ناریخ: یک شنبه 28 آذر 1395 - شناسه حبر: 18022

بانک مرکزی،«زیبای خفته»!!

بانک مرکزی،«زیبای خفته»!!

ابوالقاسم عابدین پور

 معمولأ هر کشوری برای سیاستهای پولی خود به « بانک مرکزی» نیاز دارد!

وظیفه ی بانک مرکزی آنقدر مهم هست که از محاق و سکوت بیرون بیاید و با شفافیت « سیاستهای پولی » خود را توضیح دهد!

 کنترل نرخ ارز ،این «هیولای پُر سود»،یکی از وظایف بانک مرکزی است!

بالا نگاه داشتن« ارزش پول ملی» از وظایف دیگر اوست!

پیش بینی تغییرات جهانی در برابر «تحولات اقتصادی» از دیگر امور مربوط به بانک مرکزی است!

تعیین و تعریف «سیاستهای مالی و تثبیت ارزش پول و جلوگیری از نوسانات قیمت» از دیگر کارهای این مجموعه است!

بانک مرکزی با توجه به اطلاعاتی که نسبت به تغییرات کوتاه مدت و دراز مدت وضعیت« تحولات مالی در بیرون و درون مرزهای کشور دارد »،می تواند عده ای را ازفرش به عرش برساند و جمعی را از عرش به فرش!( که البته این روش حتمأ خلاف قانون است و مسوولان با وجدان چنین گنجینه ی مهمی ،هیچگاه به قیمت خوشایند یک «اقلیت مرفه»،یک «اکثریت ضعیف» را قربانی نمی کنند!)

بانک مرکزی از جمله مجموعه هایی است که اطلاعات عمومی مردم، در موردش اندک است و فقط طیف خاصی توان درک و همراهی با تصمیماتش را دارند.( که البته،ان شاالله،این اطلاعات به صورت« رانت» در اختیار جمع خاصی قرار نخواهد گرفت!)

یکی از محدود مکانهایی که کسی به فکر پرسشگری و نقد و انتقاد از آن بر نمی آید، « بانک مرکزی» و «سیاستهای متخذه» در آن است!

خوب خواهد شد اگر تعدادی از کارشناسان زبده به تحلیل عملکرد « بانک مرکزی،» در هر دوره ی چهارساله ی دولتهای مختلف ،بپردازند و با بیان روشن، علت اوج و حضیض پیشامدهای مالی و اعتباری را در برهه های مختلف برای مردم تشریح کنند!

چرا در طی سه دهه ی اخیر در «دو نوبت» بیشترین کم ارزشی های مالی و پولی از سیاست های « بانک مرکزی » نشأت می گیرد؟

وظیفه ی کاملأ مشخص بانک مرکزی،حراست از سرمایه های مردم ،در سایر بانکها ومؤسسات مالی و صندوقهای قرض الحسنه است.علت سکوت طولانی و اطلاع رسانی ناقص در زمینه ی رشد قارچ گونه ی تعدادی از این مراکز « مال مردم خوری» را چه کسی باید پاسخگو باشد؟!

هنر دیگر « بانک مرکزی» فراهم کردن بستر مناسب برای «حفظ سرمایه های درونی» و «جذب سرمایه های خارجی» است.در این زمینه خود « بانک مرکزی» چه امتیازی برای عملکردش قائل است؟

آیا در کشور ما،بانک مرکزی تحت تأثیر مداوم اتفاقات جهانی است ،یا خودش می تواند ،با سیاست های درست تأثیر گذار در بهبود وضعیت مردم کشور و احتمالا منطقه, باشد؟!

چه رفتاری از بانک مرکزی مشاهده می شود که گاهی آمار ارائه شده از طرف بانک در مورد «تورم و رکود» با واقعیت‌های قابل لمس در جامعه هماهنگی ندارد؟!

آیا تا کنون در برابر سیاستهای اعمالی از طرف بانک مرکزی برای مسئولان آن ،تشویق و تنبیهی صورت گرفته است؟

وضعیت نشر اسکناس و مسکوکات با چه تضمینی صورت می پذیرد که وجود یا عدم وجود نقدینگی در دست مردم ،حالت متعادلی داشته باشد؟!

و در یک کلام آیا در تمام دنیا مرسوم است که مجموعه ی بانک مرکزی همیشه دور از انتظار عموم پرسشگران،به کار خود ادامه دهد،یا قسمتی برای نقد و بررسی پیشنهادات کارشناسان خارج از مجموعه وجود دارد؟!

آنچه در حال حاضر مشاهده و احساس میشود این است که حال جیب مردم خیلی خوب نیست و نمی دانیم بانک مرکزی در این کسالت و رکود نقشی دارد یا نه؟!

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
78
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft