ناریخ: چهارشنبه 20 مرداد 1395 - شناسه حبر: 15648

در نشست اصحاب رسانه تربت حیدریه مطرح شد: انعکاس حقایق بدور از سیاه نمایی و تملق

در نشست اصحاب رسانه تربت حیدریه مطرح شد: انعکاس حقایق بدور از سیاه نمایی و تملق

ناهید آروین

 17مرداد در کشور ما به روز خبرنگار معروف است و به همین بهانه خبرنگاران و روزنامه نگارن بر اساس ضرب المثل «کوزه گر در کوزه افتاد»حدود یک هفته ای تبدیل به سوژه خبری میشوند.

هفته نامه نوید خراسان برای آشنایی شهروندان با فعالین عرصه خبر شهرستان تربت حیدریه نشستی  با در محل دفتر نشریه برگزار نمود تا دغدغه ها ، معضلات و خواسته های آنها را در معرض افکار عمومی قرار دهد. 

 

سالارمقدم مدیر مسؤل نوید خراسان:

در بیان خواسته ها و مطالبات مردم هیچ خط قرمزی وجود ندارد

محمد رضا سالار مقدم مدیر مسئول هفته نامه نوید خراسان، نشریه ای که بدون وقفه بیش از 13 سال است که در حال انتشار می باشد گفت: متاسفانه برخی ازمسوولین انتظار دارند خبرنگاران به نفع آنها قلم بزنند.در حالی که از نظر ما در بیان خواسته ها و مطالبات مردم هیچ خط قرمزی وجود ندارد.

عضو اتحادیه مطبوعات محلی استان های کشور افزود: خبرنگاران و جامعه رسانه ای، برای مسوولین شهرستان به طور اخص و برای مسوولین استانی بطور اعم فقط در هفته خبرنگار مفهوم پیدا میکند. و بیشتر اوقات در جلساتی که برگزار می شود فقط یک خبرنگار خاص اطلاع می دهند.

وی ادامه داد: سواد رسانه ای اغلب مسوولین شهرستان و استان متاسفانه بسیار اندک است، شاید این امر را وظیفه روابط عمومی هایشان می دانند.

عضو خانه مطبوعات استان گفت: برخی مسؤلین ادارات خط قرمزی دور خود کشیده اند. اگر نشریه ای  در حد تعریف و تمجید از آنها پیش رفت مورد وثوق آنها هست و وزین خوانده میشود اما با کوچکترین انتقادی مورد غضب واقع شده و به عنوان رسانه ای دروغ پرداز متهم می شود.

مدیر مسؤل نوید خراسان خطاب به خبرنگاران حاضر در جلسه گفت: خبرنگاران نباید خود را به اداره یا نهادی  خاص بفروشند و به طور مثال  اخبار اداره ای را که به لحاظ مالی آنها را ساپورت می کند با آب و تاب منعکس کنند. شأن خبرنگاران و اصحابه رسانه بالاتر از آن است که با دریافت یک هدیه در روز خبرنگار حقیق، معضلات و نواقص موجود را به فراموشی بسپارد.

سالار مقدم در پایان گفت: با توجه به خشکسالی سالهای اخیر،مهمترین اولویتی که رسانه ها باید به آن بپردازند مسئله صرفه جویی و  تامین آب شرب، و آب مورد نیاز کشاورزی  و صنایع منطقه است. باید در صنعت و کشاورزی به سمت طرحهایی برویم که به آب کمتر نیاز دارد.

 

غضنفری رئیس انجمن خبرنگاران تربت حیدریه:

بسیاری از مدیران تاب تحمل نقد خود و دستگاه متبوع شان را ندارند

اصغر غضنفری خبرنگار روزنامه خراسان و رئیس انجمن خبرنگاران تربت حیدریه گفت: در جامعه امروزی که فضای مجازی تاثیرات عمیقی برتفکرات ونگرش مردم می گذارد وآنان را به سوی نقد ونقادی می کشاند، کار برای رسانه ها وخبرنگاران بیش از پیش سخت وچالشی شده است. مخاطب امروز درجامعه ایرانی، مخاطبی زیرک وهوشمند است و به انواع رسانه ها دسترسی دارد.

وی ادامه داد: رسانه ای موفق تر است که بتواند  اعتماد مخاطب خودرا جلب کند.از سوی دیگر باید مهارت پردازش، تجزیه و تحلیل ونهایتا شناخت جامعه هدف را داشته باشد،اگر این توانایی و مهارت شناختی در او ضعیف باشد،قطعا موفق نخواهد بود.

رئیس انجمن خبرنگاران افزود: امروزه رسانه باید ماهیتی تخصصی داشته باشد و آستانه تحمل خود را درقدرت چانه زنی وانتقاد پذیری بالا ببرد و هرچه این روحیه در مقابل سلایق مختلف قوی تر باشد، خبرنگار و رسانه موفق تر خواهند بود. لذا باید براساس ذائقه مخاطب و جامعه هدف، توانایی تجزیه وتحلیل را داشته باشیم ،تا بتوانیم با رفع نیازهای رسانه ای جامعه هدف ،به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کنیم.و رضایتمندی مخاطب را به دست آوریم.

وی در مورد سواد رسانه ای مدیران نیز گفت: متاسفانه در جامعه کمتر شاهد مدیرانی رسانه ای هستیم واین یک آفت برای توسعه و پیشرفت شهرستان محسوب می شود.ماشاهد هستیم که بسیاری از مدیران تاب تحمل نقد ونقادی از خود ودستگاه متبوع شان را ندارند.غضنفری ضعف سواد رسانه ای گروهی ازمدیران شهرستان را مانعی برای توسعه منطقه دانست و گفت: باید ضریب تحمل نقد درمدیران افزایش یابد،تامدیران با نقدهای سازنده رسانه‌ها که منبعث از مطالبه گری مردم است درصدد رفع موانع و مشکلات موجود گام بردارند

وی در پایان گفت: بنده اعتقادی به خط قرمز ندارم،خط قرمز ها در قانون اساسی احصاء شده وما به عنوان پاسداران حریم قانون،تابع رعایت این خطوط هستیم ، جز خطوط تعیین شده در قانون اساسی،خطوط قرمز دیگری را خبرنگار نمی شناسد.

 

اسدنیا خبرنگار صدا و سیما:

اولویت شهرستان همگرایی مسؤلین و حضور مردم برای آبادانی شهرستان است

رضا اسدنیا خبرنگار صدا وسیما گفت: در بحث سواد رسانه ای، متاسفانه جایگاهی برای آشنایی مدیران با حرفه و کار رسانه که از اصولی ترین حوزه های کاری می باشد وجود ندارد، یکی از مشکلات شهرستان این است که مدیران نگاهی نو به رسانه ندارند. بلکه نگاهی ابزاری به آن دارند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات، عدم شناخت رسانه به عنوان تسهیل کننده امور است، خصوصا در حوزه کار انتقادی، متاسفانه دید انتقادی مثبت و سازنده در شهر ما رشد نکرده. از مشکلاتی که در بالا دست وجود دارد این است که اگر گزارشی انتقادی از یک مجموعه تهیه شود، در مرکز استان به جای برطرف کردن مشکل، مدیر را تحت فشار گذاشته و بعضا خلع می کنند.

اسدنیا گفت: در حوزه رسانه، گسترش کار خبرنگاری در جامعه ها کاهش یافته. الان به تعداد افرادی که گوشی هوشمند داشته و به شبکه های اجتماعی دسترسی دارند یک خبرنگار وجود دارد. لازمه موقیعت کارخبرنگار این است که یک گام از خبری که مردم در شبکه های اجتماعی گذاشته اند جلوتر باشد و حرفه ای تر و مقبول تر کار کنند.

خبرنگار صدا و سیما در مورد لزوم کمک رسانی به خبرنگاران منطقه از سوی مسؤلین افزود:در همه جا برای پوشش خبری مسؤلین استانی یا شهرستانی یک خودرو برای خبرنگاران در نظر می گیرند. اما در تربت حیدریه این امر هنوز جا نیفتاده.

وی گفت: به جز آنچه در قانون اساسی آمده وحفظ آبروی مردم، نباید خط قرمز دیگری داشته باشیم.

اسدنیا همگرایی مسؤلین و حضور مردم برای آبادانی شهرستان را از الویت های مهم دانست.

 

ایزدی رئیس دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در تربت حیدریه:

روابط عمومی ها متاسفانه پاشنه آشیل ادارات شده اند

علی اصغر ایزدی رئیس دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در تربت حیدریه گفت: خط قرمزی در حوزه رسانه نداریم، اگر خط قرمزی داریم خودمان باعث آن شده و از مسیری که حرکت می کنیم خودمان کوتاه آمده و دچار خود سانسوری می شویم.

وی ادامه داد: سواد رسانه ای مدیران را نخواهیم توانست اصلاح کنیم چون مدیران در حال تغییر هستند. این تغییر باید از خود خبرنگاران آغاز شود و در مسیر خود حرکت کنیم.

مسؤال دفتر ایرنا گفت:روابط عمومی ها اگر فعال تر و پویاتر باشد مشکل رسانه ها تا حدودی حل می شود. روابط عمومی هم می تواند نگاه مدیر را اصلاح کند. روابط عمومی ها متاسفانه پاشنه آشیل ادارات شده اند، گاهی اوقات سنگ اندازی می کنند جلو پای رسانه ها.

ایزدی گفت: باتوجه به سرعت تغییرات رسانه که خیلی زیاد است دانش رسانه ای خبرنگاران نیازمند بروز رسانی بیشتر می باشد.

مسئل دفتر ایرنا در تربت حیدریه افزود: متاسفانه مدیران تربت حیدریه دچار خود شیفتگی شده اند و انقدر که به دوربین، اسم وعکس خود توجه میکنند به مسائل توسعه نمی نگرند و این امر مانع عمده ای برای توسعه تربت حیدریه میشود چرا که برخی فقط بعنوان و سمت خود بها میدهند نه چیز دیگر.

 

حسینی مقدم خبرنگار ایرنا:

وجود یک "دولت در سایه" مانع بزرگ توسعه تربت حیدریه شده

علیرضا حسینی مقدم خبرنگار ایرنا گفت: جنگ تاریخی سنت و مدرنیسم همچنان در ایران و تربت حیدریه قربانی می گیرد با این تفاوت که قراین و شواهد نشان می دهد بتدریج سُمبه مدرنیسم بر سُمبه سنت می چربد.

در عصر فرهنگ دیجیتالی چون سرعت تحولات زیاد شده، لذا در ایران هر روز با یک پدیده جدید مواجه می شویم و مسوولان چون تمایل ندارند به گذشته نگاه کنند، تصمیم گیری هایشان دفع الوقتی و خلق الساعه است.

خبرنگار ایرنا در مورد سواد رسانه ای مدیران گفت:در ایران و البته با شدت بیشتر در شهرهای کوچکی مثل تربت حیدریه که موزاییک بندی فرهنگی در آن بیداد می کند، مسوولان نمی خواهند یا شاید اجازه ندارند خود را با شرایط فکری جدید ناشی از ف‍ر‌ه‍ن‍گ‌ دی‍ج‍ی‍ت‍‍ال‍‍ی‌ کنار بیایند. البته مشکل در تربت حیدریه از زمانی بیشتر حاد شده که که رفع مشکلات مردم را به شهرهای بزرگ مجاور، حواله کرده و می کنند.

حسینی مقدم ادامه داد: به لحاظ تاریخی در شهرهای کوچک مجاور شهرهای بزرگ ایران، شاهد یک "تنبلی مدیریتی" در سیستم اداری هستیم. مثلا در تربت حیدریه که به لحاظ تاریخی در حوزه سینما و تئاتر اگر نگوییم از مشهد جلوتر است، حداقل عقب تر نیست، اما سینما ندارد چون نزدیک مشهد است، تئاتر ندارد چون نزدیک مشهد است، استخر مدرن ندارد چون نزدیک مشهد، بیمارستان فوق تخصصی ندارد چون نزدیک مشهد است و قص علی هذه. و با عرض احترام به همکاران رسانه ای، رسانه های مدرن و به روز ندارد چون نمونه چنین رسانه هایی در مشهد موجود است.

وی در مورد اولویت شهرستان گفت: به زعم من در تربت حیدریه وجود یک "دولت در سایه" مانع بزرگ توسعه مدیریتی شده و بسیاری از تصمیم سازی ها را دچار مشکل کرده و لذا اولویت نخست برای توسعه همه جانبه در تربت حیدریه از بین بردن این دولت در سایه است. از برآیند رفتار مدیریتی برخی مدیران چنان برمی آید که چنین دولتی سالهاست در تربت حیدریه حاکمیت خود را به اثبات رسانده است.

همینکه بعد از انتشار یک خبر، مدیری به رسانه ای زنگ زده و می گوید "من این حرف را نزدم"، "من اینگونه نگفتم"، "خواهش می کنم این خبر را از سایت تان بردارید به من فشار آورده اند" و یا برای شماره بعدی نشریه تکذیبیه ارسال می کند، نشان دهنده وجود دولت در سایه است.

 

شبان مدیر مسئول ندای تربت:

از ظرفيت رسانه اي براي حل معضلات و مشکلات شهرستان استفاده شود

مرتضی شبان  مدیر مسئول ندای تربت (وابسته به شهرداری) گفت: شهر تربت حيدريه از حيث مطبوعات و روزنامه نگاري جزو شهرها و شهرستانهاي پيشگام استان و کشور بوده است. زماني که در تربت حيدريه نشريه ستاره قطب منتشر مي شد، حتي روزنامه خراسان و قدس هم در مشهد منتشر نمي شد و نيز شيخ احمد تربتي که با انتشار روزنامه " روح القدس " از پيشگامان روزنامه نگاري در عصر مشروطه است در اين راه به شهادت رسيد. بنابراين با وجود پيشينه پربار تاريخي تربت در خصوص روزنامه نگاري که در حال حاضر هم داراي چندين نشريه  و سايت و نمايندگي خبرگزاري و صداوسيما و... مي باشد، انتظار مي رود بجاي انتقاد از اين و آن و پرداختن به سواد رسانه ي مديران ، قدري نوک پيکان انتقاد را به سمت خودمان نشانه رويم. چرا که به نظر مي رسد فاقد تشکيلات صنفي و اتحاد لازم هستیم و نتوانسته ايم در مسايل مختلف به اجماع نظر برسيم .

مرتضی شبان ادامه داد: مديران و مسئولان بايد به اين نتيجه برسند که ميتوانند و بايد از ظرفيت رسانه اي و خبري شهرستان براي حل معضلات و مشکلات استفاده کنند و اين باور را در ذهن مسئولان ، خود خبرنگاران و نشريات بايد ايجاد کنند .

وی گفت: در حال حاضر که گوشي موبايل جيب من و شما هرکدام يک روزنامه و رسانه محسوب مي شود و تازه ترين اخبار را منتقل ميکند ، نشريات شهرستان که نوبت انتشارشان هفتگي ، دوهفتگي و ماهيانه است ، بجاي انتشار اخبار، به تحليل اخبار و رويدادها بپردازند. بنابراين نشريات و خبرنگاران تاثير زيادي در تغيير و ارتقاي ذائقه مردم و مديران دارند و ذهن برخي مخاطبان را از تيتر اخبار زرد و حاشيه اي، به مسائل عمقي تر سوق دهند و حتي من معتقدم که اگر مي گوييم آستانه تحمل مسولين در برابر انتقاد نشريات و خبرنگاران پايين است، باز يکي از دلايل عمده اين جريان به خود ما باز مي گردد که نتوانسته ايم اين آستانه تحمل را جابجا کنيم.

 

نیکنام سردبیر هفته نامه نوید خراسان:

بهتر است به جای پروژه های بی نتیجه، روی چند طرح عملیاتی قابل اجرا تمرکز نماییم

حسن نیک نام سردبیر هفته نامه نوید خراسان گفت: مهمترین نکته نگران کننده در بحث سواد رسانه مدیران، عدم اطلاع دقیق آنها نسبت به کار کرد و نقش رسانه است که فکر می کنند رسانه باید بلندگوی آن اداره باشد و گرنه کاربرد دیگری ندارد. البته در این مورد خود ما خبرنگاران هم مقصر بوده ایم و کار تا جایی پیش رفته استه که برخی مدیران  فکر می کنند کسی که پشت در اتاقشان بنشیند و لفاظی کند خبرنگار است. غافل از اینکه خبرنگار تنها با فعالیت های رسانه ای و بازخورد اجتماعی آن شناخته می شود و نیازی به این رفتارها ندارد.

سردبیر نوید خراسان ادامه داد: در حال حاضر میزان مطالبه گری مردم از رسانه و به تبع آن مسؤلین وضعیت ایده آلی ندارد چرا که اکثر قریب به اتفاق مردم منتخب خود را روانه شورا، مجلس، و غیره می کند و چهار سال می نشیند تا از رسانه ها بشنوند که مسؤلین قرار است چه بکنند و گاهی اوقات این خبرنگاران هستند که بدلیل انعکاس اخبار همین مسؤلین مورد مأخذه قرار می گیرند و جالب تر اینکه خود همان مأخذه کننده در رسانه ها حاضر به مطرح کردن شفاف انتقادهایش  نیست.

وی در رابطه با دانش رسانه ای خبرنگاران شهرستان نیز گفت اگر چه همیشه نیازمند ارتقاء کیفیت دانش رسانه ای هستیم اما متاسفانه این کیفیت دارای رابطه صفر تا صد است، به عنوان مثال در رسانه های مختلف(دیداری، مطبوعات وخبرگزاری ها) خبرنگاران زبده ای داریم اما گاهی در این عرصه نمونه کارهایی به شدت ضعیف را هم شاهدیم، بطوری که بعضا احساس می شود عرصه رسانه به نوعی دست کم گرفته شده، چرا که نوشتن مطلب، مقاله، یاداشت و اظهار نظر در هیبت یک خبرنگار بسیار کار آسان و ساده ای به نظر می رسد درصورتی که اینگونه نیست و به تجربه و تخصص چندین ساله این حوزه نیاز دارد.

نیکنام گفت: به نظر می رسد الویت های اصلی شهرستان با توجه به سوابق نه چندان روشن گذشته، این باشد که گام برداشتن و برنامه ریزی کردن، در راه توسعه شهرستان بایستی بر اساس واقعیت های موجود باشد، تا زمانی که شعاری و به دور از واقعیت و در نظر گرفتن ظرفیت و پتانسیل های منطقه، طرح و برنامه ارائه بدهیم امیدی به تغییر و پیشرفت نیست. ای کاش در طول این سال ها به جای این همه شعار و طرح و پروژه بی نتیجه، روی چند طرح عملیاتی قابل اجرا متمرکز می شدیم، در حال حاضرر هم چاره ای جز این نیست. 

 

 ناصری مدیر مسئول پیام ولایت:

  اولویت شهرستان اشتغال جوانان از طریق صنایع کوچک و زود بازده است

 علیرضا ناصری مدیر مسئول پیام ولایت گفت:سواد رسانه ای مدیران ،به منزله رویکردی جدید از طریق برگزاری کارگاهای آموزشی برای مدیران بایستی بیشتر مورد تو جه و اهمیت قرار گیرد. زیرا سواد رسانه ای،توانایی دسترسی به رسانه ها ، در ک و ارزیابی انتقادی جنبه های مختلف محتوای رسانه ها می باشد که در خصوص رسانه های محلی مکتوب در استان جایگاه خوبی داریم.

وی گفت: انعکاس خبرها در فضای مجازی تلگرام باعث شده است که اطلاعات همشهریان بیشتر و مسائل را دقیق تر تجزیه و تحلیل نمایند.دانش رسانه ای خبرنگاران در منطقه سطح نسبتا خوبی دارد ولی متاسفانه تعداد خبرنگار کم می باشد که اگر دانشگاهها همکاری نمایند می توان از ظرفیت دانشجوهای علاقمند، با آموزشهای لازم در حوزه خبرنگاری استفاده نمود.

ناصری ادامه داد: خط قرمز یک رسانه به صراحت در اصل 24 قانون اساسی آمده است. وی در خصوص اولویت های شهرستان نیز گفت: اشتغال جوانان از طریق صنایع کوچک و زود بازده از اولویت ها می باشد که مسئولین بایستی برنامه ریزی دقیق تری در خصوص پتانسیل های منطقه انجام دهند و جذب سرمایه گذاری که متاسفانه در منطقه تربت حیدریه به مشکل بزرگ فرهنگی تبدیل شده بایستی آسیب شناسی شود و راهکارها ی لازم ارائه گردد.

مدیرمسؤل پیام ولایت گفت: در شرايط کنونی براي رسيدن به مرزهاي اثربخشي رسانه ها و نشريات، بايد خبرنگاران دارای جسارت کافی باشند.

 

رضوانی خبرنگار پیک تربت:

رشد و شکوفایی شهرستان در گرو هماهنگی مسئولین و مردم است

حسین رضوانی خبرنگارمجله پیک تربت گفت: خط قرمزی در شهر نداریم و انصافا هر جایی که به عنوان خبر تولیدی و گزارش وارد شده ایم جواب گرفته ایم.

وی افزود:جایگاه و شناخت خبرنگاران متاسفانه در بین مردم جانیفتاده، مردم خبرنگاران رسانه های مختلف را هنوز نمی شناسند، متاسفانه نشریات شهرستان در برهه ای از زمان به صورت مقطعی کار می کند، یکی از ایرادات در حوزه کار نشریات وابستگی به ادارات بوده که به لحاظ مالی مستقل نبوده و برای جبران هزینه ها مجبورند تریبون برخی از ادارات شوند.

رضونی گفت معمولا اخباری که در شبکه های اجتماعی است موثق نبوده اما اگر توسط فضای مجازی نشریات انتشار یابد می تواند مورد اعتماد واقع گردد.

وی ادامه داد: برخی روابط عمومی ها گاها به دلیل بالابردن امتیاز خود در اداره شان، مانع ورود مستقیم خبرنگاران به اداره می شوند. رضوانی هم افزایی بین مسئولین ومردم  را موجب رشد و شکوفایی شهرستان دانست.

 

حلاج خبرنگار پایگاه خبری تابان تربت:

برخی مسوولان خیلی دچار خود شیفتگی هستند

حمید حلاج خبرنگار پایگاه خبری تابان تربت گفت: علاوه بر ارتقای سطح کیفی رسانه ها و خبرنگاران، مدیران و مسوولان روابط عمومی دستگاههای اجرایی نیز باید سطح سواد رسانه ای خود را بالا ببرند.

وی افزود: متاسفانه برخی مسوولان خیلی دچار خود شیفتگی هستند و اگر کوچکترین انتقادی به آنها بشود واکنش نشان میدهند، از آنطرف اگر رسانه ای از آنها تعریف و تمجید کند رسانه و خبرنگار مطلوب آن مدیر واقع می شود که این عیب باید برطرف شود. خیلی از انتقادها، سیستم اجرایی دستگاهها را ارتقا و باعث جذب اعتبارات بیشتر می شود.

حلاج در مورد خط قرمز رسانه ها گفت: بهتر است بجای خط قرمز از کلمه ملاحظه استفاده شود، زیرا ما خط قرمزی در رسانه ها نداریم، آنچه که هست حفظ آبروی نظام و مردم می باشد.

وی گفت: باید مطالبه گری رسانه ها از مسؤلان بیش از این قوت بگیرد، لازم است رسانه های منطقه با رویکرد مطالبه گری سهم بسزایی در بر طرف کردن مشکلات ایفا کنند.

در پایان این گزارش لازم به توضیح است؛ آقای داوود شریفی خبرنگار صدا وسیما در شهرستان تربت حیدریه بعلت فوت مرحوم پدرشان در این نشست حضور نداشت. این مصیبت را به ایشان تسلیت عرض می کنیم.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
8
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft