ناریخ: پنج شنبه 30 فروردین 1397 - شناسه حبر: 19925

حکومت به خانه تکانی نیاز دارد

حکومت به خانه تکانی نیاز دارد

ابوالقاسم عابدین پور

اینکه هر روز، زیاده خواهیها،فسادهای مالی،اختلاسها و نابسامانیها،در فضای مجازی و واقعی بیان می شود، امری عادی شده و تکرار آن ،حتمأ دلیل خاصی دارد!

مردم اکثرا در یک اصل مشترکند و آن اینکه معنای « عدالت اجتماعی»کمتر وجود خارجی دارد و باید مفهومش را در فرهنگ های لغت پیدا کرد!

حاکمیت خود کاملأ به این وضعیت آگاه است که زمان تغییرات بنیادین فرا رسیده است و حتمأ در پی رفع آن نیزبر خواهد آمد ،چون کار از تعارف گذشته است و باید این درد لاعلاج،حتمأ علاج شود!

اما موضوع از اینجا شروع می شود که با این فساد فراگیر ،حاکمیت چه جریانی را در درون نظام به عنوان پرچمدار اصلاح و مبارزه با فساد معرفی کند؟

چه کسی  با مشکلات درگیر شود و چه جریانی به عنوان جلودار و شاخص مبارزه بانابسامانیها، محوریت را داشته باشد؟!

حتمأ در بدنه ی حاکمیت هستند کسانی که بین « سید محمد خاتمی» به عنوان یک سرمایه ی اجتماعی با « محمود احمدی نژاد»فرق قائل هستند!

 « خاتمی» در دو دوره از انتخابات گذشته ثابت کرده است که با همه ی فشارهای تبلیغی که علیه او به کار رفته است،می تواند سکانداری مناسب برای «ایجاد آرامش» و« افزایش امید» و« بر طرف کننده ی شکاف های طبقاتی و اجتماعی» معرفی شود.هم انتخابات مجلس و هم انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی در سراسر کشور که نماد کاملأ شفاف آن کلان شهرها و مخصوصأ پایتخت بود،این موضوع را ثابت کرد.با کمترین امکانات و فقط با چند جمله!

از طرفی « محمود احمدی نژاد» با تمام لیست‌های بلند بالایی که هر روز عرضه می کند و حتمأ بسیاری از آنها واقعی و غیر قابل انکار هستند ،نتوانسته است آن خیزش و اتحاد را  در بدنه ی اجتماع فراهم کند.

او بارها و بارها با تمام امکاناتی که از طرف حاکمیت در اختیار دارد، تلاش کرد خود را چهره ای « عادل» ،« مظلوم» و « پاک» معرفی کند ،اما کوچکترین جنبشی در کاهش مشکلات به وجود نیاورد  ،چرا که خود در حساب مدیریتیش مواردی چون « دانشگاه ایرانیان» و « دکل های گمشده» و « زمینه سازی اختلاسها» را در دولت هشت ساله دارد.

فریاد عدالت خواهی  او  حول محور دو یاسه نفر بیشتر بلند نمی شود و با این وجود گزینه ی مناسبی برای پیدایش جریان اصلاحاتی، به نفع کلیت نظام نیست و با این روش کار را به جایی می رساند که روز به روز بر تعداد ناراضیان از چپ و راست افزوده می شود!

حتمأ انتصابات جدید در راه است وحاکمیت چاره ای جز این ندارد!

 ولی موضوع این است که حاکمیت می خواهد پرچم و نماد عدالت خواهی،کسی غیر از افرادی باشند که ثابت کرده اند پایگاه وسیع اجتماعی دارند،کسانی که به اصلاحات ایمان دارند و اهل زد و بند نیستند.

اگر قرار باشد این جنگ زرگری به درازا کشیده شود،نه تنها خاصیت خود را از دست می دهد،بلکه تبدیل به مشکل جدیدی خواهد شد که حل کردنش به این راحتی نیست! ادامه ی این روند افزایش به صف کسانی است که به این باور رسیده اند که این فساد اصلاح شدنی نیست!

دیگر کلماتی مثل« رشوه» ،« ربا»٬« فساد»٬«اعتیاد»٬«طلاق» و...رگ گردنی را بر نمی انگیزد و چهره ای را نیلگون نمی کند و قلبی را نمی فشرد و همه ی اینها خیلی بد است!

ای کاش عقلای قوم قدر ذخیره ها و سرمایه های اجتماعی را بدانند و با محدود کردن و محصور کردنشان مردم را از راه مسالمت آمیز و از امید و آرزو به بهبودی، به سوی بن بست و ناچاری و عصبانیت سوق ندهند!

« هنوز هم اصلاحات کم هزینه ترین راه عبور از مشکلات فعلی است»!

و « هنوز ناامیدان در اصلاح به حدی زیاد نشده اند که ،هیچ چاره ای باقی نمانده باشد»!

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
1
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft