ناریخ: چهارشنبه 20 مرداد 1395 - شناسه حبر: 15600

محسن طبسی نواده واقف رباط طبسی: ساخت مهمانسرای سنتی، موجب جلب گردشگر و آبروی شهرستان میشود

محسن طبسی نواده واقف رباط طبسی: ساخت مهمانسرای سنتی، موجب جلب گردشگر و آبروی شهرستان میشود

 

 محسن طبسی نواده واقف رباط طبسی را به جرأت می توان از پیگیرترین افرادی دانست که خود را به هر آب و آتشی زده است تا این موقوفات دقیقا مطابق وصیت پدربزرگش مورد استفاده قرار گیرد و در این راه هزینه هایی زیادی نیز نموده است.

وی به نوید خراسان گفت: من به عنوان یکی از نوادگان مرحوم طبسی به خاطر اینکه جلوی تخریب این اثر تاریخی را بگیرم، برای تامین نظر واقف مبنی بر رفاه همشهریان و اسکان مسافرانی که از این شهر عبور میکنند، تصمیم به احداث مهمانسرای سنتی در این مکان را گرفتم.اداره میراث فرهنگی و گردشگری که وظیفه آن توسعه گردشگری است موظف بوده و باید درآمد موقوفات دیگرمرحوم طبسی را خرج این امر نماید.

متأسفانه بر اثر کارشکنی های افراد مغرض و سودجو مدت 8 سال است که درگیر این مقوله شده ام، فرهنگ اسلامی و ملی به من این اجازه را داده که به خاطر حفظ فرهنگ غنی وقف از این حق  و وصیت واقف دفاع کنم.

طبسی ادامه داد:از مسئولین می خواهم در این مورد، یعنی بهترین راه استفاده از رباط و دیگر موقوفات طبسی راهکاری بدهند. البته به نظر من با توجه به اینکه در تربت حیدریه هتل و مهمانپذیری آبرومند وجود ندارد، ساخت مهمانسرای سنتی میتواند ضمن تأمین نظر واقف و جلب گردشگر موجب آبرو و اعتبار شهر گردد. طبق دستورالعملی که از اداره میراث فرهنگی گرفته ام این هتل بگونه ای در نظر گرفته و طراحی شده که می تواند مکان های بلا استفاده رباط را با حفظ هویت تاریخی آن و بدون آسیب رساندن به بنا تبدیل به یک هتل یا مهمان پذیر زیبا نماید. البته میراث فرهنگی باید طرحی کلی برای این امر ارائه دهد. هرچند اداره میراث فرهنگی در این خصوص همکاری لازم را با من داشته اما متاسفانه برخی از ادارات کارشکنی کرده و همکاری لازم را ندارند. از کمیسیون فرهنگی شورای شهر درخواست می کنم جلسه ای بگذارند و حرف ها و پیشنهادات من را بشنوند. شورای شهر در ظاهر با نظر و طرح من موافق بوده اما هنگام عمل و پای کار که به میان می آید توجهی به منافع ملی و نظر واقف ندارند.

 وی گفت:اداره اوقاف نیز باعث اختلاف افکنی بین وراث شده است. طبق وصیت نامه، فرزند ارشد باید متولی این امر شود ولی اداره اوقاف معنی ارشد را مسن ترین برداشت نموده و پیرترین و بی اراده ترین ورثه را که توان احقاق نظر واقف را نداشته منصوب کرده است. مشکل این است که با چوب لای چرخ گذاشتن مانع اقدامات من نیز در راستای وصیت واقف من شدند. زمانیکه که متولی این اثر بودم، طبق تفاهم نامه با میراث فرهنگی قرار بود این بنا به مدت 10 سال به اداره میراث واگذار و خودم هم پیگیر شوم اما پس از فسخ وکالت نامه، اداره اوقاف امور را به ورثه بزرگ واگذار کرده است. رئیس قبلی اداره اوقاف متاسفانه موجب این اختلاف افکنی ها شد.در گذشته به دلیل اختلاف بین ورثه، این رباط مدتی بلاتکلیف رها شده بود، در سال 1375 به میراث فرهنگی واگذار می شود و در سال 84 اداره اوقاف اقدام به باز پس گرفتن این بنا از میراث می کند.اگر پیگیری من نبود متولی قبلی که برادرم است این بنای تاریخی را تخریب و مجتمع تجاری در آن احداث می نمود..

 

رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری:

اداره میراث فرهنگی هیچگونه کارشکنی در اجرای پروژه های گردشگری شهرستان ندارد

رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری تربت حیدریه نیز در این خصوص اظهار کرد: این نهاد در خصوص توسعه گردشگری در شهرستان همیشه پیشگام بوده و از ارائه طرح های کاربردی در شهر حمایت میکند.

هادی شریفان گفت: رباط طبسی از بناهایی است که چند سال قبل به اداره میراث فرهنگی واگذار و جزء آثار تاریخی شهر محسوب میشود، حراست و نگهداری از این بنای تاریخی بر عهده اداره میراث فرهنگی می باشد.

وی افزود: در این راستا ایجاد مهمانسرا در این مکان مستلزم ارائه نقشه های کارشناسی و تایید از سوی استان بوده که متاسفانه متولی کنونی اقدامی در این خصوص انجام نداده و طرحی ارائه نکرده است.

شریفان گفت: آقای محسن طبسی می تواند در صورت ارائه نقشه های مورد نظر در خصوص ادعای خود مبنی بر ساخت مهمانسرا بدون از بین رفتن بنا و حفظ بافت تاریخی آن اقدام نماید.

وی اذعان داشت: علیرغم همکاری با ورثه این بنا، متاسفانه آقای محسن طبسی قرار بود وکالت نامه ای را برای تکمیل پرونده و ادامه همکاری با این نهاد به اداره میراث فرهنگی ارسال نماید، که تا کنون اقدامی نکرده است.

این مقام مسوول گفت: در صورت تکمیل شدن مدارک مورد نیاز و تایید اداره کل میراث فرهنگی استان، این ورثه میتواند با شرایط ذکر شده اقدام به ایجاد مهمانسرا نماید و میراث فرهنگی نیز از این امر استقبال و حمایت می کند.

وی تصریح کرد: اداره میراث فرهنگی هیچ گونه کارشکنی و سنگ اندازی در جهت اجرای پروژه های گردشگری شهرستان نداشته و در صورتیکه طرح های ارائه شده توجیه اقتصادی داشته باشد و موجب جذب گردشگر و از همه مهمتر حفظ بافت تاریخی بنا شود از آنها حمایت می کند.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
3
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft