ناریخ: چهارشنبه 4 اسفند 1395 - شناسه حبر: 18439

در دومین نشست جمعیت ناجیان آب تربت حیدریه مطرح شد: در حوزه آب اکثر اقداماتی که شده است بی حساب و کتاب بوده

در دومین نشست جمعیت ناجیان آب تربت حیدریه مطرح شد: در حوزه آب اکثر اقداماتی که شده است بی حساب و کتاب بوده

 

به گزارش نوید خراسان، دومین نشست جمعیت ناجیان آب تربت حیدریه در محل جهاد کشاورزی باحضور اعضا برگزار شد.

در این جلسه مباحث جالب و گاها جنجالی مطرح گردید که همه ناشی از دلسوزی برای حل یک بحران منطقه ای و ملی است.

با بی برنامه گی و بی تدبیری منابع آب را از بین برده ایم

در پیدایش و توسعه تمدنها آب نقش اساسی داشته است ،آب جزء حقوق طبیعی مردم است که اگر مطالبه نشود بقیه امور هم محقق نخواهد شد.

محمدی رئیس جمعیت ناجیان آب تربت حیدریه دردومین نشست جمعیت ناجیان آب شهرستان با ذکر مطلب فوق گفت: تا بیست سال قبل تربت حیدریه شهری با منابع غنی بود که قطب کشاورزی خراسان شناخته می شد اما با بی برنامه گی و بی تدبیری منابع آب را از بین برده ایم و کار را بجایی رسانده ایم که حالا باید بنشینیم و چاره جویی کنیم که چگونه می توانیم مخازن آب را احیا نماییم.

وی افزود : در 60 سال قبل بهترین مدیریت آب توسط کشاورزان صورت می گرفت بطوری که در هنگام وفور آب مصرف را افزایش و در هنگام خشکسالی آن را کاهش می دادند.

مدیر جمعیت نجات آب شهرستان گفت: وضعیت آب در تربت حیدریه بسیار بحرانی است. وی آب را جزء حقوق طبیعی مردم دانست که اگر مطالبه نشود بقیه امور هم محقق نخواهد شد.

 

تاثیر منفی خرده مالکی بر مصرف آب

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه نیز با اشاره به اینکه مهمترین معضل بخش کشاورزی که بر روی مصرف آب هم تاثیر منفی گذاشته خرده مالکی و پراکنش آنها است گفت: محدودیت آب باعث شده است رویکرد جهاد کشاورزی بسمت  بالا بردن بهره وری از منابع آبی باشد بطوریکه توسعه کشت های گلخانه ی، ارتقا سطح مکانیزاسیون و تغذیه ی گیاهی، آبیاری تحت فشار و انتقال آب را که از موارد مهم در بهینه سازی منابع آب است هم سو باهم پیش میبریم تا حد اکثر استفاده را از منابع آبی داشته باشیم.

 کریمی افزود: در این راستا برای تشویق کشاورزان به ارتقا مکانیزاسیون و کشت گلخانه ی، در تامین تسهیلات بانکی بدون محدودیت در هر سطح و تا هر مبلغی آمادگی داریم .

 

کاهش آب در دشتهای رشتخوار، ازغند و زاوه از بحران گذشته و به ضایعه تبدیل شده

زارعی کارشناس  رسمی مهندسی آب گفت: اکثر جامعه روستایی ما کشاورز و خرده مالک هستند که به دنبال خشکسالی مجبور به مهاجرت و حاشیه نشینی در شهرشده اند واین یعنی بوجود آمدن بزه اجتماعی. وی افزود: جریمه کردن کشاورز راه چاره نیست، کاهش آب در دشتهای رشتخوار، ازغند و زاوه از بحران گذشته و به ضایعه تبدیل شده است به طوریکه این افت در دشت رشتخوار به 100متر رسیده است وهمین روند در سالهای آینده برای آب شرب مردم نیزپیش خواهد آمد،عدم مهار آبهای سطحی و عدم استفاده بهینه از پساب فاضلاب مشکل را حادتر خواهد کرد

وی گفت:  البته بایستی توسعه کشت گلخانه ای جزء اولویتهای جهاد کشاورزی باشد هر چند در این مسیر بانکها به وعده هایشان عمل نمی کنند.

 

ایجاد شرکتهای سهامی زراعی تنها راه نجات کشاورزی و بهبود منابع آبی

مدیر مسئول هفته نامه نوید خراسان گفت: گر چه سالهاست با بحران آب مواجه ایم اما امروز وضعیت بحرانی تر شده است بطوریکه حتی مردم برای تامین آب شرب هم مشکل دارند.

محمدرضا سالار مقدم با اشاره به اینکه جنگهای آینده برای آب خواهد بود، افزود: برای جلوگیری ازبحرانی تر شدن کمبود آب، فرهنگ سازی تنها چاره کار است که بخشی را حکومت باید انجام دهد و بخش اصلی آن برعهده مردم وبخش خصوصی است.

وی روی آوردن کشاورزان به سمت محصولات کم آب مانند زعفران، عدم استفاده از منابع آبی در مواقع غیر ضروری مانند زمستان و ایجاد شرکتهای سهامی زراعی که از خرده مالکی و پراکندگی زمینها جلوگیری می کند را از اقدامات اساسی در راستای بهینه سازی منابع آبی دانست که بایستی توسط بخش خصوصی و مردم و البته با حمایت دولت انجام شود.

 

آبهای زیر زمینی در هر منطقه جزء دارائی های مردمانش محسوب می شود

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهر تربت حیدریه نیزگفت: نگاه وزارت نیرو این است که بر اساس سیاستهای اصل 44مدیریت و مالکیت آب به مردم واگذار شود. از دیدگاه وزارت، انتقال آب از حوزه ای به حوزه دیگر معنا ندارد مگر برای آب شرب، چراکه آبهای زیر زمینی در هر منطقه جزو دارائی های مردمانش محسوب می شود و براساس ارزش گذاری های صورت گرفته بر روی اقتصاد آب، خود مردم بایستی از این منابع مراقبت کنند.

محمود امیری افزود: مدیریت پساب خارج از تصفیه خانه با امور آب منطقه ای است نه شرکت آب و فاضلاب اما در هر صورت پساب برای استفاده کشاورزی بایستی در اختیار کارشناسان این حوزه باشد نه کشاورزان سنتی تا چگونگی صحیح مصرف کردن آن را بدانند. البته برنامه ریز ها در تربت حیدریه به  سمتی خواهد رفت که پساب فاضلاب فقط در صنعت مورد استفاده قرار بگیرد ودر حال حاضر هم آب منطقه ای قراردادی موقت با کشاورزان بسته است.

 

باید آبهای سطحی و سرگردان را مهار و ذخیره کنیم

جمشیدیان عضو ناجیان آب گفت:هر چند در دهه هفتاد که که دولت مرحوم رفسنجانی پروژه های سد سازی را شروع کرد انتقادات فراوانی به این طرح ها بود اما امروزه می بینید قسمت عمده ی از آب شرب کلان شهرهای تهران ومشهد را سدها تامین می کنند . وی  با اشاره به اینکه  در حالیکه با صنعت سد سازی 70 درصد روان آبها را مهار کرد ه ایم ولی هنوز 30در صد آب سرگردان داریم که بایستی آنها را کنترل کنیم گفت: در شهر تربت حیدریه آبهای سطحی فراوانی سرگردان است که به جای هزینه های بالایی که برای  انتقال و تصفیه پساب میشود به صرفه تر است آنها را مهار و ذخیره کنیم.

 

آموزش و پرورش و فرهنگ سازی در زمینه استفاده بهینه از آب

رئیس آموزش و پرورش تربت حیدریه گفت: در اینکه زنگ خطر کم آبی از چندین سال پیش به صدا در آمده است شکی نیست اما بایستی راهکار ارائه دهیم .

سعید نیرویی افزود: آموزش  وپرورش از چند سال قبل فرهنگ سازی در زمینه استفاده بهینه از آب را در دستور کار قرار داده است وطرح نجات آب را در شهرستان اجرا نموده ایم اما معتقدم نجات آب اقدامی ملی و جهادی می طلبد که همه مردم و مسئولین  باید پای کار بیایند.

 

برداشت از آبهای زیر زمینی در دنیا 40 درصد و در خراسان 135درصد است

نوریان کشاورز منطقه رخ در این نشست گفت: بیش از 15سال است در گیر بحث های بحران آب هستیم اما هیچ اتفاقی نیافتده است، تا زمانیکه با واقعیت ها روبرو نشویم کار پیش نمی رود.

این عضو ناجیان آب افزود: صنعت سد سازی سالهاست در دنیا منسوخ شده است و نکات منفی آن بیشتر از محاسنش است بطوریکه خسارت سد شهید یعقوبی به شهر تربت حیدریه این بود که 22رشته قنات در پایین دست را خشک کرد چرا که سد بیابان زا است و به تبع آن 20روستا در آن منطقه خالی از سکنه شد و همه به حاشیه شهر تربت حیدریه کوچ کرده اند و معضلات عدیده ای را بوجود آوردند.

 نوریان افزود: از سال  1359 در دشت رشتخوار حفر چاه عمیق ممنوع شده است. در حالیکه آن زمان 130حلقه چاه حفر شده بود وامروز بعداز 36سال ممنوعیت در این دشت 420حلقه چاه داریم و این یعنی اینکه  بعد از ممنوع شدن 300حلقه چاه حفر شده است  وحالا به ازای هر 50هکتار یک چاه عمیق وجود دارد، بر اساس آمار ها میانگین برداشت از آبهای زیر زمینی در دنیا 40در ایران  80 و در خراسان 135درصد است.

 

وزارت نیرو با بی برنامه گی  نفس آب و کشاورز را بریده است

 وی گفت : وزارت نیرو هزینه بابت آب بها گرفته تا آبخیز داری کند اما ده سال میگذرد و هیچ اقدامی در آبخیز داری نکرده اند، براساس ماده 26قانون توزیع عادلانه آب، مشخص کردن مقدار مصرف آب چاهها  با جهاد کشاورزی است اما این نهاد در حال حاضر هیچ  اختیاری در این زمینه ندارد و وزارت نیرو با بی برنامه گی نفس آب و کشاورز را بریده است. حتی در سالهای قبل جلسه ای در استانداری تشکیل شد که مقرر شد با برنامه ریزی 700میلیون متر مکعب آب در خراسان صرفه جویی شود اما هیچ اتفاقی در این رابطه نیفتاده است .

نوریان در ارتباط با طرحهای جهاد کشاورزی برای استفاده بهینه از منابع آب گفت: از دوسال پیش قوانین را برای استفاده از تسهیلات آبیاری قطره ای سختر کرده اند و بانکها پولی در بساط ندارند که به کشاورز بدهند.

 

فرماندار تربت حیدریه:

در حوزه آب اکثر اقداماتی که شده است بی حساب و کتاب بوده

فرماندار تربت حیدریه در این نشست با اشاره به انتقادات تند و تیز نوریان گفت : بحران آب جدی است وهر چقدر انتقاد سازنده در این زمینه انجام شود هیچ اصلی زیر سوال نمی رود به شرط اینکه مسائلی مطرح شود  که رو به جلو برویم نه اینکه عقب گرد کنیم.نه نقد خشک وخالی ونه بی تفاوتی این بحران را حل نمی کند بلکه تغییر نگرش در مسئولین و ایجاد باورهای درست در مردم به حل این بحران کمک میکند. از گذشته تا کنون در این حوزه  اکثر اقداماتی که شده است بی حساب و کتاب بوده است.

 موهبتی افزود: اگر می خواهیم بهره وری بالا از منابع آب و صرفه جویی بعنوان یک فرهنگ در کشاورز بوجود بیاید بایستی به گونه ای الگوی کشت را تعریف کنیم که کشاورز باور کند که به سودش است ، در این صورت خودش این کار را انجام میدهد. دستوری و بخش نامه ای نمی شود کار کرد چرا که جواب نمی دهد.

 

مسئولین نباید در مقابل انتقادات بایستند و صورت مسئله را پاک کنند

 فرماندار شهرستان ادامه داد: اگر می خواهیم از این نشست ها نتیجه ای بگیریم موضوع به موضوع پیش برویم وگرنه طرح این حجم از مباحث پیرامون بحران آب در حد همین حرف هاباقی خواهد ماند، یک موضوع مشخصی را طرح و تخصصی به آن بپردازیم و پیگیری کنیم.

 موهبتی گفت: مسئولین نباید در مقابل انتقادات بایستند و صورت مسئله را پاک کنند وقتی بر فاضلاب شهر دستگاههای مربوطه نظارتی جدی نداشته و مردم آثار سو آن را می بینند حالا من مسئول محکم بایستم و بگویم نه مشکل ندارد این پاک کردن صورت مسئله است. تا کسی نقد و مطالبه  ای کرد گارد نگیریم. با این همه برای حل بحران آب اگر چار چوبی بگذاریم و به آن عمل کنیم بخشی از مشکلات قابل حل است.

 

متاسفانه فاضلاب تصفیه نمی شود و در خدمت کشاورزی قرار میگیرد

عضو دیگر ناجیان آب تربت حیدریه گفت: بایستی بحران آب وفاجعه ای که در حال رخ دادن است را  بپذیریم چرا که در منطقه رخ از سلطان آباد تا نسر زمین شکاف خورده است و در آینده این نشست به منازل مسکونی هم میرسد، دشت فیض آباد آبش شور و اسیدی است وحتی برای کشاورزی هم مناسب نیست بطوری که برای کشاورزی هم میخواهند تصفیه آب نصب  کنند.

 ستاره افزود : اینکه جهاد کشاورزی عنوان میکند استخر میسازیم نشان از مدیریت آب  نیست، آب کم شده است کشاورز مجبور شده است  آب را جمع کند تا یکجا استفاده کند.  این کارشناس ادامه داد: خرده مالکین بهره وری بالاتری از آب نسبت به کل مالکین دارند و بیشترین اشتغالزایی هم در این بخش است.

 وی گفت: سازمان آب یک هزینه آب بها میگرد و یک هزینه دفع فاضلاب ودر آخر هم متاسفانه فاضلاب تصفیه نمی شود ودر خدمت کشاورزی قرار میگیرد و این نه نتها خدمتی نشده است بلکه بلای جان مردم هم شده است، آب فاضلاب را رها کرده اند که مردم برای کشاورزی و محصولاتی حتی مانند سبزی استفاده می کنند وهیچ مدیریتی بجز فروش بدون نظارت پساب نیست.

 

مردم باید مسئولین را وادار به مشارکت بیشتر در حل بحران آب نمایند

غلامرضا احمدی عضو دیگر جمعیت ناجیان آب گفت: جمعیت ناجیان آب دو هدف دارند؛ تغییر نگرش در مسئولین و ایجاد باورهای درست در مردم، اما نکته این جاست که جمعیت ناجیان آب نهادی وابسته به دولت نباید قلمداد شود چرا که هر گونه برنامه ریزی از سوی دولت با عکس العمل منفی مردم مواجه می شود.

 وی افزود: آگاهی بخشی قدم اول در این انجمن است، مسئولین از بحران آب به خوبی آگاهند اما متاسفانه عمل نمی کنند و از طرفی مردم کمترین آگاهی و بیشترین مشارکت را دارا هستند.

احمدی ادامه داد: در این جلسه رئیس آب منطقه ای حضور ندارد که این نشان می دهد برخی مسؤلین به تشکلها نه اعتقاد دارند و نه به آن بها می دهند. گاهی لازم است از لطافت کم کنیم تا مسئولین بحران را جدی بگیرند و در واقع مردم مسئولین را وادار به مشارکت بیشتر در حل بحران آب نمایند.

 

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
8
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft