ناریخ: دوشنبه 17 آبان 1395 - شناسه حبر: 17212

عکاسان برتر جشنواره ملی عکس زعفران زاوه و تربت حیدریه شناخته شدند

عکاسان برتر جشنواره ملی عکس زعفران زاوه و تربت حیدریه شناخته شدند

دومین جشنواره ملی عکس زعفران زاوه و تربت حیدریه، با معرفی عکاسان و آثار برتر در تالار کارخانه سیمان زاوه پایان یافت.

به گزارش نوید خراسان، دبیر این جشنواره در آیین پایانی این رویداد فرهنگی گفت: از مجموع ۱۲۰۰ قطعه عکس که به دبیرخانه جشنواره ارائه شده بود ۵۰ قطعه در مرحله نخست برگزیده شد که در نهایت هیات داوران سه قطعه عکس را به عنوان آثار برتر جشنواره معرفی کردند.

سیدمحمد محمدی افزود: به انتخاب اعضای هیات داوران اثر بهزاد بافکار از اهواز اول شد، اثر صابر قاضی از تبریز دوم شد و عکس خانم مریم وحدتی از تهران عنوان سوم را از آن خود کرد.

به گفته وی در این جشنواره که از یکشنبه هفته جاری آغاز شده بود 100 عکاس از استانهای مختلف کشور به رقابت برخاسته و با گشت زنی در کشتزارهای زعفران زاوه و تربت حیدریه به سوژه یابی و عکاسی پرداختند.

محمدی افزود: همزمان با برگزاری این جشنواره ملی، عکاسان خبرگزاری های آسوشیتدپرس آمریکا، فرانس پرس فرانسه و آناتولی ترکیه نیز برای عکاسی از مزارع زعفران وارد این منطقه شده و از مراحل چیدن گل زعفران در کشتزارها، فرآوری و بسته بندی آن تصویربرداری کردند.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی محصول زعفران به عنوان محصول پایه این خطه، که بزرگترین تولید کننده زعفران در ایران و جهان است، عنوان کرد.

رمضانعلی شورابی، شهردار تربت حیدریه نیز در این آیین گفت: هر چند تاکنون در حوزه زعفران کارهای زیادی انجام شده اما واقعیت آن است که باید موضوع مرکزیت زعفران و تولید یک برند ملی با محوریت منطقه تربت حیدریه و زاوه را در دستور کار قرار دهیم.

معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه نیز گفت: این شهرستان در کنار تلاش برای معرفی زعفران، به دنبال ثبت جهانی ابریشم کشی به عنوان میراث معنوی این خطه، از طریق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

حسن فتحی نیا با بیان اینکه جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه خوشبختانه دراین خطه نهادینه شده است، افزود: البته این کافی نیست و باید اقدامات موثرتری برای معرفی محصول زعفران این منطقه انجام بدهیم.

نخستین جشنواره ملی عکس زعفران زاوه و تربت حیدریه آبانماه پارسال با حضور عکاسانی از سراسر کشور در این منطقه برگزار شده بود.

 

در حاشیه دومین جشنواره ملی عکس زعفران زاوه و تربت حیدریه

پرونده دومین جشنواره ملی عکس زعفران زاوه و تربت حیدریه، در حالی بسته شد که با برخی حاشیه های مثبت و منفی همراه بود.

* شماری از عکاسان خبرگزاری های خارجی از جمله آسوشیتدپرس، فرانس پرس و آناتولی ترکیه نیز که همزمان با برگزاری این جشنواره، برای تصویربرداری از کشتزارهای زعفران در این منطقه به سر می بردند در آیین پایانی جشنواره حضور یافته بودند.

* دبیر جشنواره به احترام مهمانان خارجی و در معرفی زعفران تربت حیدریه و زاوه، سخنانی را به زبان انگلیسی بیان کرد.

* با توجه به طولانی شدن مدت برگزاری مراسم پایانی و سخنرانی های عدیده، اجرای هنرمندانه محمد حسن زاده، رئیس انجمن هنرهای نمایشی تربت حیدریه و نائب رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی در معرفی سه عکاس برتر جشنواره خستگی را از تن حاضران به در کرد.

* دست اندرکاران جشنواره با وجودی که قرار بود از مهمانان خارجی تجلیل کنند، نه تنها اسامی آن ها را به صورت کامل ادا نمی کردند، حتی اسامی دقیق آنان و رسانه هایشان را به صورت مکتوب و برای درج در رسانه ها، در اختیار خبرنگاران قرار ندادند.

* مسئول کمیته تبلیغات جشنواره در برابر درخواست خبرنگاران برای اطلاع از اسامی عکاسان برگزیده هیات داوران، بشدت مقاومت می کرد و حال آنکه در چنین جشنواره هایی، برای سرعت بخشیدن به اطلاع رسانی، اسامی برگزیدگان را حداقل در اختیار رسانه های غیرمکتوب قرار می دهند.

* در مدت برپایی این جشنواره ملی، فقدان یک ستاد خبری که بتواند اخبار این رویداد را تولید و در اختیار رسانه ها بگذارد، مشهود بود.

* برخی خبرنگاران محلی حاضر در جشنواره معتقد بودند که اختلاف سلیقه در نحوه مدیریت جشنواره، بین اهالی تربت حیدریه و زاوه بسیار محسوس بوده است.

* ظفر توپرانچی، عکاس اهل ترکیه که در جشنواره حضور داشت از آنچه که سخنرانی های متعدد و طولانی مسئولان خواند گلایه کرده و آنرا بسیار خسته کننده خواند و گفت اگر قرار است دوره های بعدی این جشنواره به صورت بین المللی برگزار شود حتما باید در این نحوه برگزاری تجدید نظر شود.

* آی چین بایرکتاک و آسمون اگولی، 2 زن عکاس که از ترکیه در آیین پایانی جشنواره شرکت کرده بودند از نحوه و کیفیت برگزاری جشنواره رضایت داشتند.

* مهران چراغچی، عکاس تبریزی که وظیفه مترجمی عکاسان ترک را نیز بر عهده داشت، مشکلات اسکان و نیز تغذیه را از کمبودهای جشنواره دانست و تاکید داشت که مسئولان برگزاری باید در سال های آینده، ذائقه مهمانان خارجی نیز را در نظر بگیرند.

* حسن قربانی، بخشدار مرکزی تربت حیدریه از اینکه مراسم پایانی جشنواره در زاوه و ضیافت شام مهمانان در تربت حیدریه، در فاصله 28 کیلومتری برپا شد، گلایه کرده و با اشاره به 2 طرفه و حادثه خیزی این محور، بروز نکردن مشکلی برای مهمانان را از سر خوش شانسی دانست.

* حمید بلوچ قرایی، کشاورز زعفران کار زاوه ای از اینکه اعلام شده بود جوایز نفرات برتر جشنواره توسط کشاورزان اهدا می شود، اما در عمل چنین نشده بود، انتقاد کرد و گفت که در این مراسم تنها اسامی شرکت ها و دلالان زعفران زیاد تکرار می شد.

* دبیر جشنواره، اهداکنندگان جوایز عکاسان برتر جشنواره را حامیان مالی این رویداد معرفی کرد که جوایز را تهیه کرده و قرار بود خود نیز آنرا به دست نفرات برتر برسانند.

*محمدی، دلیل انتقال مهمانان برای صرف شام از زاوه به تربت حیدریه را گنجایش نداشتن سالن غذاخوری کارخانه سیمان زاوه، محل برگزاری آیین پایانی جشنواره عنوان کرد.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
3
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft