ناریخ: یک شنبه 28 آذر 1395 - شناسه حبر: 18026

خسارت شکرک به باغات پسته مه ولات و گلایه باغداران از جهاد کشاورزی

خسارت شکرک به باغات پسته مه ولات و گلایه باغداران از جهاد کشاورزی

ناهید آروین

آفت پسیل یا شکرک از فروردین ماه امسال به باغات پسته شهرستان مه ولات ورود پیدا کرد که علیرغم تلاش های بسیار و استفاده از سموم مختلف توسط باغداران متاسفانه این آفت مهار نشده و بعضا گسترش بیشتری پیدا کرده و خسارت های زیادی به باغداران وارد کرده است.

به گزارش نوید خراسان، باغداران برای جلوگیری از گسترش این آفات علاوه بر استفاده از سموم شیمیایی مختلف ناچار به استفاده از انواع شوینده ها شده اند.

 

تاخیر هفت ماه جهاد کشاورزی دردی را درمان نمی کند

یکی از باغداران در گفت و گو با خبرنگار نوید خراسان گفت: به دلیل بالا رفتن هزینه سم پاشی، به ناچار مجبور به استفاده از انواع شوینده ها خصوصا پودر صابون شده ایم.

امیر خدا دوست گفت: جهاد کشاورزی شهرستان با اینکه از وجود این آفت خبر داشت، اما هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده است.

وی گفت: جهاد کشاورزی حتی کارشناسی برای بررسی وضعیت باغات نفرستاده و به نوعی اصلا پیگیر نبوده است.

وی افزود: جهاد کشاورزی شهرستان حتی کلاس آموزشی برای مقابله با این نوع آفت در زمان درگیری باغات با شکرک برای باغداران برگزار نکرده و پس از اینکه این آفت خسارت بسیاری به باغات پسته وارد کرده بود پس از گذشت 7 ماه اقدام به برگزاری همایش کرده که بی فایده بود.

 

استفاده از آب و صابون بجای سم!!

یکی دیگر از باغداران که خواست نام وی برده نشود نیز گفت: باغداران با توجه به تجربیات یک دیگر و فقط برای عقب انداختن حتی دو روزه سم پاشی، مجبور به استفاده از شوینده ها شده اند.

وی افزود: استفاده از مایعات ظرفشویی، پودر صابون، شامپو ضد شوره برای کم کردن و یا ازبین بردن شکرک روی درخت ها در این مدت 7 ماهه بین باغداران رواج بسیاری یافته بود.

علی کیانی دیگر باغدار این شهرستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: برای از بین بردن و مهار آفت شکرک از انواع سمومی که معرفی می شد استفاده کردیم اما موثر واقع نشد.

وی گفت: سم هایی که جهاد کشاورزی هم معرفی کرد را برای درختان به کار بردیم اما بی فایده بوده و جهاد هم هیچگونه پیگیری در این خصوص نداشته است.

 

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات:

باغداران متاسفانه به اطلاعیه های ما توجه نکرده اند

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات نیز در این خصوص به خبرنگار نوید خراسان گفت: اطلاعیه های بسیاری به باغداران زده شده و آنها را نسبت به این آفت آگاه کرده بودیم اما باغداران متاسفانه به آن توجه نکرده بودند.

احمد نادری شرایط اقلیمی خشک شهرستان و تغییر شرایط آب و هوایی با زمستانی ملایم و آب و هوای گرم و خشک را یکی از دلایل بیشتر شدن این آفت دانست.

وی گفت: كنترل اين حشره از دهه 1330 به بعد عمدتا با استفاده از مواد شيميايي حشره كش بوده و تا به حال بيش از 80 نوع ماده حشره كش بطور رسمي بر روي اين آفت ازمايش شده اند ، اما بدليل ظهور پديده مقاومت در اين حشره ، سموم حشره كش يكي پس از ديگري تاثير خود را از دست داده اند.

نادری با اشاره به استفاده اکثر باغداران از مواد شوینده و صابون ها افزود: این مواد تاثیر منفی روی کیفیت محصول پسته نداشته و تنها برای چند روز سم پاشی را به تعویق می اندازد.

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات گفت: متاسفانه باغداران در خصوص مبارزه و كنترل آفات و بيماريها ، بهره برداران بخش كشاورزي الزامي در رعايت توصيه هاي فني و كارشناسي اين مديريت در قالب اطلاعيه هاي ستاد شبكه مراقبت و پيش آگاهي،  ندارند.

 

باغداران موجب از بین رفتن دشمن طبیعی آفت شده اند

وی گفت: باغداران شهرستان برای جلوگیری از پیشروی این آفت خود سرانه و گاها با مشاوره كارشناسان بخش خصوصي با عدم رعايت میزان سموم مصرفي و اصول سمپاشي و عدم توجه به شرايط اقليمي متاسفانه با انجام سمپاشي هاي مكرر واختلاط سموم با يكديگر موجب از بین رفتن دشمنان طبيعي اين آفت از جمله زنبورهاي پسيلافاگوس شده اند و در واقع در باغات ديگر مانعي براي تكثير و افزايش جمعيت آفت وجود ندارد.

نادری گفت: توصیه های بسیاری در این خصوص به باغداران شده بود، اما به لحاظ قانونی تصمیم گیرنده اصلی باغداران هستند و جهاد دخالتی در این امر نمی تواند داشته باشند.

وی افزود: ظهور پديده مقاومت به انواع سموم نيز روز به روز افزايش يافته است ، بطوريكه پيش بيني شركت باير آلمان در خصوص پديده مقاومت در پسيل پسته به سم مونتو حداقل 7 سال اعلام گرديده بود اما متاسفانه اين مقاومت پس از دو سال مشاهده گرديد و اين سم كارآيي خود را در كنترل آفت پسيل پسته از دست داده است.

نادری تاکید کرد: از سوي ديگر در شرايطي كه هوا و اقليم نيز همانند سال زراعي 95-94 ، بواسطه عدم وقوع يخبندان هاي مناسب در فصل زمستان و عدم وقوع بارندگي هاي بهاره و افزايش درجه حرارت ، همراه اين آفت باشد و از طرفي انجام مديريت تلفيقي در خصوص مبارزه با اين آفت نيز مورد توجه قرار نگيرد ، مي بايست شاهد افزايش جمعيت و خسارت بيشتر اين آفت باشيم.

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات انجام مبارزه صحيح زمستانه با جمع آوري و دفن برگهاي ريزش كرده ، شخم و يخ آب بصورت همگاني، اصلاح بافت خاك، تغذيه مناسب، آبياري كافي با كاهش دور آبياري، رعايت دز مصرفي سموم توصيه شده و تهيه نسخه گياهپزشكي از كلنيك ها يا مديريت جهاد كشاورزي بجاي خريد سموم بدون نسخه از فروشندگي هاي سموم را از مهمترین اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع بیش تر این آفت عنوان کرد.

آفت پسيل معمولي پسته اولين بار بر روي درختان پسته در سال 1325 از ايران گزارش شده است .

در حال حاضر پسيل معمولي پسته زيانبارترين آفت پسته كاري هاي ايران بشمار مي رود.

مه ولات با 36 هزار هکتار عرصه باغی و زراعی، بزرگترین شهرستان باغی استان خراسان رضوی محسوب می شود و بیش از 97 درصد اشتغال این شهرستان 50 هزار نفری وابسته به بخش کشاورزی است.

این شهرستان 30 هزار هکتار عرصه باغی دارد که 18 هزار هکتار آن به گونه پسته اختصاص دارد و سالانه از این سطح 20 هزار تن پسته خشک برداشت می شود.

ارقام غالب پسته اين شهرستان بادامي سفيد،اكبري،فندقي،كله قوچي،قرمز،گرمه واحمد آقايي می باشد.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
13
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft