ناریخ: چهارشنبه 1 اردیبهشت 1395 - شناسه حبر: 12710

تمهیدات شهرداری تربت حیدریه در استقبال از نوروز 95 قابل تقدیر است اما...

تمهیدات شهرداری تربت حیدریه در استقبال از نوروز 95 قابل تقدیر است اما...

جواد ماهر

* درخت کاری خوب است. مهم تر از درخت کاری اهمیت و مراقبت از درخت است. باید طوری درخت کاری کرد که نیازی به قطع آن در آینده نباشد. قطع یک مورد درخت هم، زحمات شهرداری را زیر سوال می برد. نمونه اش قطع سه درخت در میدان شهدای پلیس شهرک ولی عصر است. حالا اگر منتقل می شد یک چیزی. اما قطع درختان این نکته را به ذهن آدم متبادرمی کند که درختان شهر امنیت ندارند، و نباید درخت کاری را جدی گرفت.! قطع درختان میدان قدیمی باغ سلطانی و حتی در معرض خطر قرارگرفتن درختان میدان مسجدجامع، مثال های قدیمی این مورد است.

* اقدام شهرداری در تاکید بیشتر بر درخت کاری به جای فضای سبز قابل تقدیراست. در گسترش فضای سبز شهر باید به کمبود آب توجه داشت. استفاده از آب یاری قطره ای هم شیوه ی خوبی است که شهرداری در برخی جاها به کارگرفته است. البته هنوز گاهی مشاهده می شود که اصراف می شود و گاهی آب از میدانی یا بلواری بیرون می زند و برای خودش می رود.

* کار خوب دیگر شهرداری آسفالت گسترده ی خیابان ها بود. در این جا هم مراقبت و نگه داری الویت دارد. باید گروهی سرگرم مراقبت و مرمت دائمی آسفالت باشند. باید سازمان هایی که با هر نیت قصد تخریب آسفالت معابر را دارند همیشه از شهرداری در هراس باشند. شهرداری باید سخت بگیرد تا سازمان ها مجبور به رعایت استانداردهایی در این زمینه باشند.

* در کنار آسفالت خیابان ها توجه به امنیت سواره ها و پیاده ها مهم است. متاسفانه خیابان های شهر برای مردم ایمن نیست، خصوصا پیاده ها در خیابان ها امنیت ندارند. بار اصلی تامین امنیت پیاده ها بر عهده ی سرعت گیرهاست. راهنمایی و رانندگی باید جلوی این کار را بگیرد. روگذر و  زیرگذر عابر پیاده را نباید با نصب چند سرعت گیر برگزارکرد. پل های عابر پیاده ی مجهز به پله های برقی و زیرگذرهای شیک و دوست داشتنی سبب حفظ امنیت مردم است. نباید به آن ها بی توجه بود. این فقره که ناظر بر تامین امنیت مردم است باید در راس امور مورد اهتمام شهرداری، شورای ترافیک و دیگر مسئولین دست اندرکار قرارگیرد.

* از نصب المان های مختلف در سطح شهر پیداست که فرهنگ بومی شهر دغدغه ی دیگر شهرداری است. این نکته جای تقدیردارد، و اتفاقا باید از شهرداری خواست که در راه تحقق اهدافش بیشتر به فرهنگ سازی توجه کند. راه اندازی یک فرهنگ سرای قوی و استفاده از افراد فرهنگی زبده راه خوبی است. شهرداری کارهای شایسته ای مثل "طرح جداسازی زباله ها از مبدا" در دست اجرا دارد که ابتدا باید به فرهنگ سازی بپردازد. نظرسنجی از مردم هم مهم است. گاهی ممکن است طرحی به نظر شهرداری خوب بیاید اما مردم نظر دیگری داشته باشند. تعامل و گرفتن نظر مردم اهمیت دارد. رکن اصلی خدمات شهری مردم اند. اگر خوش شان نیاید و همراه نباشند، طرح ها شکست می خورد. شاید فلسفه ی اصلی انتخابات شوراها همین باشد، مردم غیر مستقیم انتخاب کنند که شهردار چه کسی باشد، و چه گونه مدیریتی در شهر حاکم باشد. شورایاری های محله که به تازگی به همت شهرداری در حال راه اندازی است می تواند پل خوبی برای تعامل مردم و شهرداری باشد. به شرطی که از طرف مردم و مسئولین جدی گرفته شود.

پیشنهاد ویژه: در بحثی که با دوستان در مورد نوروز داشتیم یک طرحی که به ذهن مان رسید این است که می شود در نوروز در جایی به عنوان نوروزگاه فرهنگ وآداب و رسوم مردم شهر را به نمایش گذاشت. صدای سورنا و دهلی بلند شود. رقص محلی، شعر محلی، لباس و غذاهای محلی و... . طرح خامی است که می شود به آن فکرکرد.البته شهرداری در محل رباط طبسی اقداماتی را در این مورد تحت عنوان نمایشگاه سوغات و صنایع تربت حیدریه اجرا نموده که قابل تحسین است.

 

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
40
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft