ناریخ: دوشنبه 2 مرداد 1396 - شناسه حبر: 19282

هشدار به دوستي هاي اينترنتي در فضای سايبري

هشدار به دوستي هاي اينترنتي در فضای سايبري

عصر جديد را عصر «انقلاب در ارتباطات» ناميده‌اند و روشن‌ترين نشانه اين قرن انفجار اطلاعات است. اما آيا اين انفجار لزوماً در‌بردارنده انرژي مثبت و بالنده براي رشد و تعالي انسان است و يا حاوي سموم خطرناك و تخريب‌گر؟

سرهنگ اكبر آقا بيگي فرمانده انتظامی شهرستان تربت حیدریه با طرح سؤال فوق گفت: پاسخ به اين سوال به نوع كاربرد اين انرژي و مديريت تصرف و بهره‌برداري آن توسط كاربران مختلف، با انگيزه‌ها و جهت‌گيري‌هاي متفاوت بستگي دارد.

 وی به نوید خراسان گفت: هويت‌يابي و دوست‌يابي دو شاخصه مهم دوران نوجواني و جواني مي‌باشد. هويت در انتخاب دوستان، اثرگذار است. دوستان نيز در شكل‌گيري هويت، موثر مي‌باشند.

يكي از محيط‌هايي كه در دهه‌هاي اخير جهت دوست‌يابي از آن استفاده مي‌شود، محيط مجازي اينترنت است. اما بايد توجه داشت كه اين محيط به علت خصوصيات خاص و منحصر به فردش مشكلات و آسيب‌هايي را نيز به دنبال دارد. كه به تعدادي از آنها اشاره مي‌كنيم؛    

 1. سوءاستفاده‌هاي احساسي

 اينترنت با فراهم آوردن امكان هويت سازي مجدد، براي يكايك كاربران شرايطي را پديد آورده است كه در آن كاربران مي‌توانند با ساختن هويت دروغين به معرفي خود بپردازند. از اين رو ميزان سوءاستفاده احساسي در اين فضا به مراتب بيش از فضاي واقعي است، زيرا امكان درك صحت و سقم مطالب موجود در فضاي اينترنتي آسان نيست. بنابراين به هيچ وجه غير عادي نيست که شخصي که از طريق اينترنت با او رشته الفت بسته‌شده به گونه‌اي اسرار آميز ناپديد گردد.

 2. اغواي دختران و زنان در نبود علايم غيركلامي و به صورت ارسال پیام در شبکه های اجتماعی

 3. ارتباط اينترنتي مقدمه ملاقات حضوري

برخي از اين روابط در حيطه فضاي اينترنتي باقي نمانده و پس از چندي به گفتگوي تلفني و سپس روبرو شدن منتهي مي‌گردد كه آسيبهاي فراواني را توسط افراد سودجو به دنبال داشته كه برخي از آنها را روزانه در صفحه حوادث روزنامه‌ها و مجلات شاهد هستيم.

 4. كاهش تدريجي شرم و حيا در اين روابط

اين روابط به علت اينكه در يك فضاي مجازي رخ داده و كابران در آن ناشناخته هستند؛ حياي كمتري در آن حاكم مي‌باشد و همين امر باعث مي‌شود كه به تدريج حياي كاربران نيز كاهش يابد.

 5. خود افشاگري بالا در اين گونه روابط و به طبع آن شكل‌گيري سريع صميميت و اعتماد

اينترنت،خودافشاگري كاربران را نزد يكديگر تسهيل مي‌كند، بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت كه روابط اينترنتي سريع‌تر توسعه يافته، صميميت و اعتماد بيشتري بين طرفين درگير ايجاد مي‌نمايد. در تبيين اين امر مي‌توان به چند نكته ديگر نيز اشاره كرد. اولاً، ارتباط نوشتاري نسبت به ساير اقسام ارتباط، قابل اعتماد‌تر به نظر مي‌آيد. ثانياً، به دليل اينكه آدمي مي‌تواند پيام نوشته شده را براي خودش بخواند و در عين خواندن، با گوشهايش نيز آن را بشنود و حتي موارد مورد نظرش را چندين بار بخواند، پيام را عميق‌تر از صحبتي ساده در مي‌يابد. ثالثاً، گمنامي نويسنده باعث مي‌شود محتواي پيام، عميق‌تر، عاطفي‌تر و تحريك برانگيزتر از موارد عادي، جلوه‌گر شود. كه اين امر مي‌تواند از جنبه‌هاي مختلف براي طرفين آسيب‌زا بوده و زمينه‌ سوء استفاده‌هاي فراواني را فراهم آورد.

سرهنگ آقابيگي به کاربران توصیه کرد: در شبکه های مجازی از اعتماد به طرف مقابل خودداری نموده و از ارسال عکس و مطالب شخصی و محرمانه برای این صفحات اجتناب کنند .

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
40
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft