ناریخ: یک شنبه 15 اسفند 1395 - شناسه حبر: 18512

بحرانهاي خانوادگي و آسيبهاي اجتماعي؛ تقدس زدایی از کانون خانواده

 بحرانهاي خانوادگي و آسيبهاي اجتماعي؛ تقدس زدایی از کانون خانواده

محمد ابراهيم‌زاده( رئيس دادگستري شهرستان تربت حيدريه )

از نگاه دین مبین اسلام، نهاد مقدس خانواده ، جایگاه ارزشمند و والایی دارد و قابل مقایسه با دیگر نهادها نیست. در تعالیم روح بخش پیشوایان دینی همواره بر موقعیت واهمیت والای تشکیل خانواده و حفظ و حراست از آن سفارشهای فراوان شده است.

بدون تردید کانون خانواده با امر مقدس ازدواج زن و مرد تشکیل می شود و با مهرورزی زوجین و تکامل روحی و روانی آنان و  نیز تربیت فرزندان سالم و درست کردار به رشد و تعالی می رسد.

رسول اکرم (ص ) می فرمایند: «در اسلام بنیادی نهاده نشده است که در نزد خدا از ازدواج محبوب تر باشد»

 آیات قرآن وروایات اسلامی همواره بر روابط صمیمی زن و مرد در خانواده برای استحکام وپویایی این نهاد مقدس سفارش می کند، چنانچه در روایتی از رسول خدا (ص) افزایش محبت مرد به همسر خویش را ناشی از تکامل ایمان او قلمداد نموده است .

برای صیانت ازخانواده راهی جز عمل به رهنمودهای آئین الهی اسلام نیست. در عصر حاضر که پیشرفت سریع تکنولوژی و دنیای مجازی تاثیر به سزایی در اخلاق فردی خانوادگی و اجتماعیی افراد گذاشته است بدون شک توجه به دستورات روح افزای پیشوایان دینی تاثیر به سزایی در سلامت فردی و خانوادگی اشخاص و استحکام خانواده دارد .

خطری که در جهان امروز نسل بشر را تهدید می کند تقدس زدایی از کانون خانواده است. سران استکبار که قداست خانواده را مانعی اساسی در برابر مطامع و خواسته های نامشروع خود می بینند با همه توان تلاش می کنند در جهت تقدس زدایی از خانواده فرهنگ سازی نمایند.

تلاش برای به رسمیت شناختن خانواده های هم جنس و نیز زمینه سازی نظری درجهت تقدس زدایی از خانواده، برنامه ریزی برای گسترش عکسها و فیلمهای ضد اخلاقی در جامعه و زمینه سازی علمی فرهنگ تقدس زدایی از خانواده ، اصلی ترین عامل فروپاشی خانواده به شمار می رود.

رابرت مرداک مدیر شبکه FARSI 1 می گوید:«برای نابودی ایران باید در خصوص کلمه مقدس بنام خانواده هزینه کرد و من قصد دارم تا موضوع مادر را در دستور کار خود قرار دهم. در ایران مادر خانواده همه چیز را مدیریت می کند و اگر مادر را به لجن بکشیم تمام این جامعه به لجن کشیده خواهد شد.» خانواده امروزی در دنیا و ایران با انواع مسائل و مشکلات اعم از فضای مجازی فضای کوچک زندگی ، ضعف مالی، ازدواج برپایه اشتباه و.. روبروست و همه این آسیبها سبب شده است تا شاهد کم شدن مهر و محبت و روابط عاطفی در خانواده ها باشیم. تبعات فاصله گرفتن اعضای خانواده از یکدیگر در وهله اول به تنش، ودر مرحله بعدی به طلاق عاطفی و در نهایت به طلاق واقعی می انجامد.

خانواده در حال تبدیل شدن به خانواده مصنوعی است، در این بین مشکلات اقتصادی و مالی نقش بسزا در شرایط موجود در خانواده دارد، پدر که تنها نان آور خانواده است و درآمد مکفی ندارد، مجبور است بیشتر کار کند و زمانی کمتر در خانه باشد و در زمان محدود حضور در خانه نیز از روی عصبانیت پاسخگوی مسائل باشد و بیشترین گفتگوی او نیز مسائل مورد لزوم خانواده از آب و برق وگاز و هزینه های تحصیلی فرزندان و ...  می شود، در این بین نباید انتظار داشت که روابط عاطفی و سالمی میان اعضای خانواده ایجاد شود.

بحث فضای مجازی را نیز نمی شود نادیده گرفت. امروزه بشر دو انقلاب ( موج ) را پشت سرگذرانده است( انقلاب کشاورزی و صنعتی ) که خود تاثیر زیادی در بحث خانواده داشته است ولی موج سوم یا انقلاب الکترونیک جهان را فرا گرفته است و دنیای عجیب و تازه ای برای کار ، تفریح ، تحصیل ، ازدواج و پرورش اطفال و نوجوانان ایجاد شده است که قایق نجات خانواده ، كليسا و دولت و دانشگاهها با موانع و امواج خروشان در ستیزند.

مسئله مهم دیگر در موضوع طلاق به عنوان مهمترین بحران و آسیب خانواده موضوع مدرک داران بی سواد است به این معنی که فرزندان ما دارای مدارک تحصیلی بالا هستند لیکن عدم مهارت در همسرداری و فقر سواد همسرداری موجب نداشتن تفاهم و نهایتاً نارضایتی جنسی و عدم مسئولیت پذیری زوج و زوجه شده و گاهاً با خیانت ثبات خانواده برچیده می شود و یا با دخالت دیگران زندگی آنطور که شاید و باید به مقصد واقعی نمی رسد .

در مقدمه تشکیل خانواده بحث ازدواج برپایه اشتباه خود از مهمترین عوامل طلاق است ، ازدواج به دلیل فقر پدر ، به دلیل فراری بودن از محیط خانواده ، به جهت اشتغال تماماً موجب افزایش روند طلاق در خانواده شده است.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
40
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft