ناریخ: شنبه 15 اردیبهشت 1397 - شناسه حبر: 19945

رییس اداره توسعه نوغانداری خراسان: سالن های نوغانداری خراسان رضوی رایگان ضدعفونی شدند

رییس اداره توسعه نوغانداری خراسان: سالن های نوغانداری خراسان رضوی رایگان ضدعفونی شدند

 

رییس اداره توسعه نوغانداری خراسان رضوی گفت: با صرف 20 میلیارد ریال اعتبار، کلیه سالن های نوغانداری استان خراسان رضوی به صورت رایگان ضدعفونی شدند.

فرید سرجمعی به ایرنا گفت: پارسال به هشت استان نوغان خیز کشور خسارت های زیادی وارد شده بود که سهم خراسان رضوی 580 میلیون ریال بود.

بایگ و بسک مهم ترین مناطق صنعت ابریشم کشی

در حالی که بیش از 80 درصد صنعت نوغانداری و تولید پیله ابریشم ایران در شمال کشور است، اما 85 درصد فرآیند ابریشم کشی از تولیدات پیله ابریشم در پایتخت ابریشم کشی کشور یعنی خراسان رضوی انجام می شود. در این میان شهر بایگ و روستای بسک در شهرستان تربت حیدریه مهم ترین مناطق هنر صنعت ابریشم کشی در این استان محسوب می شوند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته به هزار و 365 بهره بردار خراسان رضوی خسارت وارد شد، گفت: بیشترین خسارت مربوط به تربت حیدریه و حومه و کمترین میزان خسارت نیز مربوط به نیشابور بود.

سرجمعی افزود: شهرهای تربت حیدریه و حومه، زاوه، مه ولات، کاشمر (کوهسرخ)، نیشابور، خوشاب، درگز، رشتخوار، کلات، گناباد و سبزوار از جمله شهرهای خراسان رضوی بودند که به فعالیت های نوغانداری آنها خسارت وارد شد.

وی زمان انجام ضدعفونی در استان را از بعد تعطیلات نوروزی عنوان و اظهار کرد: هفته گذشته ضدعفونی خاتمه یافت یعنی تا قبل اینکه کرم ها وارد سالن کرم بالغ شوند، باید ضد عفونی به اتمام رسیده باشد.

سرجمعی گفت: براساس پیگیری های مرکز توسعه نوغانداری کشور، اداره نوغانداری خراسان رضوی، سازمان های جهاد کشاورزی و ادارات کل دامپزشکی استان ها و کشور اعتباری به مبلغ هزار میلیارد ریال برای خرید مواد ضدعفونی برای هشت استان نوغان خیز کشور از جمله استان های خراسان رضوی و شمالی اختصاص یافت و سالن های نوغاندارانی که پارسال خسارت دیده بودند رایگان ضدعفونی شد یا در حال اتمام است.

بر اساس آمارهای موجود امروزه حدود 20 هزار هکتار توتستان در ایران وجود دارد که از این میزان 13 هزار هکتار در گیلان، سه هزار هکتار در مازندران، سه هزار و 400 هکتار در خراسان و 600 هکتار در سایر استان های نوغان خیز وجود دارد.

پیله تولید نوغانداران ایران در کارگاه های سنتی ابریشم کشی تربت حیدریه و چهار کارخانه صنعتی استان های گیلان و خراسان رضوی به نخ ابریشم تبدیل می شود.

هم اکنون از 1200 کارگاه سنتی ابریشم کشی در بخش بایگ شهرستان تربت حیدریه که به عنوان پایتخت ابریشم ایران مشهور است تنها 400 کارگاه فعال است.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
2
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft