ناریخ: چهارشنبه 1 اردیبهشت 1395 - شناسه حبر: 12722

کدام کاندیدای راه یافته به مرحله دوم شانس بیشتری در جلب آراء مردم خواهد داشت

کدام کاندیدای راه یافته به مرحله دوم شانس بیشتری در جلب آراء مردم خواهد داشت

محمدرضا سالارمقدم

انتخابات مجلس دهم با همه فراز ونشیب های آن در هفتم اسفند ماه سال گذشته برگزار و تاکنون 221 نماینده آن مشخص گردیده است. در 69 حوزه دیگر از جمله تربت حیدریه انتخابات به مرحله دوم کشیده شد.

 در حوزه انتخابیه تربت حیدریه  زاوه و مه ولات  از میان 49 کاندیدا،تنها 25 نفر توانستند مجوز ورود به رقابتهای انتخاباتی را دریافت کنند که در پایان این ماراتن نفس گیر، سعید باستانی نماینده اعتدالگرای مورد حمایت اصلاح طلبان با کسب 39 هزار و 571 رأی بعنوان برنده انتخابات مرحله اول و ابوالقاسم خسروی نماینده اصولگرای مورد حمایت جبهه پایداری با کسب 31 هزار و 317 رأی بعنوان نفر دوم به دومین مرحله انتخابات راه یافتند.

 طرفداران دو کاندیدای فوق برای تأثیر گذاری بر آراء مردم و جلب آنها در مرحله دوم، دست به تبلیغات گسترده ای در شبکه های مجازی زده اند و هر گروه با تحلیل های مختلف که عمدتا از آراء به صندوق ریخته شده دیگر کاندیداهای همسو در مرحله اول نشأت می گیرد، نامزد خود را پیروز مرحله دوم انتخابات میدانند.

در این مقاله سعی می کنیم با توجه به گرایشات سیاسی و تعلقات قومیتی نامزدهای مرحله اول و رای دهندگان به آنها، تجزیه و تحلیلی داشته باشیم از احتمال میزان موفقیت دو کاندیدای راه یافته به مرحله دوم.

 در مرحله اول انتخابات، کاندیداهائی که با پرچم اصولگرایی وارد مبارزات انتخاباتی شدند عبارت بودند از:

1- ابوالقاسم خسروی (31 هزارو 317 رأی)

2- جواد انصاری (21 هزار و 335 رأی)

3-محسن زنگنه (7 هزارو 724 رأی)

4- رمضانی ( 5 هزارو 876 رأی)

 مجموع آراء این طیف سیاسی در مرحله اول 66 هزارو 252 رای می باشد،در این میان آرای ابوالقاسم خسروی صد در صد اصولگرائی است ومتعلق به کسانی است که چون ایشان به عنوان گزینه نهایی اصولگرایان معرفی شد به وی رأی دادند و در این دوره نیز رأی خواهند داد. اما آرای آقایان انصاری، زنگنه و رمضانی عمدتا قومیتی بوده و در این دوره بین دو نامزد تقسیم خواهدشد.

اما در سوی دیگر؛ بقیه کاندیداها که 101 هزارو 139 رای را به خود اختصاص داده اند یا با تابلو اصلاح طلبی پای به مبارزات انتخاباتی گذشته بودند و یا تحت عنوان اعتدالگرا و حامی دولت و گاها مستقل، بنابراین چنانچه مشارکت مردم در این دوره کمتر از 50 درصد باشد شانس موفقیت نامزد اصولگرایان برای راهیابی به مجلس بیشتر خواهد بود ولی اگر مشارکت بالای 50 درصد باشد و تعداد رأی دهندگان مرحله اول ثابت باقی بماند و ریزش نداشته باشد شانس نامزد اعتدالگرای مورد حمایت اصلاح طلبان در راهیابی به مجلس دهم نسبت به نامزد اصولگرای مورد حمایت جبهه پایداری بیشتر است.

به هرحال این شهروندان حوزه انتخابیه تربت حیدریه ، مه ولات و زاوه است که تعیین خواهند نمود چه کسی نمایندگی آنها را در مجلس دهم بر عهده داشته باشد. ولی آنچه مهم است این است که هر چه میزان آرای منتخب مردم بیشتر باشد وی خواهد توانست با توان و نیروی بیشتری در مجلس حضور یافته و مشکلات حوزه انتخابیه را برطرف نماید.  

 

Description: E:\navid\navid 250\aks\مقایسه آراء کسب شده توسط دو کاندیدای راه یافته به مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی.jpg

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
79
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft