ناریخ: شنبه 19 اردیبهشت 1394 - شناسه حبر: 1522

تولید70 درصد ابریشم کشور در بایگ تربت حیدریه

تولید70 درصد ابریشم کشور در  بایگ تربت حیدریه

ابریشم کشان بخش بایگ در شهرستان تربت حیدریه هم اینک70 درصد تولید این محصول را بر عهده دارند اما از نداشتن متولی و عدم حمایت در سطح ملی رنج می برند.

فرماندار تربت حیدریه در دیدار رییس مرکز توسعه نوغانداری ضمن بیان مطلب فوق بر لزوم تدوین سند راهبردی پایدار در حوزه نوغانداری تاکید و بیان کرد: رونق صنعت نوغانداری مستلزم مدیریت یکپارچه از سوی مدیریت کلان در کشور است.

حسن فتحی نیا افزود: نیاز کشور به نخ ابریشم در سال هزار تن است اما اکنون تنها 130 تن تولید می شود.

فرماندار تربت حیدریه افزود: به دلیل نیاز کشور به نخ ابریشم بخشی از آن به صورت قاچاق و یا از محل واردات رسمی تامین می شود که با احیا صنعت ابریشم کشی مشکلات و نیازها حل خواهد شد.

 

سالانه 10هزار تن پیله ابریشم در ایران تولید می شود

رییس مرکز توسعه نوغانداری نیز در این دیدار گفت: سالانه افزون بر 10 هزار تن پیله ابریشم در کشور تولید می شود.

علی اصغر داداش پور افزود: از ابتدای امسال تاکنون 20 هزار جعبه تخم نوغان بین نوغانداران در سطح کشور توزیع شده و پیش بینی می شود این رقم به 36 هزار جعبه برسد.

وی در ادامه گفت: برای تامین نیاز پیله تر ابریشم باید نیازسنجی دقیقی از کارگاههای تولیدی و کارخانه ها توسط وزارتخانه های صنعت و معدن و جهاد کشاورزی انجام شود تا نیاز واقعی نوغانداران به پیله مشخص شود.

رییس مرکز توسعه نوغانداری افزود: به رغم محدودیت تولید پیله ابریشم در ایران، اگر ساز و کار واردات و تعرفه ها کنترل شود زمینه برای احیا صنعت نوغانداری در کشور مهیا می شود.

وی در ادامه گفت: مرکز توسعه نوغانداری در سال 1393 به عنوان متولی نوغانداری کشور تشکیل شد و وظایف نظارتی، حاکمیتی و توسعه در زمینه نوغانداری را بر عهده دارد.

داداش پور افزود: در راستای حمایت از نوغانداران و پرورش پیله ابریشم دو مصوبه هیات وزیران برای ترغیب بیشتر کشاورزان در جهت اصلاح نهالهای توت و توزیع تخم نوغان در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه احیا ابریشم نیاز به احیای توتستانها در کشور دارد گفت: برای احیا پیله ابریشم در ایران سالانه 200 هزار اصله نهال توت کاشت می شود که باید تا دوسال آینده این رقم به یک میلیون نهال افزایش یابد.

پیله ابریشم تولید نوغانداران ایران در هزار و 200 کارگاه سنتی ابریشم کشی تربت حیدریه و چهار کارخانه صنعتی در استانهای گیلان و خراسان رضوی به نخ ابریشم تبدیل می شود.

هم اینک از 1200 کارگاه سنتی ابریشم کشی موجود در بخش بایگ شهرستان تربت حیدریه تنها 400 کارگاه فعال است.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
2
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft