ناریخ: شنبه 15 اردیبهشت 1397 - شناسه حبر: 19955

رباط علیای تربت حیدریه نیازمند پنج میلیاد ریال اعتبار است

رباط علیای تربت حیدریه نیازمند پنج میلیاد ریال اعتبار است

متولی مجموعه تاریخی اقامتی رباط علیای تربت حیدریه با بیان اینکه تاکنون نزدیک به سه میلیارد ریال برای احیای آن هزینه کرده ام، گفت: اما برای تکمیل و تجهیز پروژه برای تجاری سازی به حدود پنج میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

به گزارش نوید خراسان، محمد رضا کرمانی در گفت وگو با ایرنا افزود: انتظار کمک بلاعوض نداریم، اما حداقل انتظار می رود از محل تسهیلات حوزه گردشگری مبلغ مورد نیاز برای تکمیل و بهره برداری از این پروژه گردشگری و تاریخی تامین شد تا سرمایه گذاری انجام شده بلااستفاده نشود.

وی با بیان اینکه کاروانسرای تاریخی رباط علیا در سال 1380 به شماره 5698 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، گفت: در این مدت با صرف نزدیک به سه میلیارد ریال به صورت شخصی و البته با نظارت وهمکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان انجام شده که 70 درصد پیشرفت فیزیکی حاصل شده است.

کرمانی افزود: بر این اساس اکنون مجموعه که قدمت آن به اواخر دوران قاجار می رسد شامل اقامتگاه بوم گردی، موزه مازاری (سه سنگ آسیاب برای آرد کردن گیاه سریش)، سفره خانه، چایخانه، غرفه عرضه محصولات سنتی و بومی شهرستان و خانه مسافر (با گنجایش 50 نفر گردشگر) است.

 

لزوم تکمیل خانه مسافر برای میزبانی گردشگران

وی گفت: اکنون خانه مسافر برای میزبانی گردشگران به طور کامل مهیا نیست و گه گاه اگر مهمانان ایرانی یا خارجی هم به این مکان می آیند، پذیرایی به صورت رایگان انجام می شود اما ادامه این روند با توجه به هزینه های جاری که برای حدود 12 نفر شغل مستقیم ایجاد کرده ایم بدون کسب درآمد دیگر مقدور نیست.

کرمانی با بیان اینکه بنا داریم از امسال وارد روند تجاری سازی این بنای تاریخی بشویم، اظهار کرد: بر این اساس این مجموعه برای 12 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده اما از یک سو محدودیت های مالی و از سوی دیگر هنوز موفق به دریافت مجوزهای لازم نشده ایم که عمده مشکلات به وجود آمده هر چند به ظاهر جنبه فنی دارد، اما واقعیت آن است که بیشتر جنبه غیرکاربردی دارند و توان ادامه کار را از ما سلب کرده است.

 

مدیر میراث فرهنگی تربت حیدریه«

حدود صد میلیون ریال در بخش مرمت رباط علیا هزینه کرده ایم

در پاسخ به این اظهارات مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه گفت: تاکنون حدود صد میلیون ریال در بخش مرمت و در قالب اعزام کارگر و ارسال مصالح ساختمانی در رباط علیا هزینه کرده ایم و مبلغ 200 میلیون ریال نیز در قالب تسهیلات قرض الحسنه چهار درصد به ایشان پرداخته ایم.

علی محمدی با بیان اینکه رباط علیا 10 تا 12 نفر ورثه دارد که برخی قصد داشتند این مکان تاریخی را تخریب و به موسسه خیریه تبدیل کنند، افزود: اما چون دیدیم متولی علاقه مند حفظ میراث گذشته هستند، ما نیز پا پیش گذاشته و به ایشان کمک کردیم که البته معتقدیم ارزش کار ایشان به حدی بالا است که باید بیشتر نیز حمایت شود.

وی گفت: در عین حال این مجموعه با یک مشکل اساسی برای کسب مجوز مواجه هستند که رفع آن تنها به عهده خودشان و از عهده ما خارج است و آن تعیین تکلیف استعلام های 12 گانه می باشد که قانون حد و حدودش را تعیین کرده است.

محمدی در پاسخ به نیاز کرمانی به تسهیلاتی حدود پنج میلیارد ریال، اظهار کرد: در جلسه ستاد بازآفرینی شهر تربت حیدریه قول های مساعدی داده شده است، منتهی برای دریافت تسهیلات باید ابتدا به ساکن در سامانه کارا ثبت نام کنند، اما چون هنوز مشکل تملک دارند، ابتدا باید پیگیر رفع موانع و محدودیت های قانونی تملک کارونسرا باشند.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
3
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft