تا منتهی به اشتغال گردد، گفت: تمامی مجریان طرح های اشتغال بایستی در زمان دریافت تسهلات، مهارتهای آموزشی را بسته به نوع طرح گزرانده و 5 سال تحت نظارت ناظرین حوزه اشتغال باشند و در طول نظارت، مشاوره های لازم را در خصوص پایداری طرح ها داشته باشند. ایشان آموزش و مشاوره را از اهداف مهم حوزه استغال و خودکفایی مطرح کرد و تعداد افراد آموزش دیده در سال 96 را 1048 نفر (مهارت آموزی ، پایدار سازی طرحها ، کارآفرینی ، حرفه آموزی و دانش آموزی ) ذکر کرد و گفت: کاریابی جهت مددجویان با تعامل با موسسات کاریابی و واحدهای تولیدی و خدماتی ازالویت کاری امداد می باشد که در صورت به کارگیری نیرویی ازمددجویان امداد از بسته های تشویقی و حق بیمه پردازی افراد بکار گرفته شده از طرف امداد استفاده خواهند کرد.

وی با اشاره به رویکرد جدید امداد، هدایت افراد مستعد اشتغال به سمت توانمند سازی افزود: امید داریم تا پایان سال 97 تعداد افرادی که وام اشتغال دریافت کرده اند به خود کفایی رسیده و از چرخه حمایتی امداد خارج شوند که این مهم از اهداف اصلی امداد است.

 رییس کمیته امداد امام خمینی (ره ) با اشاره با اینکه بحث خروج مددجویان از چرخه حمایتی به دلیل برخی از عوامل چون ساخت مسکن ، معافیت سربازی فرزندان و درالویت خودکفا شدن مددجویان طبیعی است یاد آور شد؛ برای خروج از چرخه حمایتی، درآمد خانوار مورد بررسی قرار گرفته و طبق ضوابط از گردونه حمایت خارج می شوند. ولی فقط مستمری مددجویان قطع میگردد و از دیگر خدمات امداد و بیمه استفاده مینمایند.

وی در بحث اشتغال یکی از موارد مهم را بازاریابی کالاهای تولیدی مددجویان اعلام کرد و گلایه ای از بازاریان،فروشگاهها و مغازه های شهرستان در خصوص عدم تمایل به خرید کالاهای تولیدی مددجویان داشت و گفت: چه بسا کالاهای تولیدی در شهرستان با یکسری بسته بندی های خاص مجدد با قیمت بالاتری از مشهد وارد بازار تربت میشود که امید است این مهم مورد توجه همشهریان عزیز قرار گیرد.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره ) ادامه داد: بازارچه های موقتی و محلی در سال 96 در نقاط مختلف شهر برگزار شد که تاثیر مهمی در معرفی کالاهای تولیدی مدجویان داشت.

ترکمانزاده گفت در اینجا لازم می دانم از تمامی مسئولین اجرایی شهرستان که همواره یار و یاورمان بوده اند اعم از نماینده محترم شهرستان جناب آقای دکترباستانی، فرماندار محترم جناب آقای موهبتی و معاون اداری مالی جناب آقای عباسپور و معاونت عمرانی جناب آقای علی نیا و دیگر کارشناسان محترم فرمانداری جناب آقای یوسفی و جناب آقای یوسف زاده ، ریاست محترم اداره میراث فرهنگی جناب آقای محمدی و کارشناس محترم میراث فرهنگی سرکار خانم نگهبان در خصوص انعقاد تفاهم نامه همکاری در خصوص راه اندازی طرحهای صنایع دستی تقدیر و تشکر نمایم.

همچنین از شهردارمحترم جناب آقای مجتهدی،  معاونت خدمات شهری شهرداری جناب آقای علیان،امور فرهنگی جناب آقای حسن زاده ، سرکار خانم حاجی پور، مسؤل فضای سبز شهرستان سرکار خانم امینیان، اعضای محترم شورای شهر ، آموزشگاه سفره جادویی سرکارخانم احمدی (برگزار کننده بازارچه ماه رمضان سال96)، شرکت طراحی کوشا سرکار خانم کوشا (برگزار کننده بازارچه پاییزه و نوروزی سال 96) و ریاست محترم اتاق اصناف جناب آقای تقی نژاد، ریاست محترم اداره صنعت و معدن و تجارت جناب دکتر سلطان پور که با ما همکاری داشته اند تشکر نماییم. از خیر محترم جناب آقای مخلصی نیزکه مکان شیر چهار سوق (بازار میوه قدیم) را به صورت رایگان در اختیار این نهاد گذاشتن تقدیر و تشکر داریم.

 برخی از طرحهای اشتغال ایجاد شده توسط کمیته امداد امام خمینی (ره )  تربت حیدریه به روایت تصویر

 

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
13
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft