ناریخ: پنج شنبه 30 فروردین 1397 - شناسه حبر: 19924

شتاب توسعه در خراسان شمالی پس از استقرار جمهوری اسلامی

شتاب توسعه در خراسان شمالی پس از استقرار جمهوری اسلامی

توسعه و پیشرفت در خراسان شمالی پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی با ایجاد شرکت های بزرگ صنعتی نظیر پتروشیمی در بجنورد، آلومینا در جاجرم و لوله گستر و فولاد در اسفراین شتاب دوچندانی گرفت و این استان را از غبار محرومیت ها رهایی بخشید.

به گزارش ایرنا، دستاوردهای بی شمار نظام جمهوری اسلامی و برکات آن بر کسی پوشیده نیست، پیش از انقلاب اسلامی هیچ کارخانه و یا واحد صنعتی بزرگی در این استان ایجاد نشده بود اما، ایجاد شرکت های مزبور به عنوان صنایع مادر، علاوه بر ایجاد اشتغال توانست اقتصاد استان را رونق بخشد و به رشد این خطه از کشور سرعت دهد.

به گفته استاندار خراسان شمالی، اکنون نیز طرح های توسعه ای برای پتروشیمی و آلومینا و لوله گستر در دست پیگیری است تا مردم استان شاهد شکوفایی بیشتر در این صنایع باشند.

محمدرضا صالحی گفت: شتاب بخشی خدمات رسانی به مناطق محروم از برکات ارزنده نظام جمهوری اسلامی است و بر این اساس در دوردست ترین نقاط استان خدمات زیربنایی خوبی انجام شده است.

استاندار خراسان شمالی گفت: اکنون وضعیت معیشتی مردم در روستا و شهر با دوران پیش از انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست به طوری که اکنون در دور ترین روستاها، زیر ساخت ها مهیا شده است و این مصداقی از تحقق نسبی عدالت اجتماعی است.

یکی از مصادیق عدالت محوری، توسعه خدمات بهداشتی و درمانی است.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، زیرساخت های ایجاد شده در این استان قابل مقایسه با پیش از انقلاب نیست و تعداد مراکز بهداشتی - درمانی وآموزشی رشد بسیار چشمگیری داشته است.

تعداد بیمارستان ها در این خطه از کشور از 2 بیمارستان در پیش از انقلاب اکنون با احتساب بیمارستان اسفراین و نظامی و تامین اجتماعی به 12 بیمارستان رسیده است و تعداد تخت بیمارستانی نیز از 145 تخت به یکهزار و 405 تخت افزایش یافته است.

پیش از انقلاب هیچ پایگاه اورژانس 115 در این استان دایر نبود اما اکنون 28 پایگاه دایر شده است.

اکنون چهار مرکز تحقیقاتی و 6 مرکزآموزشی در استان دایر است در حالی که شمار این مراکز پیش از انقلاب صفر بود.

اکنون 2 دستگاه ام.آر.آی، پنج دستگاه سی.تی.اسکن و یک دستگاه آنژیوگرافی در استان تهیه شده است و یک مرکزجامع تشخیص وغربالگری سرطان دایر شده است.

* توجه به تامین آب برای روستاییان

آبرسانی به روستاها یکی دیگر از اقداماتی است که پس از انقلاب مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی گفت: یکی از اقدامات شاخص نظام جمهوری اسلامی، توجه به تامین آب آشامیدنی سالم برای روستاییان است و در این باره تلاش های بسیاری انجام شده است.

حمید روشن روان اظهار کرد: تنها در طول مدیریت دولت یازدهم، ساکنان 39 روستای این استان از آب آشامیدنی سالم بهره مند شدند.

وی افزود: آبرسانی به این روستاها با جمعیت 13 هزار 565 نفر با توسعه و تکمیل پروژه ها و ساخت شبکه آب رسانی جدید انجام شده است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی گفت: در چهار سال گذشته 15 هزار و 195 فقره اشتراک به شمار مشترکان این شرکت افزوده شده است.

* 74.2 درصد از روستاییان استان از آب سالم برخوردارند

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی گفت: اکنون حدود 74.2 درصد از روستاییان این استان از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند که این میزان تا پایان امسال به 75 درصد خواهد رسید.

روشن روان اظهار کرد: در تلاش هستیم که شاخص بهره مندی روستاییان استان از آب سالم در سال جاری به میانگین کشوری که اکنون 77 درصد است برسد.

*اعتماد به آموزش وپرورش

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی نیز گفت: پیش از انقلاب هیچ مدرسه شبانه روزی در این خطه از کشور دایر نبود اما اکنون در دورترین نقاط استان در شهرستان مزری و محروم راز و جرگلان، دانش آموزان در مدارس شبانه روزی حضور دارند.

براتعلی حاتمی با بیان اینکه پس از انقلاب اعتماد مردم به آموزش و پرورش بیشتر شد اظهار کرد: پیش از انقلاب دختران بویژه در روستاها و مناطق ترکمن نشین، به خوبی نمی توانستند از مزایای حضور در کلاس درس بهره مند شوند اما اکنون دختران ترکمن شهرستان رازو جرگلان نیز در کلاس های درس حضور دارند و توانسته اند مسئولیت های مختلف خدمات رسانی کنند.

وی افزود: نرخ باسوادی پیش از انقلاب در این خطه از کشور 40 درصد بود اما اکنون به 83.3 درصد رسیده و نرخ باسوادی در میان افراد 10 تا 49 سال نیز در این استان از 50 درصد در پیش از انقلاب به 92.85 درصد رسیده است.

*بهبود فضاهای آموزشی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: فضای آموزشی در استان به طور چشمگیری بهبود یافته است و شمار کلاس هایی که سیستم گرمایشی غیر استاندارد داشتند در روند رو به کاهش به چهار هزار و 763 کلاس درس در سال گذشته رسید.

وی تصریح کرد: کلاس های دارای سامانه های گرمایشی استاندارد نیز در روند رو به افزایش به 2 هزار و 907 کلاس درس در سه ماهه اول سال 95 رسید.

وی موفقیت دانش آموزان و داوطلبان در رقابت های کنکور را از دیگر توفیقات این دولت عنوان کرد.

حاتمی، خریداری 20 دستگاه گرماتاب برای نصب در سالن های ورزشی استان به مبلغ یک میلیارد ریال، خرید 13 دستگاه خودروی سواری دوگانه سوز، خرید تجهیزات هنرستانی هفت میلیارد ریال، خرید تجهیزات رایانه و دیتا برای پایه ششم ابتدایی به ارزش سه میلیارد ریال، خرید کیت علوم و ریاضی دوره ی اول و دوم ابتدایی با 2 میلیارد ریال اعتبار، افتتاح مرکز رفاهی بجنورد و افتتاح خانه معلم روئین را از دیگر اقدامات عنوان کرد.

*افتتاح بیش از62 هزار طرح در استان

بر اساس اعلام استانداری خراسان شمالی، از ابتدای دولت تدبیر بیش از 6 هزار و250 پروژه عمرانی در استان افتتاح و به بهره برداری رسیده است.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی با بیان اینکه حرکت کشور پس از انقلاب اسلامی رو به رشد بوده است، گفت: استقلال سیاسی کشور در بهمن ماه سال 57 به وجود آمد و اما استقلال فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تدریجا و با کمک هم محقق می شود که با افزایش اثرگذاری خود در مباحث مختلف می توانیم اثرپذیری را کاهش و به استقلال برسیم.

محمد رضا صالحی اظهار کرد: شاخص بیکاری استان در ابتدای دولت تدبیر و امید 13.4 درصد بود که این رقم در تابستان امسال به 9.9 درصد کاهش یافته است و هدف گذاری ما کاهش این عدد به زیر 5 درصد تا پایان دولت دوازدهم است.

وی افزود: کاهش نرخ تورم از 36.8 به 9.7 درصد، افزایش نرخ مشارکت اقتصادی از 40.6 به 47.7، افزایش تعداد واجدهای تولیدی فعال در بخش صنعت، معدن و تجارت از 318 به 355 واحد و کاهش واحدهای تولیدی راکد این حوزه از 99 به 69 واحد و همچنین افزایش واحدهای تولیدی فعال بخش کشاورزی از 205 به 397 واحد و کاهش 8 درصدی تعداد واحدهای تولیدی راکد در این بخش از دیگر اقدامات استان از ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید تا امروز بوده است.

وی اظهار کرد: ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و شهرهای زیر 10 هزار نفر یکی دیگر از برنامه های دولت است که برای خراسان شمالی هم در این بخش 131 میلیارد و 500 میلیون تومان تسهیلات مستقیما از سوی دولت و همین مقدار توسط بانک ها از محل منابع بانکی پرداخت می شود که سرجمع این اعتبارات 263 میلیارد تومان با کارمزد کمتر از 8 درصد می باشد.

صالحی با اشاره به افزایش 13 برابری اعتبارات مشاغل خانگی استان گفت: بررسی و معرفی طرح ها توسط دستگاه های اجرایی همچنان ادامه دارد.

** چشم انداز خراسان شمالی در 1400 خورشیدی

استاندار خراسان شمالی گفت: هدفگذاری استان برای افق 1404 قرار گرفتن در زمره 10 استان برتر است که مقدمات آن باید در دولت دوازدهم فراهم شود تا در چشم انداز پیش رو بتوانیم به فرموده رهبر معظم انقلاب و با توجه به توانمندی و قابلیت های موجود، جزو 10 استان برتر قرار گیریم.

براساس نتایج سرشماری سال 95، جمعیت خراسان شمالی 863 هزار و 92 نفر است که 1.08 درصد از جمعیت کشور را شامل می شود. مساحت این استان هم 28 هزار و 434 کیلومتر مربع است که 1.75 درصد از کل مساحت کشور را شامل می شود.

با توجه به نتایج سرشماری سال 95، تراکم جمعیت در استان 30.4 نفر در هر کیلومتر مربع است و نتایج طرح آمار گیری نیروی کار نشان می دهد که 42.4 درصد از جمعیت در سن کار استان ( 10 ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده اند یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار دارند.

بخش کشاورزی در استان با 40 درصد بیشترین سهم اشتغال را در بین بخش های عمده اقتصادی دارد و در مراتب بعدی بخش خدمات با 36 درصد و بخش صنعت با 24 درصد قرار دارند.

تقسیمات سیاسی خراسان شمالی شامل هشت شهرستان، 19 بخش، 22 شهر، 45 دهستان و هزار و 298 روستا است.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
2
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft