ناریخ: شنبه 22 مهر 1396 - شناسه حبر: 19572

یک تیرو سه نشان؛ نجات رودخانه حصار اولویت اول طرح های آبخیزداری شهرستان

یک تیرو سه نشان؛ نجات رودخانه حصار اولویت اول طرح های آبخیزداری شهرستان

 

محمدرضا سالارمقدم

بنا به گفته منابع موثق، از محل اعتبارات ملی چند میلیاردتومان به احداث پروژه های آبخیزداری تربت حیدریه اختصاص یافته است و اولویت بندی اختصاص این بودجه به مناطق مختلف شهرستان توسط اداره مراتع و جنگلبانی، نماینده شهرستان در مجلس و احتمالا فرمانداری صورت خواهد گرفت. در تعین این اولویت ها بهتر است مسئولین مربوطه به گونه ای اتخاذ تصمیم نمایند که حداکثر استفاده را شهروندان و مردم منطقه از آن ببرند.

 یکی ازنقاطی که برای اجرای پروژه ها آبخیز داری با استفاده از بودجه ملی پیشنهاد می شود رودخانه حصار است چرا که به سه دلیل احیای منابع آب زیرزمینی آن ضمن نجات این روستای ییلاقی از خشک شدن تدریجی باغات موجب نجات دشت ازغند از خشکسالی و به دنبال آن جلوگیری از کاهش و اتمام آب شرب شهر تربت حیدریه خواهد شد. در حال حاضر اضافه آب رودخانه حصار، دشت ازغند را آبیاری کرده و موجب غنی شدن سفره های زیرزمینی این منطقه می گردد و از سویی با توجه به تامین قسمتی از آب شرب شهر تربت حیدریه از چاههای عمیق دشت ازغند، اجرای این طرح موجب نجات شهروندان تربت حیدریه از کمبود آب شرب مصرفی خواهد گردید.

اکنون به دلیل کاهش نزولات جوی به شکل برف که موجب غنی شدن آبهای زیر زمینی ودر نتیجه پرآب شدن رودخانه حصار می گردید روند کاهش آب ودر نتیجه خشک شدن باغات این رودخانه از قسمت شمالی آن که معروف به سر باغ(سر کال) است آغاز گردیده و باغاتی که از آب قنات سرکال مشروب می شدند خشک و لم یزرع گردیده اند، اگر همین روند ادامه یابد تا چند سال بعد از منطقه ییلاقی و زیبای رودخانه حصار برهوتی باقی نخواهد ماند، بنابراین باتوجه به روند تغییر نزولات جوی از برف به باران و تگرگ که معمولا در این منطقه موجب به جریان افتاده سیلابهای بزرگ می گردد، برای مهار این سیلابها و آبهای روان و هدایت آنها به سفره های زیرزمینی احداث پروژه آبخیز داری کاملا ملموس و توجیه پذیر می باشد تا از این طریق هم باغات خشک منطقه دوباره احیا گردیده و دیگر باغات نیز از خطر نابودی نجات یابند و نیز همانگونه که توضیح دادم دشت ازغند و در نتیجه شهر تربت حیدریه از کمبود آب در امان بمانند.

بعبارتی باید گفت اجرای پروژه آبخیزداری در بالا دست رودخانه حصار منافع سه منطقه؛ رودخانه حصار، دشت ازغند و شهر تربت حیدریه را باهم تامین می کند،مانند تیری است که سه نشان را باهم می زند 

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
79
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft