ناریخ: شنبه 5 خرداد 1397 - شناسه حبر: 19986

اولویت نخست شورای پشتیبانی سوادآموزیتربت حیدریه؛ شناسایی و ایجاد بانک اطلاعاتی افراد بازمانده از تحصیل

اولویت نخست شورای پشتیبانی سوادآموزیتربت حیدریه؛  شناسایی و ایجاد بانک اطلاعاتی افراد بازمانده از تحصیل

 

جلسه شورای پشتیبانی از نهضت سواد آموزی و انسداد بی سوادی با حضور معاون سیاسی اجتماعی فرماندار و جمعی از مسئولین دستگاه های ذیربط در محل فرمانداری برگزار شد.

به گزارش نوید خراسان،معاون سیاسی فرماندار در این جلسه گفت: همکاری، تعامل و همراهی بین دستگاه‌ها،حرکتی مفید و خوب درزمینه سوادآموزی است.

مهدی ناصری افزود: باید بپذیریم که پایه توسعه، سواد است و افرادی که در جامعه بی‌سواد یا کم‌سواد هستند بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.

وی گفت:به دنبال یک هدف هستیم، شناسایی افراد بازمانده از تحصیل و مشخص کردن تعداد آن‌ها و امکان تحصیل و آموزش به طوری که اگر نسبت به کسب علم علاقه‌مند هستند در مسیر پیشرفت و ارتقای علمی قرار گیرند.

معاون فرماندار با تأکید بر اینکه اولین اقدام شورای پشتیبانی سوادآموزی این است که نسبت به جامعه خود اطلاعات و آگاهی داشته باشد و افراد بی‌سواد را  شناسایی کند، ادامه داد: جمع‌آوری اطلاعات نسبت به این‌که چه درصدی از افراد جامعه بی‌سواد هستند که  برای دریافت  آمار و اطلاعات می‌شود از اکثر دستگاه‌های  خدماتی و حمایتی شهرستان از جمله بهداشت و درمان، کمیته امداد امام(ره)، تأمین اجتماعی، آموزش و پرورش و غیره کمک گرفت.

ناصری ادامه داد: هر یک از دستگاه‌های حمایتی، جامعه هدف خاص  خود را دارند، لذا این دستگاه‌ها بهتر می‌توانند کمک کنند و در راستای جمع‌آوری اطلاعات همیاری نمایند و در ادامه برای آن‌ها یک برنامه‌ریزی صحیح ، مدون و مستمر داشته باشند.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار با بیان اینکه در شهرستان ظرفیت‌ها، امکانات و پتانسیل‌های لازم را داریم که بایستی این ظرفیت‌ها  را به سمت سواد دار کردن افراد بی‌سواد سوق دهیم، تأکید کرد: همه دستگاه‌های اجرایی به خصوص دستگاه‌های حمایتی و در کنار آن نهادهای مذهبی نیز همچون حوزه علمیّه، اداره تبلیغات اسلامی، سپاه و غیره نیز بسیج شوند تا این مهم انجام شود.

ناصری  با تأکید بر اینکه افرادی که در جامعه بی‌سواد یا کم‌سواد هستند بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرند،گفت: ما اگر ضعف در جنبه‌های مختلف اجتماعی داریم به بی‌سوادی بعضی از افراد جامعه برمی گردد، بنابراین  افراد بی‌سواد همیشه در معرض خطر هستند و بیشتر به سمت انحرافات کشیده می‌شوند و دشمنان نیز از این‌گونه افراد سوءاستفاده بیشتر می‌کنند، لذا بایستی همه بسیج شویم و جهت سواد دار کردن افراد بی‌سواد همت نماییم.

وی بابیان اینکه روحانیون مستقر و مبلغین دینی و مذهبی در روستاها هم ظرفیت خوبی هستند که افراد بی‌سواد را شناسایی و در راستای باسواد کردن آن‌ها با همکاری آموزش و پرورش تلاش کنند، تصریح کرد: همه بایستی پای کار باشیم تا درصد بی‌سوادی را در شهرستان پایین بیاوریم و در این خصوص هرگونه امکانات، تجهیزاتی که می‌تواند به سوادآموزی کمک کند، بایستی فراهم شود.

بخشدار مرکزیتربت حیدریه نیز  با اشاره به ارتقا و بهبود شاخص‌های سوادآموزی شهرستان در چند سال اخیر گفت: دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها  به عنوان عضو افتخاری این شورا ،توانسته اند مشارکت خوبی در این زمینه داشته باشند.

 

تاثیر مثبت مراکز یادگیری محلی در سوادآموزی

سعید نیرویی رئیس اداره آموزش وپرورش تربت حیدریه گفت: سوادآموزی و ارتقای سطح دانش و آگاهی آحاد جامعه می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی نقش مهمی  ایفا کند و تحقیقات انجام شده پیرامون میزان تاثیر سطح سواد والدین با پیشرفت تحصیلی دانش آموزان نشان می دهد که سطح سواد والدین با موفقیت و عدم موفقیت دانش آموزان اثر قابل توجهی دارد.

معاون مدیر کل آموزش وپرورش خراسان رضوی افزود: در حوزه ماموریت های معاونت سوادآموزی ایجاد و راه اندازی مراکز یادگیری محلی توانسته ظرفیت مناسبی را در حوزه مهارت آموزی و حرفه آموزی ویژه کم سوادان و سوادآموزان در سطح شهرستان ایجاد کند.

 کاظم صباغی رئیس اداره سوادآموزی نیز بر لزوم تشکیل کمیته سوادآموزی در هر روستا که اعضا آن شامل شوراها ودهیاران است تاکید کرد و گفت: بهتر است از دهیاران به عنوان رابط افتخاری سوادآموزی در هر روستا استفاده شود.

وی تقویت و توسعه ی مشارکت های بین بخشی، تنظیم واجرای تفاهم نامه با ادارات مرتبط،تشکیل کارگروه های تخصصی طراحی سوال و بانک سوالات دوره های مختلف سوادآموزی و توسعه مراکز یادگیری محلی را از اهم فعالیت های این اداره خواند.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
3
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft