ناریخ: شنبه 15 اردیبهشت 1397 - شناسه حبر: 19935

گزارش عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تربت حیدریه در سال 1396

گزارش عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تربت حیدریه در سال 1396

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان تربت حیدریه بمناسبت سالروز افتتاح حساب 100 امام (ره) و تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درگفتگو با نوید خراسان گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یکی از نهادهای انقلابی است که به فرمان حضرت امام (ره) در 21 فروردین 1358 با افتتاح حساب 100 در کلیه شعب بانک ملی وبه منظور تامین مسکن محرومان به ویژه روستاییان در چهارچوب سیاستها وبرنامه های دولت تشگیل گردید .اساسنامه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در تاریخ 17/9/1366 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

اصغر کوهسرخی در ادامه به تشریح عملکرد این اداره در سال گذشته پرداخت و گفت: پارسال برای ساخت 344 باب مسکن روستایی معادل 68 میلیارد و 800 میلیون ریال عقد قرارداد برای دریافت تسهیلات نوسازی وبازسازی مسکن روستایی انجام شد.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: از سال 84 و در مسکن روستایی بالغ بر 7800 فقره به بانک های عامل معرفی و عقد قرارداد شدند که از این تعداد 6200 واحد مسکن روستایی به بهره برداری رسیده است و در حوزه مسکن شهری نیز 422 واحد احداث کردیم.

به گفته وی در بخش مسکن مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر نیز 126 واحد را در دست اقدام داریم که تعدادی از آن ها واگذار و پروژه 94 واحدی در کدکن نیز با پیشرفت بالای 70 درصد در حال اجرا است.

وی تصریح کرد: پارسال همچنین 750 میلیون ریال وام قرض الحسنه روستایی برای تکمیل واحدها و نیز یک میلیارد و 200 میلیون ریال برای تعمیر واحدهای روستایی پرداخت شد.

کوهسرخی با اشاره به این که اکنون 136 آبادی در شهرستان تربت حیدریه وجود دارد، افزود: 125 روستا از این تعداد بالای 20 خانوار هستند که کلیه روستاها برخوردار از طرح هادی روستایی می باشند که از این تعداد در 44 روستا عملیات طرح هادی اجرا و پارسال نیز در شش روستای اومی، بیسقفیزن، اسدآباد، کاریزک خوجوی، رودخانه و دامسک با 13 میلیارد ریال اعتبار  مصوب عملیات طرح هادی روستایی اجرا شد.

وی همچنین به تامین قیر رایگان و تحویل به پیمانکار برای اجرای طرح هادی روستایی اشاره کرد و گفت: بر این اساس90 تن برای اجرای عملیات آسفالت مشارکتی بنیاد مسکن و دهیاری تامین و قرارداد  17 روستای دیگر از جمله روستاهای نسر، قندشتن، فهندر، اغویه، حوض سرخ، منظر، اله آباد و نصرت آباد منعقد وبه بنیاد استان ارسال شده است.

کوهسرخی در ادامه به بازنگری 36 طرح هادی روستاهای شهرستان که افق 10 ساله آنها به اتمام رسیده اشاره و اظهار کرد: برای اجرای این طرح 9 میلیارد ریال اعتبار مصوب شد که عملیات نقشه برداری آن ها به اتمام رسید، در 12 روستا مصوب و مابقی در دست تهیه طرح است.

وی در بخش دیگری به ساخت مسکن محرومان اشاره و اظهار کرد: در پیوند با این مهم تفاهم نامه هایی با کمیته امداد، بهزیستی و با کمک خیران مسکن ساز انجام شده که 220 واحد مسکن خیران ساخته و واگذار شده است.

کوهسرخی گفت: در همین راستا خانواده های تحت پوشش کمیته امداد، علاوه بر تسهیلات مسکن بنیاد مسکن، کمکی بین 80 تا یکصد میلیون ریال به صورت بلاعوض توسط کمیته امداد دریافت می کنند و خانواده های محرومی هم که تحت پوشش کمیته امداد یا دیگر سازمان های حمایتی نیستند، شناسایی کردیم که حدود 40 میلیون ریال به ازای هر واحد کمک بلاعوض پرداختیم و تاکنون این مبلغ برای 30 واحد پرداخت ودر حال انجام است.

وی افزود: در ذیل همین تفاهم نامه به خانواده های 2 معلول نیز مبلغ 180 میلیون ریال کمک بلاعوض از حساب 100 امام، بنیاد مستضعفان و بهزیستی پرداخت می کنیم و خانواده های تک معلول نیز علاوه بر تسهیلات بنیاد مسکن  کمک بلاعوض  شامل حالشان می شود.

به گفته کوهسرخی تاکنون 12 خانواده بیش از 2 معلول درروستاهای تربت حیدریه شناسایی شدند که برای 6 واحد با پرداخت کمک بلاعوض 180 میلیون ریال توسط بنیاد مسکن، بهزیستی و بنیاد مستضعفان تامین اعتبار شد وشش  واحد دیگر در برنامه قرار دارد.

وی همچنین اظهار کرد: برای تثبیت مالکیت اماکن روستایی، رفع دعوای ملکی روستایی و افزایش ارزش افزوده املاک روستایی و البته با همکاری اداره ثبت اسناد در92 روستا بالغ بر 10 هزار جلد سند معادل 50 درصد اماکن روستایی صاحب سند شدند و در شهرهای زیر 25 هزار نفر نظیر بایگ و کدکن و رباط سنگ این اقدام در حال انجام است.

کوهسرخی افزود: در راستای تامین زمین برای روستاییان و در 32 روستا نیز بالغ بر 125 هکتار از اراضی ملی داخل محدوده طرح هادی مصوب روستا، به بنیاد مسکن واگذار شده که 71 قطعه را در سال های اخیر به روستاییان واگذار کردیم.

وی همچنین گفت: برای تحقق شعار سال اقدام به استقرار پنل خورشیدی روی پشت بام اداره شده و اکنون 10 کیلو وات تولید برق داریم که اکثرتجهیزات آن ساخت ایران است و ملزومات اداره نیز الزاما از کالاهای ایرانی تهیه می شود.

کوهسرخی افزود: در حوزه اشتغال نیز به ازای احداث هر 75 مترمربع ساختمان، یک اشتغال مستقیم باید ایجاد شود که پارسال با انجام 13710 متر مربع زیربنا مسکن روستایی 183  فقره اشتغال مستقیم و128 فقره مجموعا 311 شغل  ایجاد شد در حالیکه سهمیه بنیاد مسکن 68 فقره تعیین و ابلاغ شده بود و بنیاد مسکن تربت حیدریه توانست رتبه نخست را بین ادارات شهرستان در راستای فعالیتهای انجام شده کسب نماید.

وی عقد قرارداد وپرداخت تسهیلات 180 و200 میلیون ریالی تسهیلات بهسازی ونوسازی مسکن روستایی به تعداد 344 فقره  و پرداخت تسهیلات تعمیر و بازسازی مسکن روستایی به تعداد  41 فقره  را از دیگر اقدامات بنیاد مسکن تربت حیدریه در سال 96 برشمرد.

گفتنی است بهره برداری از خانه عالم روستاهای فهندر وسرهنگ،واگذاری 16 باب واحد تجاری جهت بهره مندی اهالی محترم کوی امام خمینی (ره) شهر تربت حیدریه ،تهیه وتوزیع مصالح ساختمانی از جمله سازه پیچ مهره ای به تعداد  98 واحد اسکلت از دیگر فعالیت های این نهاد در سال گذشته است.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یکی از نهادهای انقلابی است که به فرمان حضرت امام (ره) در 21 فروردین 1358 با افتتاح حساب 100 در کلیه شعب بانک ملی و به منظور تامین مسکن محرومان به ویژه روستاییان در چهارچوب سیاستها وبرنامه های دولت تشکیل و اساسنامه آن به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
13
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft