ناریخ: سه شنبه 3 اسفند 1395 - شناسه حبر: 18426

فرمانده انتظامي تربت حيدريه: با سرعت مجاز حوادث جاده ای را خنثی کنید

فرمانده انتظامي تربت حيدريه: با سرعت مجاز حوادث جاده ای را خنثی کنید

 

رانندگي با سرعت مجاز موجب پيشگيري از بسياري حوادث جاده اي می شود.

سرهنگ اكبر آقابيگي فرمانده انتظامي شهرستان تربت حيدريه در گفت و گو با خبرنگار نويد خراسان گفت:روزي که وسیله نقلیه اختراع شد هیچکس فکر نمی کرد که بشر خود قربانی وسیله دست ساز خود شود. متأسفانه امروزه ما شاهد آن هستیم که رعایت نکردن قوانین مربوط به ترافیک همواره قربانی می گیرد و سالیانه تعداد زیادي از انسان ها را از حق زندگی ساقط می کند. این معضل بیشتر ناشی از سبک رانندگی افراد است که می تواند متأثر از نظام ارزش ها، باورها، انگیزش ها، مجموعه رفتارهاي فردي- اجتماعی و در کل ویژگی هاي شخصیتی آنان باشد. ساختار زیستی و وابستگی هاي اجتماعی و فرهنگی، همگی در شکل دادن به این ویژگی ها کمک می کنند. در عرصه ترافیک شهري و در بخش اصول ایمنی و مهندسی ترافیک، عوامل انسانی و فیزیکی، قانونی و بحث ساختارها و زیرساخت ها می تواند نقش بسزایی در ایجاد مشکلات ترافیکی داشته باشد .

وی با بيان اينكه آمارها حاکی از آن است که در حوادث ترافیکی سه عامل عمده: انسان، جاده و خودرو نقش اساسی دارند که در این میان عامل جاده حدود 15 درصد، خودرو حدود 5درصد و عامل انسانی با بیش از 80 درصد بیشترین نقش را در بروز حوادث ترافیکی  دارا هستند. گرچه تعداد رانندگانی که قوانین راهنمایی و رانندگی را زیر پا می گذارند و با سرعت هاي غیرمجاز می رانند بسیار کمتر از رانندگانی است که به قوانین احترام می گذارند اما همین تعداد اندك می توانند با رفتارهاي غلط در حین رانندگی جان دیگر انسان ها را به مخاطره انداخته و سبب مرگ و یا مصدومیت عده زیادي از بی گناهانی شوند که هیچ خطایی را مرتکب نشده اند.در بسیاري از موارد، تخلف رانندگان از سرعت غیرمجاز سبب پیامدهاي ناگواري می گردد و مهم ترین و شایع ترین عامل تصادفات و مرگ و میر در حوادث ترافیکی است. به همین علت، کنترل سرعت وسایل نقلیه یکی از الزامات رانندگی در تمامی کشورهاست. اگرچه ابزار و علائم کنترل سرعت اتومبیل رشد چشمگیري داشته است اما آنچه بیشترین اهمیت را دارد، رعایت سرعت مجاز و مطمئن توسط رانندگان خودروهاست. بنابراین در حوادث ناشی از سرعت غیرمجاز، عامل انسانی باید در نظر گرفته شود و با تأثیرگذاري بر آن، از خسارات و تلفات ناشی از حوادث کاسته شود. کاهش هزینه هاي ناشی از تخلفات رانندگی مخصوصاً سرعت غیرمجاز تلاش همه جانبه سازمان هاي را می طلبد.

فرمانده انتظامي تربت حیدریه در پايان گفت: نيروي انتظامي به عنوان یکی از سازمان هاي درگیر  نسبت به پیشگیري از تخلفات رانندگی مخصوصاً سرعت غیرمجاز حساسیت بیشتري داشته و با كنترل سرعت وسائط نقليه در معابر و محورهاي جاده اي با استفاده از دوربينهاي كنترل سرعت، با هنجار شكنان برخورد مي كند راه اندازي سامانه كنترل ترافيكي از طريق دوربينهاي مداربسته در سطح شهرستان نيز نمونه بارزي از اين امر مي باشد در اين بين رانندگان نيز بايد جهت حفظ جان و مال خود با رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي با پليس همراهي و همكاري كنند تا انشاءالله شاهد كاهش تلفات انساني باشيم.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
30
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft