ناریخ: چهارشنبه 24 شهریور 1395 - شناسه حبر: 16807

قصه پرغصه قهرمانان ورزشی در ایران

قصه پرغصه قهرمانان ورزشی در ایران

کاری عجولانه از شورای شهر و مسؤلین شهرستان

حسن نیکنام

برای آن هایی که اهل ورزش حرفه ای هستند، واژگانی چون خاک گود زورخانه، زمین خاکی و یا کفش های کتانی با نمای نوستالوژیکی از انگشت شصت پا که غالبا از تار و پود مندرسش بیرون می زد، معرف پله نخست ورزش حرفه ای و البته قهرمانی در کشور ایران است.حال تصور کنید از درون چنین جوی، ورزشکارانی به رقابت های المپیک یا جام جهانی هم، صعود می کنند.

صرف نظر از تلاش مربیان، اما به هر حال این یک سنت تلخ ایرانی است که غالبا متولیان امر ورزش صبر می کنند تا یکی به بالا صعود کند و بعد این افتخارآفرین را مورد تفقد قرار می دهند و روی سرشان حلوا حلوا می کنند و البته خدا نکند یک تصویر سلفی از این قهرمان بخت برگشته در فضای مجاز منتشر شود، بلافاصله زیر پاگذاشته و قیمه قیمه اش می کنند.

البته حالت سوم هم آن است که این جویای نام برای یافتن فرصت های بهتر و موفقیت های حساب شده تر، به کشوری اروپایی یا بلاد آمریکای جهانخوار پناهنده شود، دیگر نه از تاک نشان ماند و نه از تاک نشان، آری این چنین است قصه پرغصه قهرمانان ورزشی در ایران. 

هنوز تصاویری از حسن تفتیان قبل از قهرمان شدن و البته مشهور و محبوب شدن در ذهن داریم" غروب های رنگ و رو رفته ورزشگاه تختی" پیست خاکی دور چمن و پسرک نوجوانی که تنها می دود، حالا از درون همین زمین خاکی، دونده تاریخ ساز ایران سر بر آورده است.

داستان امروز حسن تفتیان در یک جمله چنین است: مسیر پر پیچ و خم پیست خاکی ورزشگاه تختی تا مهم ترین آوردگاه ورزش جهان یعنی المپیک را به شکل خیره کننده ای طی کرد و در المپیک ریو هم دست به کاری بزرگ زد و بعنوان نخستین ایرانی در تاریخ دو 100 متر به دور نیمه نهایی المپیک صعود کرد.

حال طبق همان داستان نخ نمای همیشگی ایرانی، عده ای از مسئولان خرد و کلان این دیار کهن، برای وی لوگو طراحی کردند و تندیس ساختند و راستی به قول «جناب خان» تندیس.

گاهی اوقات در خلوت خودم به این فکر می کنم که راستی دایره لغت شناسی ما ایرانیان چقدر است؟ و با مفهوم آن ضرب المثل «هر سخن جایی و هر نکته مقامی دارد» چقدر آشنایی داریم؟

با همه احترامی که برای همشهری ارزشمند خود حسن تفتیان قایل هستم و با ادای احترام به همه اعضای شورای اسلامی شهر تربت، راستی کسی در این بلاد معنی و کاربرد تندیس را می داند؟

اعضای شورای اسلامی شهر تربت حیدریه زمانی که برای قدردانی از افتخار آفرینی حسن عزیز تشکیل جلسه دادید، آیا برای اتخاذ چنین تصمیم مهمی،  نمی گویم با چهار نفر ورزشی نویس قدیمی ، حداقل با دو نفر استاد دانشگاه " متخصص "در این حوزه مشورت کردید؟!.

مسئولان محترم شهر تربت حیدریه، حسن تفتیان نام آور تاریخ ورزش دو ومیدانی کشور است که حالا حالاها در مسیر قهرمانی  است،  اگر نمی خواهید برای رشد ورزش قهرمانیش تلاش کنید، حداقل تبدیل به قدیس ش نکنید.

حسن جان از اعماق وجودم دوستت دارم اما باور کن برایم سخت است روزی را ببینم که شاید همین شورای شهر مجبور شود مصوبه دیگری با قید دو فوریت به تصویب برساند؛ مبنی بر اینکه خیلی زود تندیس حسن تفتیان را بردارید.    

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
79
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft