ناریخ: یک شنبه 18 مهر 1395 - شناسه حبر: 17089

رئیس جهاد کشاورزی تربت حیدریه: شهرداری ها، مقصر اصلی در تغییر کاربری اراضی کشاورزی

رئیس جهاد کشاورزی تربت حیدریه: شهرداری ها، مقصر اصلی در تغییر کاربری اراضی کشاورزی

حسن نیکنام

به گزارش نوید خراسان، محمد کریمی فرزقی در نشست خبری با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین مشکلات این حوزه، تغییر کاربری اراضی کشاورزی توسط شهرداری ها، دهیاری ها و نبود وحدت رویه بین دستگاههای مجری است گفت: شهرداری به عنوان دستگاهی خدمات رسان برای زمین های خارج از حریم شهری مجوز تغییر کاربری می دهد.

کریمی با بیان اینکه 313 پرونده در خصوص تغییر کاربری غیرمجاز اراضی در محافل حقوقی طرح شده، افزود: کل این اراضی 26 هکتار است که 1.5 هکتار آن باغ است و از این میزان پرونده تشکیل شده، در خصوص 45 فقره به نفع ما، 11 فقره علیه دولت و 16 فقره به قلع و قمع رای صادر شده و بقیه در دست بررسی است.

 

بیش از یک سوم کشتزارهای تربت حیدریه یکپارچه سازی شده اند

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه گفت: از مجموع 84 هزار هکتار کشتزار این شهرستان تنها در سطح 30 هزار هکتار طرح یکپارچه سازی اجرا شده است.

کریمی با اشاره به زیر کشت رفتن 54 هزار هکتار از کشتزارهای این منطقه افزود: این وضعیت باعث شده میزان بهره وری آب در این شهرستان از 35 درصد فراتر نرود.

وی اظهار کرد: با یکپارچه سازی اراضی، امکان اجرای طرح های آبیاری تحت فشار ممکن می شود که هم اکنون از بهترین شیوه های رایج در جهان برای مدیریت منابع آبی است و تربت حیدریه در این زمینه رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

برنامه های ترویجی تعطیل شده در دولت قبل دوباره فعال شد

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه از آغاز مجدد برنامه های ترویجی و آموزشی که در دولت قبل تعطیل شده بود، خبر داد و گفت: نیروی لازم در این زمینه جذب شده که سهم تربت حیدریه 25 نفر است که در مراکز خدمات مستقر شده اند.

کریمی افزود: نظام نوین ترویج که یک طرح ملی است با جدیت در این شهرستان دنبال می شود و برای عملیاتی شدن آن دو مرکز در تربت حیدریه به صورت پایلوت فعال شده اند.

وی گفت: در حوزه زعفران نیز از پارسال با همکاری دفتر نمایندگی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)، در ایران یک کار پژوهشی را به منظور تولید زعفران با کیفیت بالا آغاز کرده ایم.

تولید 8 رقم سیب زمینی بذری در تربت حیدریه

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه از این شهرستان به عنوان قطب اصلی تولید سیب زمینی در خراسان رضوی یاد کرد و گفت: هم اکنون در جلگه رخ هشت رقم سیب زمینی بذری برای مصارف خوراکی و صنعتی با سطح زیر کشت 2200 هکتار صورت می گیرد که سالانه 100 هزار تن تولید دارد.

کریمی در خصوص کشت گندم نیز گفت: در سال زراعی گذشته از سطح هشت هزار هکتار گندمزار آبی، حدود 45 هزار تن گندم تولید شد که 17 هزار تن برای مصارف خوراکی، 10 هزار تن به عنوان بذر و بقیه در دیگر بخش ها استفاده شد و امسال نیز سطح زیر کشت هشت هزار و 500 هکتار است که پیش بینی برداشت 45 هزار تن است.

وی در خصوص جو نیز اظهار کرد: در سال زراعی گذشته 6 هزار هکتار جو آبی کاشتیم و 11 هزار تن خرید داشتیم.

زعفران و داستان هزار توی پیچیده و سردرگمی دولتی ها و کشاورزان در تربت حیدریه

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه گفت: هم اکنون کشت زعفران در این منطقه به صورت سنتی صورت می گیرد که نیاز به مکانیزاسیون آن احساس می شود تا هزینه های تولید کاهش یابد.

کریمی افزود: سال 1390 برنامه خوبی با نام 'برنامه جامع بهبود محصول زعفران ایران' با هدف حفظ مزیت نسبی و ارتقای توان رقابت در تجارت خارجی از طریق بهره برداری و تولید و حفظ جایگاه برتر با کمک وزارتخانه های جهاد کشاورزی، امور خارجه، بهداشت، بازرگانی و سازمانهای استاندارد، میراث فرهنگی و بخش خصوصی تدوین و تصویب شد.

وی پیش بینی کرد که با توجه به بهار بارانی امسال امیدواریم از سطح هشت هزار هکتاری زیر کشت این محصول، 40 تن زعفران خشک در این شهرستان برداشت شود.

بی اعتمادی کشاورزان به صندوق بیمه محصولات کشاورزی

کریمی به پیش بینی های سازمان هواشناسی در خصوص افت ناگهانی و محسوس دمای هوا در روزهای آینده اشاره کرد و گفت: چنانچه این شرایط جوی در فصل برداشت زعفران حاکم شود، کشاورزان زیان زیادی خواهند دید.

وی افزود: مشکل دیگر در این بخش آن است که کشاورزان این منطقه به صندوق بیمه محصولات کشاورزی اعتماد ندارند و لذا نسبت به بیمه کردن اراضی یا دام های خود اقدام نکرده اند.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
13
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft