ناریخ: شنبه 12 اسفند 1396 - شناسه حبر: 19893

سعی کنیم باور کنیم!!

سعی کنیم باور کنیم!!

ابوالقاسم عابدین پور

چه کسی می تواند کتمان کند که بعد از جریان «اعتراضات» در بیشتر شهرهای کشور،روند ادامه ی حاکمیت در حال تغییر است؟

اساسأ این تغییر حتماً نوعی " اصلاح" را در شیوه ی حکومت در پی خواهد داشت.

آنانکه سالهای سال تماشاگر برنامه های بی هدف" صدا و سیما "بودند،شاهدند که میزان بیان" نقد ها و تحلیل ها" در بعضی از شبکه ها افزایش یافته است.

«پذیرش کاستیها» دست کم در حد سخن بیان می شود و در خیل برنامه های تکراری گاه به ساخت برنامه هایی بر می خوریم که تهیه کنندگان آن کم و بیش به گفتن سخنانی می پردازند که حتماً قبل از این، گفتنشان نوعی "جرم نانوشته" بود و حتماً جزء" خطوط قرمزی" بود که کسی حق بیانش را نداشت!

شنیدن کلماتی مثل "اصلاحات مداوم" یا" انقلابی بودن یعنی اصلاح طلب بودن" یا"جامعه بدون اصلاحات،متحجر است" از عادی ترین بیانات و افاضات گویندگان و برنامه ریزان شده است!

اعتراف به کاستیها و پذیرش نقصان خود حدیث دیگریست که بسیار شنیده می شود.

محترم دانستن حق "اعتراض" برای مردم ، از پایین ترین تا بالاترین نهادهای حاکمیتی خود جلوه ی دیگری از این تغییرات است!

غرض از این مقدمه چینی، تعریض به نامه نگاریهای کاملا" آشکار ریاست جمهوری اسبق،جناب احمدی نژاد است که «جلوتر»از همه و« آزاد اندیش تر» از دیگران به طرح مباحثی می پردازد که به خاطر صراحت بیش از حد! شک و دو دلی در خواننده ایجاد می کند که مگر می شود اینگونه بر موج تعارضات اجتماعی سوار شد و یک باره چیزهایی را خواست که زمانی اندیشیدن به آن مشکل آفرین بود!؟

او از فوریت در «انتخابات آزاد» برای ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی بدون «نظارت استصوابی» سخن می گوید،کلماتی که هر کدامشان هزینه هایی سنگین در پی داشت و چه بسیار افرادی که به خاطر چنین اعتقادی به «رد صلاحیت» محکوم می شدند! مگر نه اینکه گفته ی ایشان اذعان با این مطلب دارد که تا کنون انتخابات آزادی وجود نداشته ؟!(با این حساب تکلیف معترضان به انتخابات در دوره های گذشته چه می شود و چه کسی باید پاسخگو باشد؟!)

از طرفی ایشان در حال حاضر منتخب رهبری در مجمع تشخیص مصلحت نظام و از نزدیکان به امور حکومتی است که با صراحت خواستار تغییر رئیس قوه ی قضائیه می شود.

اینکه عقبه ی این نامه نگاریها به کجا وصل است،خارج از حیطه ی قضاوت است،فقط می توان این احتمال را داد که جریان برخاسته از این نگاه تمایل دارد در آینده ی سیاسی کشور نقش بسیار فعالی را داشته باشد و این امیدواری را به وجود آورد که حافظه ی مردم دچار فراموشی شود و داستانهای ناتمام هشت سال ریاست جمهوری ایشان را به کلی از خاطر ببرد!

در خواست مهم دیگر ایشان رسیدگی به وضع،نهاد رهبری است یعنی یک تنه در حال انجام وظایف مجلس خبرگان است و تلویحأ آن مجلس را بلا اثر دانسته که حتمأ مدافعان ایشان به رفع ایرادات احتمالی خواهند پرداخت!

در نهایت این مردم هستند که باید"سره" را از "ناسره" تشخیص دهند.

کاش آنچه گفته می شود و آنچه دیده می شود ظاهر و باطن یکی باشد و هدف از همه ی این فراز و نشیب ها ،در نهایت،بهبود وضع مردم در زمینه های مختلف باشد.

عدالت، آزادی، امنیت، بهبود وضع اجتماعی، استاندارد یگانه در قضاوت و... همه خواسته هایی هستند که مردم آرزویش را دارند،و چه چیزی با ارزش تر از خواست مردم در حکومتی که مدعی" شایسته سالاری دینی" است!

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
78
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft