ناریخ: چهارشنبه 1 اردیبهشت 1395 - شناسه حبر: 12712

رییس اتحادیه خوارو بار تربت حیدریه: مشکلی به نام فروشگاه های زنجیره ای و فروشگاه های تخفیف

رییس اتحادیه خوارو بار تربت حیدریه: مشکلی به نام فروشگاه های زنجیره ای و فروشگاه های تخفیف

 

رییس اتحادیه خوارو بار تربت حیدریه گفت: سیاست گذاری دولت طبق اصل 144 به سمت ایجاد فروشگاه های بزرگ و مجتمع های تجاری  در سطح کشور بوده که بر این اساس در هرمنطقه باید یک فروشگاه بزرگ ایجاد شود. رامین مصطفوی افزود: متاسفانه بر اساس سیاست های غلط شهرداری ها و شورای شهر شهرستانها در کشور  بخاطر ایجاد منبع درآمد مبادرت به فروش واحد های تجاری می کنند که باعث انگیزه در ایجاد یک واحد صنفی جدید می شود.

وی گفت: در سالهای اخیر به علت این نقص، ایجاد بی رویه واحد صنفی در شهرستانها و کل کشور را شاهد هستیم و از سوی دیگر اقشار بیکار جامعه و جویای کار که به سمت بازار سوق داده شده اند به انجام یک واحد صنفی مبادرت میکنند که باعث ایجاد یک بحران اقتصادی در کل کشور خصوصا شهرستانها شده است. مصطفوی با بیان اینکه اکثر تخلفات و ایجاد تورم و ناهنجاریهای اقتصادی ریشه در همین  امر دارد، تصریح کرد: متاسفانه وزارت صنعت معدن و تجارت در کل کشور ایجاد فروشگاه های زنجیره ای را در دستور کار خود  قرار داده که در این راستا به یکی از فروشگاه ها با اخذ یک پروانه کسب از طریق اتاق اصناف ایران مجوز فعالیت داده شده که شعبات خود در سراسر ایران ایجاد نماید.

رییس اتحادیه خوارو بار تربت حیدریه گفت: اگر ایجاد این فروشگاه ها طی روند اصلی خود حرکت کند باعث رونق فروش محصولات می شود اما متاسفانه  این فروشگاه ها به سمت مواد غذایی و شوینده حرکت کرده اند و به فروش تمام مایحتاج مصرف کننده مبادرت نورزیده اند. وی افزود: یکی از این فروشگاه ها بیش از 110 شعبه در کل کشور دارد که تربت حیدریه از این قاعده مستثنی نبوده و متاسفانه تحت عنوان تخفیف در زمانی که اکثر واحدهای صنفی دچار بحران فروش هستند یعنی عرضه و تقاضا با هم متناسب نیست و اقلام در انبارها انباشته شده، در راس این فروشگاه ها صاحبان فروشگاه ها اقلام انبار شده را با نازلترین قیمت خریداری می کنند و در چرخه توزیع قرار میدهند. مصطفوی گفت: اگر چنانچه با همان قیمت خرید و اعمال سود متناسب طبق قانون نظام صنفی و حمایت از مصرف کننده که هر ساله اعلام میشود اقدام به فروش نمایند قانونی بوده  و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

وی بیان کرد: متاسفانه سازمان حمایت از مصرف کنندگان  سیاست گذاری غلطی در پیش گرفته که ان هم قیمت گذاری اشتباهی است که صورت گرفته و روی اجناس درج میشود.

مصطفوی افزود: بر این اساس کالایی که در شهری تولید می شود بر اساس هزینه ای که برای حمل به سایر نقاط کشور داشته قیمت گذاری میشود در صورتیکه اگر محصولی در شهر تربت حیدریه تولید میشود و در همان شهر هم به مصرف برسد نیازی به اعمال هزینه جابه جایی روی کالا ندارد و باید به قیمت کارخانه و میزان سود مجاز اعمال و وارد بازار شود.

وی گفت: عملکرد اشتباه حمایت از مصرف کنندگان باعث شده در واحد های صنفی متعدد قیمت های متعددی دیده شود چرا که طبق قانون، تغیرات باید بر اساس فاکتور خرید محصول ارائه  شود .

رییس اتحادیه خوارو بار تربت حیدریه گفت: همین کار باعث ایجاد حربه ای برای فروشگاه های بزرگ شده است که کالایی که با نازلترین قیمت خریداری کرده اند از قیمت درج شده روی کالا به نصف تخفیف داد ه در صورتیکه حتی با اعمال این تخفیف قیمت تمام شده برای فروشنده سود آور بوده و وی متضرر نشده چرا که از قیمت درب کارخانه نیز با هزینه ای کمتر آن را خریداری کرده است .

مصطفوی گفت: واحدهای صنفی داخل شهر بدلیل خرید کمتر از یک محصول آن را به میزان بالاتر خریداری میکنند و با اعمال هزینه های جانبی به قیمت مصوب به فروش میرساند که طبق قانون خلاف نبوده اما این فروشگاه ها بدلیلی خرید انبوه کالاهایی انباشته شده در انبارها با قیمتی بسیار نازلتر و بدون واسطه و هزینه جانبی خریداری میکند .

وی افزود: اکثر این محصولات ارائه شده در فروشگاه ها برند نبوده  و بعضا از تاریخ مصرف آنها مدت کوتاهی باقی مانده است .

 وی اذعان کرد: اگر به بهای خریداری شده با اعمال سود 50 درصد تخفیف بدهند این تخفیف درست است اما آنها با تخفیف 50 درصد قیمت درج شده روی کالا به نوعی تبلیغات غیر واقع انجام میدهند که به نوعی فریب دادن مردم است.

مصطفوی گفت: اجرای این قانون باعث بدبینی مردم نسبت به سایر واحد های صنفی می شود .

 وی افزود: جلوگیری از تخفیفات بی رویه تنها توسط وزارت صنعت و معدن کشور امکان پذیر است و اتاق اصناف و تعزیرات حکومتی با پیگیری های بسیار درخواست ارائه فاکتور خرید کرده اند که متاسفانه این فروشگاه ها همکاری لازم را نداشته و فاکتوری ارائه نمیدهند چراکه  شخص حقیقتی خاص برای پیگیری موضوع وجود ندارد. از آنجایی که صدور پروانه کسب این فروشگاه ها توسط صنعت معدن و تجارت صادر شده پیگیر این موارد تنها از طریق همین ارگان امکان پذیر است.

رییس اتحادیه خوارو بار تربت حیدریه خاطر نشان ساخت: در تربت حیدریه اداره صنعت و معدن در این خصوص ورود پیدا کرده اما متولی خاصی برای پیگیری و پاسخگویی به مراجع ذی ربط وجود ندارد.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
2
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft