ناریخ: دوشنبه 13 شهریور 1396 - شناسه حبر: 19400

سرپرست سازمان عدالت و آزادی در خراسان رضوی: دکتر یزدی عقلانی می‌اندیشید

سرپرست سازمان عدالت و آزادی در خراسان رضوی: دکتر یزدی عقلانی می‌اندیشید

 

سرپرست سازمان عدالت و آزادی در خراسان رضوی گفت : مرحوم یزدی عقلانی می‌اندیشید، یعنی در مواضع سیاسی، موضع ابطال ناپذیری نداشت .

به گزارش ایسنا، ناصر آملی مقدم در جلسه ای پیرامون زندگی و مبارزات مرحوم دکتر ابراهیم یزدی که در دفتر حزب کارگزاران سازندگی در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: نهضت آزادی از دل جبهه ملی ایران بیرون آمده و وجه مذهبی و ایدئولوژیک آن است، نهضت آزادی از جبهه ملی جدا شد اما در مقابل آن قرار نگرفت.

وی افزود: در میان اعضای جبهه ملی دکتر بازرگان و آقای طالقانی در رأس آن بودند. یگ گام پایین تر از این افراد دکتر چمران و مرحوم یزدی بودند که تفاوت هایی با دیگر اعضای جبهه داشتند و غلظت دینی آن ها بیشتر بود. مرحوم یزدی با امام خمینی و دکتر چمران با امام موسی صدر نزدیک بودند که این باعث شد تا این افراد نمود مذهبی بیشتری داشته باشند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه به جناح بندی‌های درون  نهضت آزادی از جنبه مدرسی و آکادمی نه سیاسی اشاره می‌کند، عنوان کرد: در داخل نهضت آزادی دو جریان چپ و راست وجود داشت. جریان چپ عدالت را بر دموکراسی و آزادی مقدم و جریان راست آزادی را بر عدالت مقدم می دانستند.

 سرپرست  سازمان عدالت و آزادی در خراسان رضوی بیان کرد: جریان چپ معتقد بود که اولویت برقراری عدالت اجتماعی است که به دنبال آن آزادی محقق خواهد شد. اگر عدالت برقرار نشود دموکراسی نیز محقق نخواهد شد. جریان راست نیز اعتقاد داشتند تا آزادی و دموکراسی محقق نشود غیرممکن است عدالت اجتماعی شکل گیرد.

آملی با اشاره به اینکه جریان چپ گرایش افلاطونی دارند و عدالت را به صورت ذاتی بر آزادی مقدم می دانند، خاطرنشان کرد: این حرف اشتباه نیست و عدالت از شأن فلسفی بر آزادی مقدم است زیرا آزادی از زیرشاخه های مفهوم عدالت است اما آزادی در صحنه عمل اجتماعی سیاسی اولویت درجه بندی شده دارد. اگر در این صحنه نتوان دیکتاتوری را کنترل کرد مادامی که تمام منابع حیاتی در اختیار باشد غیرممکن است عدالت برقرار شود و  ابتدا باید به سمت دموکراسی و بعد توزیع امکانات رفت.

این روزنامه نگار و فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: جریان راست نهضت به نمایندگی دکتر یزدی آزادی را بر عدالت مقدم می دانستند و معتقد بودند باید به سمتی رفت که امکان تحقق آزادی وجود داشته باشد. نماینده جریان چپ آقای مهندس سحابی بود که بعد از چندسال متوجه شدند که اشتباه اساسی کرد.

وی در خصوص مهم ترین ویژگی های دکتر یزدی، افزود: مرحوم یزدی عقلانی می اندیشید یعنی در مواضع سیاسی، موضع ابطال ناپذیری نداشت. دکتر یزدی به سیاست به مثابه علم نگاه می کرد نه شبه علم. عقلانیت و اخلاق مداری ویژگی مهم دیگر وی بود.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
1
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft