ناریخ: دوشنبه 2 مرداد 1396 - شناسه حبر: 19294

آبشار رودمعجن، بهشت گردشگری تربت حیدریه

آبشار رودمعجن، بهشت گردشگری تربت حیدریه

علیرضا حسینی مقدم

آبشار دل انگیز رودمعجن، از جلوه های زیبای خدادادی در تربت حیدریه است که دیدن آن، بخصوص در گرمای تابستان، می تواند جان و دل هر رهگذری را جلا داده و او را مسحور زیبایی خود کند.

 اگر از کشتزارهای یاقوت رنگ و معطر زعفران تربت حیدریه دل کنده و به سوی بخش بایگ ادامه مسیر دهید، پس از ساعتی به روستای گردشگری رودمعجن رسیده و چشمتان به جلوه گری این آبشار زیبا روشن می شود.

رودمعجن، یکی از 10 روستای گردشگری تربت حیدریه، از توابع بخش بایگ در 48 کیلومتری ‌غرب این شهرستان، جاده‌ ای کوهستانی و پیچ در پیچ دارد و سالانه هزاران نفر را برای دیدن مناظر زیبای حاشیه رودخانه خود جذب می کند.

چهار کیلومتر آنسوتر از روستا، آبشاری زیبا به ارتفاع 28 متر نغمه گری می کند که از سلسله جبال چهل تن در 54 کیلومتری غرب شهرستان سرچشمه گرفته و پس از فروریختن از کوه، مزارع و باغ های آبادی را مشروب کرده و وارد رودخانه حصارچه می شود.

وجود باغ های بادام، آلبالو، سیب، گلابی، آلو و هلو و نیز تولیدات صنایع دستی ساکنان این روستای کوهستانی، از جمله ‌گلیم، قالی و قالیچه از دیگر جاذبه های این خطه است.

بنابر آمار ارائه شده از سوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه، سالانه حدود 300 هزار نفر برای دیدن آبشار و چشم اندازهای زیبا و دل انگیز رودمعجن به این منطقه سفر می کنند.

برخی گردشگران با اشاره به زیبایی های طبیعی و طبیعت بکر خدادادی این روستای گردشگری از وجود برخی کاستی ها در این منطقه گلایه کرده و خواستار رفع آن از سوی نهادهای مسئول هستند.

ارایه خدمات عمومی هزینه بردار است

در دنیای کنونی موفقیت صنعت گردشگری منوط به میزان سرمایه گذاری صورت گرفته در آن است و بر این اساس نمی توان انتظار داشت کیفیت خدمات عمومی منطقه گردشگری رودمعجن که ورودی آن تنها 50 هزار ریال است، با خدمات عمومی ارایه شده در طرقبه و شاندیز که حداقل 300 هزار ریال است، یکی باشد.

یکی از گردشگران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اهل مشهد هستم و غالبا زمانی که می خواهیم وارد یکی از باغ های منطقه گردشگری طرقبه یا شاندیز شویم، حداقل 300 هزار ریال می پردازیم و کسی هم به اصل موضوع اعتراض ندارد.

علی اعظمی افزود: زیرا در آنجا دسترسی به پارکینگ، آب شرب و نیز سرویس های بهداشتی بسیار آسان و این در حالی است که در منطقه رودمعجن سرویس بهداشتی هر چند وجود دارد اما می توانست مطلوب تر باشد و اگر هم بخواهیم اعتراض کنیم، پاسخ می شنویم با 50 هزار ریال بیشتر و بهتر از این نمی توان خدمات ارایه کرد.

گردشگر دیگری نیز با بیان اینکه برخورد برخی صاحبان باغ نیز مناسب نیست و گاه شاهد مشاجرات لفظی می شویم، گفت: سبک زندگی مردم تغییر کرده و اگر زمینه برای دیدن نقاط دیدنی ایران را فراهم نکنند، مردم با صرف هزینه بیشتر و خروج ارز، مناطق دیدنی خارج از ایران را در برنامه خود قرار می دهند.

زهرا محمدزاده افزود: آنها باید با ساکنان منطقه صحبت کنند و برای آن ها فواید صنعت گردشگری را با ادبیات عامه پسند تفهیم کنند.

رودمعجن و جوج خوری:

غالبا روز قبل از تعطیلات تقویمی (به جز مراسم سوگواری) در فروشگاه های عرضه مواد پروتئینی تربت حیدریه به ناگاه با کمبود مرغ اعم از بال و پاچین مواجه می شویم زیرا گردشگرانی که قصد سفر دارند، اقدام به خرید می کنند.

آنها معتقد هستند طبیعت گردی بدون "جوج خوری" معنا و مفهومی ندارد اما!

یکی از گردشگران غیربومی گفت: برای نخستین بار است که به این منطقه سفر کرده ام و بیشتر به نیت طبیعت گردی به رودمعجن آمده ام، اما بوی جوجه کباب چنان هوش را از سر من خانواده ام برده که حاضرم برای یک لنگ پاچین مرغ هر مبلغی بپردازیم.

علی فرجی با بیان اینکه جای خالی یک سوپرگوشت یا حداقل خودروی یخچال دار برای عرضه جوجه کباب زعفرانی شده خالی است، افزود: در چنین فضاهایی مردم دوست دارند خودشان جوجه خام را به سیخ کشیده و با همان آتش زغالی بپزند.

گردشگر دیگری ضمن انتقاد از فقدان دکه یا مغازه ای برای عرضه الکل جامد، ژل آتش زا و زغال گفت: هر چند روی زمین تکه شاخه های خشک زیاد به چشم می خورد، هستند کسانی هم که اقدام به شکستن شاخه های خشک درختان می کنند و این مسئله اعتراض صاحبان باغ را در پی دارد.

محمد منصوری افزود: مسوولان باید بر اساس مطالعه و نظرسنجی نیاز گردشگران منطقه را شناسایی و با کمک بخش خصوصی اقدام به رفع آن بکنند.

گردشگر دیگری گفت: هر چند خودمان با لباس، زیر آبشار می رویم و از خیس شدن لذت می بریم، اما ای کاش حوله کوچک و گوش غواصی برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل گوش موجود بود تا فورا خود را خشک کنیم و زمینه ابتلا به امراضی چون گوش درد و سرماخوردگی برای ما فراهم نشود.

علی میری که خود از پرسنل کادر درمان بیمارستان تربت حیدریه نیز هست،به خبرنگار ایرنا گفت: با وجودی که راه رفتن روی آب برای اعصاب و روان انسان بسیار تاثیر مثبت دارد و به طور کلی طبیعت گردی باعث ترشح غده "سروتونین" شده و بخش خوشحالی مغز را تحریک می کند، اما در عین حال رعایت برخی نکات ایمنی این لذت را صد چندان می کند.

توسعه صنعت گردشگری با کمترین فشار مالی برای گردشگران

در پاسخ به این اظهارات رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه گفت: اخذ مبلغ ورودی هر چند بسیار ناچیز است، اما افزایش این مبلغ نیز چه بسا زمینه دلسردی گردشگران را فراهم آورد و لذا برنامه ای برای افزایش مبلغ فوق نداریم.

محمد محمدی افزود: برنامه ما بیشتر بر محور فرهنگ سازی و مشارکت مردم در ارائه خدمت بهتر به گردشگران تنظیم شده تا مردم مزه اقتصاد گردشگری را بهتر لمس کنند.

وی در خصوص فقدان مکانی برای عرضه نیازمندی های خاص گردشگران گفت: ضمن دعوت از بخش خصوصی، برای سرمایه گذاران تسهیلات لازم در نظر گرفتیم و در عین حال پیشنهاد اینگونه نیازمندیها با توجه به نوع گردشگر، به مالکان محلی و بخش خصوصی داده شده که طرحهایش در حال پیگیری است.

محمدی در ادامه به طرح های در دست اقدام حوزه گردشگری اشاره و اظهار کرد: پیشنهاد تخصیص اعتبار بالغ بر سه میلیارد ریال با هماهنگی فرماندار و نماینده محترم در مجلس برای احداث زیرساختهای اولیه گردشگری از قبیل ساخت سرویسهای بهداشتی در بالادست، برق رسانی، ایجاد واحد اقامتگاه بوم گردی توسط مالکان خانه های قدیمی و سنتی روستا که در حال انجام است که به اعتقاد ما با تحقق این موارد، موضوع فروش محصولات دامی، غذایی و نیز صنایع دستی منطقه نیز محقق خواهد شد.

وی افزود: ایجاد سکوها و آلاچیق در مکان های مختلف، برگزاری جشنواره های مختلف در حوزه گردشگری و همچنین دعوت از لیدرتورهای استان به منطقه که بزودی صورت خواهد گرفت، از دیگر برنامه های ما است.

برنامه های توسعه گردشگری بخشداری بایگ

بخشدار بایگ نیز گفت: در کنار تمامی کمبودها باید به فقدان تابلویی بزرگ در مسیر جاده مشهد به تربت حیدریه برای معرفی و راهنمایی مسافران و زایران عبوری و تشویق آن ها برای سفر به روستای رودمعجن اضافه کرد.

حسین خوش طینت افزود: اما یک نکته اصلی را نیز نباید فراموش کرد و آن "گردشگری" و "اقتصاد وابسته به آن" است که هنوز در ایران و به خصوص منطقه ما به یک باور عمومی تبدیل نشده و همین بزرگترین مانع برای انجام و اجرای برنامه ریزی است.

وی گفت: از یک سو مردم علاقه دارند هنگام ورود به عرصه های طبیعی و به خصوص باغ ها با مانعی روبرو نشوند، در عین حال باید به صاحبان باغ ها نیز حق داد که از حریم خصوصی خود حراست کنند.

خوش طینت ضمن اشاره به این که تنها سه ماه است که مسوولیت بخشداری بایگ را به عهده گرفته، افزود: در این مدت طرح جامعی را تدوین کرده ام که در صورت تصویب و تخصیص اعتبارات لازم، به تدریج موزه کانی ها و همچنین موزه حیات وحش دایر خواهد شد تا مسیر گردشگری منطقه پربارتر شود.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
13
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft