ناریخ: پنج شنبه 25 آبان 1396 - شناسه حبر: 19633

جایزه ادبی استاد محمد قهرمان به آثار برتر ادبی اهدا می گردد

جایزه ادبی استاد محمد قهرمان به آثار برتر ادبی اهدا می گردد
فراخوان جایزه ادبی استاد محمد قهرمان برای آثار برتر ادبی اعلام گردید.
 به گزارش نویدخراسان، مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری گروه زبان و ادبیات فارسی و با هدف گسترش و اعتلای زبان و ادب پارسی و به منظور پاسداشت یاد و خاطره شاعر برجسته و فرزانه خراسانی و رييس اسبق كتابخانه دانشكده ادبيات و علوم انساني، «استاد محمد قهرمان» مبادرت به اعطای جایزه ادبی " استاد محمد قهرمان" كرده است.
اهداف کلی این جایزه ادبی عبارتند از: گسترش و اعتلای زبان و ادب پارسی، معرفی و نشر آثار علمی و پژوهشی در حوزه سبک هندی و تشویق و ترغیب پژوهشگران ادبی.
علاقه مندان می توانند کتاب و رساله های مقاطع تحصیلات تکمیلی(دوره های دکتری و کارشناسی ارشد) خویش را در حوزه ادبیات دوره صفویه و سبک هندی تا 20 فروردین ماه 1397 به دبیرخانه دائمی این جایزه ارسال نمایند.
استاد محمد قهرمان در ۱۰ تیر ۱۳۰۸ در روستای امیرآباد، واقع در هشت کیلومتری جنوب تربت حیدریه متولد شد. در سال پنجم دبیرستان در مشهد با مهدی اخوان ثالث هم‌کلاس شد و این دوستی ادامه یافت. سال ششم ادبی را در دبیرستان البرز تهران به پایان رساند و سپس در دانشکده حقوق دانشگاه تهران در رشته قضایی ادامه تحصیل داد، امّا هرگز دنبال کار حقوقی نرفت و فقط به شعر پرداخت.
وی از آذر ۱۳۴۰ به مدّت ۲۷ سال تا بازنشستگی به‌عنوان کتابدار دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشغول به فعالیت بود. علاقه محمد قهرمان در سرودن شعر، در غزل و به‌ویژه سبک هندی به اندازه‌ای بود که یکی از شعرای بنام غزل‌سرای هندی شد.
او زبان بومی تربت حیدریه را به خوبی می‌دانست و بسیاری از اشعار وی که به زبان محلی سروده شده‌اند، در ردیف اول شعر بومی قرار دارند.بطوری که استاد محمدرضا شفیعی کدکنی می‌گوید: «در این خصوص حتی ملک‌الشعرای بهار آن خصوصیت یک شاعر محلّی را به‌صورت کامل، آن گونه که قهرمان دارد، ندارد.»
استاد قهرمان در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲در سن۸۴ سالگی بر اثر بیماری سرطان در گذشت و در مقبرةالشعرای آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.
 
برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
3
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft